Haber Detayı
10 Aralık 2017 - Pazar 22:13
 
Keçiören'de "Filistin Kültür Günleri" Düzenlendi
Keçiören Belediyesi ve Filistin Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen “Filistin Kültür Günleri”nde bir kez daha özgür Filistin diye haykırılırken ABD’nin kararına tepki gösterildi.
Keçiören Haberi
Keçiören'de

Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezinde Filistin El Sanatları Sergisinin açılışıyla başlayan geceye Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ın yanı sıra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, Suudi Arabistan Büyükelçisi Waleed A. Elkhereiji, Cezayir Büyükelçisi Lahssan Boufares, Sri Lanka Büyükelçisi Paker Mohideon Amza, Filistinli ve Türk vatandaşlar katıldı. Filistin’de şehit düşenler için Kur’an Tilavetiyle başlayan programda Bakan Yardımcısı Yayman 15 Kasım 1988’de Filistin’in bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye olduğu belirterek, “Güzel, eşsiz ve tarihi Filistin kültürünü tanıtmak için toplandığımız bu akşam, maalesef tarihi bir hatanın olduğu güne denk geldi. Bölgenin barış sürecinde yaşanan bu tıkanıklık ve İsrail’in dayatmacı politikaları 2 devletli çözüm vizyonunu da askıya aldı.” dedi.

KUDÜS’ÜN KADERİ MASA BAŞINDA BELİRLENEMEZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uluslararası platformlarda ve her fırsatta Filistin’in yanında olduğunu vurgulayan Yayman, “Herkes Filistin’e sırtını dönse de Türkiye asla dönmeyecek. Biz Trump’un attığı o imzayı tanımıyor ve başkenti Kudüs olan Filistin Devletini saygı ve onurla selamlıyoruz. 3 semavi dinin beşiği Kudüs’ün Siyonizm uğruna Ortadoğu’da bir karışıklığa neden olması kabul edilemez. Kudüs’ün kaderi masa başında değiştirilemez.” diye konuştu. Yayman ayrıca devletler arası kurulan en kalıcı ilişkinin kültürel diploması olduğunu belirterek sanat ve kültürün evrensel diline inandıklarını söyledi.

Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa ise Gazze ve Batı Şeria’da işgalcilerin saldırıları ile şehit düşenlere rahmet ve yaralananlara acil şifalar dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi; “Kudüs Filistin’in ruhu, Arap dünyasının da kalbidir. Kudüs’ün kutsallığı ile oynayabileceğini sananlar büyük bir yanılgı içindeler. Biz Kudüs’ün şemsiyesi altında olacağız, Kudüs ışık saçar.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören'de, "Filistin, Kültür, Günleri", Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı