Haber Detayı
22 Ekim 2018 - Pazartesi 21:07
 
Keçiören'de Tarihi Konağa Belediye Sahip Çıktı
Keçiören Belediyesi, geleneksel Ankara evi olarak bilinen Adnan Menderes Mahallesi’nde bulunan tarihi konağın restorasyonunu hız kesmeden devam ettirerek yenileme çalışmalarında sona yaklaştı.
Keçiören Haberi
Keçiören'de Tarihi Konağa Belediye Sahip Çıktı

Taşınmaz kültür varlıklarının korunması ve onarımının yapılması konusunda büyük hassasiyet gösteren Keçiören Belediyesi, bakımsızlık nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihi konağı doğal dokusunu koruyarak restore etti. Tarihi değerleri geleceğe taşımak için seferber olan belediye personellerinin, yenileme sırasında hassas ve güvenilir ölçüm teknikleriyle konağın özgün yapısını korumaya özen gösterdiği kaydedildi.

KONAĞIN DOĞAL DOKUSU BOZULMADI

Tarihi konağa ilişkin yenileme çalışmasının her aşamasını yakından inceleyen Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, “19’uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen, klasik bir Ankara evi olarak tanımlanan tarihi konağımız ev olarak günümüzde de kullanılmaya devam ediyordu. Gerek dış cephesi gerekse taşıyıcı kolonları tahribata uğradığından herhangi bir sarsıntıda yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirdi. Konağın içyapısını ve dış cephesini doğal dokusunu bozmadan yenileyerek, çevre düzenlemesini de buna uygun olarak yaptık. Restorasyonun sonunda tarihi konağımızı bir kültür mirası olarak Keçiören’e kazandırdık” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören'de, Tarihi, Konağa, Belediye, Sahip, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı