Haber Detayı
07 Ocak 2019 - Pazartesi 22:20
 
Mamak'ta Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi
Sosyal sorumluluk projelerini başarıyla sürdüren Mamak Belediyesi, Kızılay’la birlikte kan bağışı kampanyası gerçekleştirdi.
Mamak Haberi
Mamak'ta Kan Bağışı Kampanyası Düzenlendi

Mamak çarşı içinde gerçekleştirilen kan bağışına  sağlık durumu, yaşı, kilosu müsait olan vatandaşlar ve belediye personeli katıldı. Kızılay ile birlikte düzenli olarak kan bağışı organizasyonları düzenlediklerini dile getiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül,“Kan, kaynağı insan olan bir maddedir. Temini tamamen gönüllülük esasına dayanır. Sağlıklı her birey düzenli olarak kan bağışlayarak hem kendi sağlığına katkı sunar hem de hayat kurtarır. Bu yüzden kan bağışı kampanyalarında vatandaşlarımızın desteğinin son derece önemli” dedi.

 

Sağlıklı her insan kan bağışlamalı

18-65 yaş arasında ve 50 kilo üzerinde isteyen her vatandaş kan bağışlayabiliyor. Kan bağışlamanın çok sağlıklı olduğunu dile getiren uzmanlar sağlıklı her insanın kan bağışlaması gerektiğini söylüyor. Kan vermek isteyen vatandaşlar, kan bağışlamadan önce bilgilendirme formu dolduruyor. Genel durumu değerlendirilen bağışçının, kan basıncı ve nabzı ölçülerek, kan sayımı için küçük bir örnek alınıyor. Kronik hastalığı ve düşük tansiyonlu olanlar, kan sulandırıcı ilaçlar ve sürekli ilaç kullananlar ile Hepatit B ve Hepatit C taşıyıcıları kan bağışında bulunamıyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mamak'ta, Kan, Bağışı, Kampanyası, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı