Haber Detayı
25 Haziran 2020 - Perşembe 22:27
 
Mansur Yavaş, Mamaklılara Verdiği Sözü Tuttu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2008 yılından bugüne kadar evleri teslim edilemeyen “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamındaki hak sahiplerine verdiği sözü tuttu.
Mamak Haberi
Mansur Yavaş, Mamaklılara Verdiği Sözü Tuttu

 Şubat ayı Belediye Meclisi toplantısında projeyi kendi döneminde bitirme sözü veren Başkan Yavaş’ın talimatı ile Mart ayında sondaj ve zemin etüt çalışmaları, Mayıs ayında ise Kentsel Tasarım çalışmalarına başlandı. Teslim edilmeyen konutlar için yılda yaklaşık 44 milyon TL kira ödemek zorunda kalan Büyükşehir Belediyesi ilk etapta 2 bin 500 konutun inşaatı için temmuz ayında ihaleye çıkacak. Projenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor.

 

     Yıllardır evlerine kavuşmayı bekleyen Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde hak sahibi olan vatandaşlara sevindirici haber Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan geldi.

      2008 yılından bugüne kadar evlerini teslim alamayan ve mağdur edilen Mamaklı vatandaşlara konutlarını kendi döneminde bitirip teslim etme sözü veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bu sözünü tuttu. Başkan Yavaş’ın talimatıyla Büyükşehir Belediyesi Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı; sondaj ve zemin etüt ile kentsel tasarım çalışmalarının ardından projenin inşaatı için 7 Temmuz’da ihaleye çıkma kararı aldı.

 

HEDEF 2023 YILINDA 2 BİN 500 KONUTUN TESLİMİ

      Şubat ayı Belediye Meclisi toplantısında Mamaklıların yaşadığı mağduriyeti gündeme getiren Başkan Yavaş, önceki yönetimin hak sahiplerine evlerini teslim etmeyerek, belediyenin yüklü miktarda kira ödemesi yapmak zorunda bırakıldığına ve bu nedenle belediyenin büyük oranda zarara uğradığına dikkat çekti.

      Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanlığı tarafından 10 bin konutun yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesi hedefiyle yola çıkılırken; Mart ayında sondaj ve jeolojik zemin etüt çalışmaları, Mayıs ayında ise Kentsel Tasarım projelerine başlandı. Başkan Yavaş’ın ihale sürecinin bir an önce başlatılması yönündeki talimatının ardından hak sahiplerine verilmek üzere ilk etapta 2 bin 500 konuttan bin adet konutun inşaatı için 7 Temmuz’da ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.

      Sonbahar aylarında ise kalan bin 500 konut için inşaat ihalesine çıkılmasıyla 2020 yılı sonunda toplam 2 bin 500 konutun inşaatına başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, yıllardır konutlarına kavuşmayı bekleyen ve mağdur edilen Mamaklı vatandaşlara 2023 yılında evlerini teslim etmeyi planlıyor.

 

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAK MODERN PROJE

     Aralarında Şirintepe, Araplar, Dostlar, Üreğil, Akşemsettin, Şahap Gürler, Yeşilbayır, Küçükkayaş ve Büyükkayaş, Tepecik, Köstence, Boğaziçi, Dutluk ve Derbent’in de yer aldığı 14 mahalleyi kapsayan 740 hektar büyüklüğündeki “Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” alanında yaklaşık 9 bin hak sahibi evlerine kavuşturulacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mansur, Yavaş,, Mamaklılara, Verdiği, Sözü, Tuttu,
Yorumlar
Haber Yazılımı