Haber Detayı
19 Ocak 2021 - Salı 09:46
 
Kürşat Kavrak: Esnafımız Can Çekişiyor
Ortaklar Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Kavrak, yaklaşık 1 yıldır etki-sini sürdüren Covid-19’a karşı alınan tedbirler nedeniyle ticaretin dış ve iç piyasada tamamen durduğunu belirterek her sektörde esnafların zor durumda kaldığını açıkladı.
Ekonomi Haberi
Kürşat Kavrak: Esnafımız Can Çekişiyor

    Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Ortaklar Gayrimenkul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Kavrak, son günlerde zor günler geçiren esnafların durumu hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Kavrak, ülkemizin her tarafından 2020 yılının Mart ayından bu yana Covid-19 virüsünün etkilerinin devam ettiğini belirterek “Bu nedenle hem iç piyasada hem dış piyasada ticaret tamamen durma noktasına gelmiş ve hemen hemen her sektörde esnaflarımız zor durumda kalmıştır. Bu zorlu süreci hafif şekilde atlatmak adına mücadele eden esnaflarımız elinden geldiğince tasarrufa yönelmiş, giderlerini azami şekilde azaltma yönünde gayrette bulunmuşlardır. Ancak yapılan tüm bu hayati müdahalelere rağmen esnaflarımız hiç bir şekilde bu kritik süreci ekonomi desteği olmadan atlatamıyorlar” diye konuştu.
 
   Kürşat Kavrak, sözlerine şöyle devam etti:
    “Herkesin bildiği gibi bu zorlu Covid-19 sürecinde devletimiz kamu bankaları aracağılıyla bir çok esnaf destek paketi açıklamış ancak bu paketler hiç bir şekilde esnaflarımız tarafından karşılık görmemiştir. Haziran ayında Hazine ve Maliye Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda esnaf odalarına üye olan esnaflara destek paketi adı altında kredi dağıtılmış ve tutarlar yeterli gelmemiştir. Daha sonar bu süreçte esnaf odasına kaydı olmayan Ticaret Odası’na kaydı bulunan esnaflara ise can suyu adı altında kredi tahsis edilmiş ancak bir önceki açıklanan pakette olduğu gibi buda esnaflarımız tarafından karşılık görmemiştir.
  
    Gelinen son noktada ise geçen zamanda açıklanan ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde yayınlanan kararda Büyükşehirlerde bulunan esnaflarımıza 750 TL, Büyükşehir olmayan İl statüsündeki yerlerde bulunan esnaflarımıza 500 TL, diğer sektörde yer alan işletmelere ise 1000 TL yardım yapılacağı duyurulmuştu. Açıklanan kararname neticesinde yapılan araştırmada özellikle emlak camiası, gayrimenkul sektörü ne yazık ki açıklanan paketten fayda görememiştir. Emlak Sektörü gibi birçok sector bu paketlerin hiç birinden faydalanmayan bir çok esnafımız mağduriyetini her seferinde dile getirmesine rağmen yine karşılık görememişlerdir.
 
    Sonuç olarak bu zorlu ve kritik pandemi süreci, bir çok esnafımızı olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakmış ve çaresizliğe sürüklemiştir. Bizler bu süreçte devletimizin de Kamu Bankaları ile yapmış olduğu destek paketleriyle aynı şekilde özel bankaların da yapmasını istiyoruz. Gelen tüm taleplerin değerlendirilmesini, geçmiş yıllarda sector olarak her temsilcinin yaşamış olduğu sıkıntılı icralık durumların ve hacize uğramış esnafların borçlarını ödemesine rağmen kredi alamamasını kınıyoruz. Bu konunun ivedi bir şekilde Banka Genel Müdürlükleri tarafından düzeltilmesini ve devletimizin bizlere tanımış olduğu tüm imkanları aynı şekilde yapmasını önemle arz ediyoruz. Aski taktirde sektörde gelişen sorunların daha da büyüyeceğini ve esnaflarımızın daha fazla zorlanacağını, birçok esnafımızın bu kridik süreci atlatamayacağını kamuoyuna duyuruyoruz.
 
   Ayırım yapılmaksızın Ticaret Odası ve Esnaf Odası’na üye olan kayıtlı vergiye tabi esnaflarımızın bu tip Genel Müdürlük zorbalarından muaf tutulmasını, işyeri giderlerini ve hayat yaşam koşullarını daha refah seviyeye taşımaları için hem kamu hem de özel bankaların bir uğraş içerisine girip bu sistemi düzelterek esnaflarımıza yardımcı olmasını temenni ediyorum. Bu sürecin bir an once bitmesini, ülkemizin ileriye dönük daha refah ve huzurlu bir şekilde yarınların Türkiye’sini inşaa etmesi için el ele verelim ve bu Pandemi sürecini el birliği ile atlatalım. 
    Gelecek yarınlar için esnaflarımıza destek olalım. Borcu olan esnaflarımızın borçlarını öteleyip kredi desteğine ihtiyacı olan esnaflarımıza ise kredi konusunda yardımcı olarak esnaflarımızı ayakta tutmaya çalışalım.
    Unutmayalım ki;
   Dün de, bugün de, yarın da ülkemizde esnaflarımız var olacaktır. Bu duygu ve düşünceler ile siz kıymetli vatandaşlarımıza saygı, sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum.”
Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Kürşat, Kavrak:, Esnafımız, Can, Çekişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı