Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 01:28
 
İran, Keçiören Ramazan Etkinliklerine Konuk Oldu
Keçiören Belediyesi’nin dost ve kardeş ülkeleri buluşturduğu 9. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde İran İslam Cumhuriyeti rüzgarı esti.
Keçiören Haberi
İran, Keçiören Ramazan Etkinliklerine Konuk Oldu

Kalaba Kent Meydanında düzenlenen programa Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,  İran Ankara Büyükelçisi Mohammed İbrahim Taherianferd, Kültür Müsteşarı Hasan Seferhani, AK Parti Ankara Milletvekili Adayları Zeynep Yıldız, Prof. Dr. Arife Polat Düzgün, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Şükrü Özek, Kırıkkale Dernekler Federasyonu Başkanı Cemal Sertkaya, Meclis Üyeleri, STK Başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Ödüllü İranlı Hafız Rahim Şerifi’nin Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başlayan programda Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak İran’ın köklü tarihine de değinerek, “Bugün kadim medeniyetlerden İran’a ve aynı zamanda Orta Anadolu’dan Kırıkkale’ye misafir olacağız. İran ile dostluğumuz yüzyıllar öncesine dayanıyor. Aramızdaki iş birliği Cumhurbaşkanlarımız, hükümetlerimiz ve yerel yönetimler nezdinde güçlenerek devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Ak alandakilerin bereket, rahmet ve mağfiret ayı Ramazan-ı Şerif’ini de kutladı.

İran Ankara Büyükelçisi Mohammed İbrahim Taherianferd da “İki ülkenin ilişkilerini Uluslararası Ramazan Etkinlikleriyle her yıl güçlendiren Başkan Ak’a teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “İran ve Türkiye ilişkileri her geçen gün güçleniyor, bu programlar vesilesiyle kültürel ilişkiler de sağlamlaşıyor. Türkiye ve İran bölgenin iki önemli gücü… Bu nedenle iki ülkenin ilişkilerinin güçlenmesi bölgeye de katkı sağlıyor.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İran kültüründen esintiler sunulan gecede Ressam Aliguli Merdani sahnede canlı performans sergileyerek yaptığı tabloyu Başkan Ak’a hediye etti. İlahi Grubunun sahne aldığı programda  “Sema” Müzik Grubu da İran ezgilerinden örnekler sundular. Gecede ayrıca İran geleneksel spor sanatlarından Zorhane gösterisi büyük beğeni topladı. 

İran ve Kırıkkale Kültür Evlerinin açıldığı gecede Başkan Ak’a İran halısı ve İran hat sanatının yer aldığı bir tablo da hediye aldı.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İran,, Keçiören, Ramazan, Etkinliklerine, Konuk, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı