Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 11:47
 
Kredi Puanı Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
Kredi notu kişinin gelecekteki 12 ay boyunca borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin eden bir puanlama sistemidir.
Ekonomi Haberi
Kredi Puanı Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu kişinin gelecekteki 12 ay boyunca borçlarını ödeme olasılıklarını tahmin eden bir puanlama sistemidir. Günümüzde çok daha fazla alanda önem taşımaya başlayan kredi puanı  pek çok farklı unsur bir arada değerlendirilerek belirleniyor. Kredi notunu düşük olması durumunda  özellikle bankalara yapılan kredi başvurularının reddedilmesi gündeme geliyor. Dolayısıyla kredi puanı kredili ürün kullanmak isteyenler için çok daha önemli bir faktöre dönüşüyor.

En çok merak edilen unsurlardan biri de kredi puanının nasıl belirlendiğidir. Bu noktada kredi puanını etkileyen unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:

 

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları

Kredili ürün ödeme alışkanlıkları toplam kredi puanını 35 oranında etkiler.  Daha önce kullanılan krediler ürünlerin son ödeme tarihinden önce ödenmiş olması durumunda kredi puanı olumlu yönde etkilenir. Ancak son ödeme tarihinin geçirilmesi durumunda kredi puanı da çok daha düşük rakamlara tekabül edebilir.

 

  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri, olumlu ya da olumsuz bir tablo eşliğinde kapanmış olan krediler toplam kredi puanını yine 35 oranında etkiliyor. Elbette mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak bu kalemin kredi puanını etkilemesi sağlanıyor.

 

  • Yeni Kredili Ürün Açılışları

Kişinin yakın zamanda yeni bir kredili ürün kullanmış olması kredi puanını 11 oranında etkileyen bir faktördür.  Genellikle akıllara gelen uzun kredili ürün kullanıldığı için kredi puanının yükselmesi oluyor. Ancak tam tersi yeni bir kredili ürün kullanılmış olması kredi puanını olumsuz yönde etkiler. Çünkü kişinin bu kredili ödeme alışkanlıkları henüz bilinmiyordur. Dolayısıyla yakın zamanda yeni bir kredili ürün kullanılmış olması kredi puanını 11 oranında düşürebilir.

 

  • Kredi Kullanım Yoğunluğu

Kredi kullanan ve kredileri düzenli bir şekilde ödeyen kişilerin  puanı daha yüksek olur. Kredi kullanım yoğunluğu toplam kredi puanını 10  oranında etkileyen bir unsurdur. Daha önce hiç kredili ürün kullanılmamış olan kişilerin puanı daha düşük olur. Ancak daha önce kredi kullanmış ödemelerini düzenli olarak yapmış olan kişilerin puanı da tahmin edilebileceği gibi daha yüksektir.

 

  • Diğer Faktörler

Diğer faktörler ise 9 oranında kredi puanını etkiliyor. Eğer siz de kredi puanı sorgulama işlemini en kolay şekilde yapmak isterseniz hemen Findeks internet sitesine tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Kredi, Puanı, Nedir?, Kredi, Notu, Nasıl, Hesaplanır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı