Haber Detayı
25 Mayıs 2013 - Cumartesi 18:06
 
Kılıçdaroğlu, Temelli'de OSB Temeli Attı
Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bankaların son üç yıl içerisinde 60 milyar dolar kâr elde ettiğini belirterek, “Bankacılık sektörü büyümeli ve gelişmelidir ama olağanüstü karlar bankacılık sektöründe oluşmamalı” dedi.
Siyaset Haberi
Kılıçdaroğlu, Temelli'de OSB Temeli Attı

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Geleneksel 5. buluşması ve 45 fabrikanın temel atma töreni Malıköy’de gerçekleştirildi. Temel atma törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, milletvekilleri ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurlu üyelerinin yanı sıra çok sayıda sanayici katıldı.

Temel atma töreninin açılışında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sanayicilerin Türkiye’nin büyümesine, kalkınmasına ve istihdamına katkıda bulunduklarını söyledi. Sanayicilerin yüceltilmesi gereken kişiler olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Onlar önlerindeki engelleri kaldırmamız gereken kişilerdir. Çünkü onlar üretiyorlar, ihracat yapıyor, uluslar arası alanda rekabet ediyorlar ve yatırım yapıyorlar. Bütün olumsuz koşullara rağmen biz Türkiye’yi büyüteceğiz, biz Türkiye’yi geliştireceğiz, biz Türkiye’de istihdam yaratacağız ve biz Türkiye’nin adını bütün dünyaya duyuracağız diyorlar. Bu nedenle onlara şükran borçluyuz.”

150’YE YAKIN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE 1 MİLYONA YAKIN İNSAN ÇALIŞIYOR

Bugün Türkiye’de 150’ye yakın organize sanayi bölgesi olduğunu ve bu rakamın çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bu yasanın Türkiye’nin yüz ölçümüne göre küçük olduğunu ama yinede çok önemli bir rakam olduğuna dikkat çekti. 61 işletmenin faaliyet gösterdiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, organize sanayi bölgelerinde bir milyonu aşkın kişinin çalıştığını dile getirdi. Bir milyonu aşkın kişinin çalıştığı ve ürettiği Türkiye’nin yeterli olmadığını daha fazla organize sanayi bölgelerinin yapılarak bir çok insana iş imkanı açılmasının gerektiğini anlattı.

TÜRKİYE’NİN GÜCÜ BÜTÜN DÜNYAYA BEDELDİR

Çin Halk Cumhuriyeti’nin büyümeye Türkiye’den daha sonra başladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye ile Çin arasında farklara bakıldığında Türkiye’nin durumunun iç açıcı olmadığını belirtti. Kararlı iş adamı ve kararlı sanayicilerin olması durumunda Türkiye’nin gücünün bütün dünyaya bedel olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Yeter ki çalışalım, yeter ki onların önündeki engelleri kaldıralım” dedi. Türk insanının yaratıcı, dinamik ve taşı sıksa suyunu çıkaracak gençleri olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunların önünü açtığımız zaman bilgiyi üniversiteyle beraber sanayiye kattığımız zaman, sanayicinin emeğine kattığımız zaman göreceksiniz çok güzel şeyler yapabiliriz.”

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİNİN YÜZDE 54’ÜNDE ARITMA TESİSİ YOK

Organize sanayi bölgelerinin vergiden muaf olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Şimdi dolaylı olarak organize sanayi bölgeleri yönetimlerini vergilendirmek istiyor. Bundan vazgeçsinler, böyle bir şey olmaz. Organize sanayi bölgelerini sizin vergi muafiyeti getirmeniz lazım. Getirdiğiniz vergi muafiyetinizin sizin arkanızda durmanız lazım. Binlerce kişiye istihdam yaratıyorlar. Onları cezalandırarak arkadan dolanıp vergilendirmeyi doğru bulmuyoruz. Her türlü Kurumlar Vergisi’nden muaftır diye çok açık ve net ifadeler kullanmamız gerekiyor. Bu konuda yasal düzenleme Parlamento'ya geldiğinde her türlü desteği CHP olarak vereceğiz."

Organize sanayi bölgelerinin yüzde 54’ünde atık su arıtma tesisi olmadığını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çoğunun imkanları yok ama devletin bu konuda katkı vermesi lazım. Gerçi buraya devletten bir kuruş yardım almadan önemli yatırımların yapıldığını başkanlar söyledi. Kendi güçleriyle, kendi kararlılıklarıyla Anadolu’nun bozkırında binlerce kişiye istihdam yaratacaklar. Ama her taraf böyle değil, dolayısıyla devletin atık su arıtma tesisleri konusunda organize sanayi bölgelerine katkı vermesi gerekiyor. Yine bu bölgelerde yatırım yapan sanayiciye bölge ayrımı yapılmaksızın teşvik getirilmesi gerekiyor. Hem sanayinin kümelenmesi ve toplanması açısından hem de daha sağlıklı üretimlerin gerçekleşmesi açısından. Bir başka sorunları ise sanayicilerin BOTAŞ’ın her yılın Ekim ayında organize sanayi bölgelerine baskı kurması. Bu doğru değil. Organize sanayi bölgelerinin zaten sıkıntıları var ama bunları anlaşarak çözmek mümkün. Bunu yapabilirler ve bizde bunun takipçisi olacak.”

Yapılan konuşmaların ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve sanayiciler butona basarak 45 fabrikanın aynı anda temelini attı. Açılışın gerçekleştirilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, fabrikaların kurulacağı alana giderek işçilerle sohbet etti hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Genel, Başkanı, Kemal, Kılıçdaroğlu, bankaların, son, üç, yıl, içerisinde, 60, m
Yorumlar
Haber Yazılımı