Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 10:34
 
Kırım Tatarları, Etimesgut'ta Hıdırellez'i Kutladı
Kırım Tatarları ezgilerini seslendirdiler, danslarını sergilediler..
Etimesgut Haberi
Kırım Tatarları, Etimesgut'ta Hıdırellez'i Kutladı

Etimesgut Belediyesi'nin katkılarıyla Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi'nde Kırım Hıdırellez Şenliği düzenlendi. Kırım Tatarları Derneği ve Kırım Gelişim Vakfı tarafından organize edilen şenlikte, Kırım'dan gelen ses sanatçılarıyla dans gösterileri yer aldı.

Gecede, Kırımlı sanatçılar Aslanbek Sultanbekov, Elzara Batalova, Dilaver Osman, Emine Ziadinova Kırım ezgilerini seslendirdiler. Kırım Halk Dansları Topluluğu'nun gösterileri büyük beğeni topladı.

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, programa katılan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e Kırım takkesi giydirdi. Başkan Demirel de yaptığı konuşmada, Türk dünyasının birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurgulayarak, "Eğer bir ve beraber olursak, güçlü oluruz. Güçlü olursak, sesimiz daha gür çıkar. Her zaman şunu ifade ediyoruz; Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Türk'ün ortak değerleri etrafında, ortak kültüründe, ortak sanatında buluşması gerekiyor. Bu yönüyle her yıl gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nde büyük Türk dünyamızı, Anadolumuzu bir araya getiriyoruz. Bizim olana sahip çıkıyoruz. Şu anda zor durumda olan ve bir mücadele veren Kırım Tatarı kardeşlerimiz, Türkmen ve Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz de bu festivalimizde yer almakta, hem kültürlerini tanıtmakta, yaşatmakta, hem de yaşadıkları sorunları dile getirme imkanı bulmaktadırlar" dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kırım, Tatarları,, Etimesgut'ta, Hıdırellez'i, Kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı