Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 22:23
 
Mevlevihane, Kültür Sanat Evi'ne Dönüştürüldü
Altındağ Belediyesi Kültür Sanat Evi (Mevlevihane), Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki öncülüğünde basına tanıtıldı. Mevlevihane'nin dekorasyonunu Altındağ Belediyesi ile Rusya St. Petersburg Sanatçılar Birliği üyeleri yaptı.
Altındağ Haberi
Mevlevihane, Kültür Sanat Evi'ne Dönüştürüldü

Mimar Sinan'ın Ankara'daki tek eseri olan Cenab-ı Ahmet Paşa Camii bahçesinde yer alan ve tarihi 1566'lı yıllara dayanan Mevlevihane, geçmiş yıllarda yol açma çalışmaları sebebiyle yıkılmıştı. Mevlevihane'yi temsilen, Altındağ Belediyesi tarafından Hamamarkası'nda uygun bir alanda, "Kültür Sanat Evi" olarak hizmet verecek Mevlevihane yeniden yapıldı. Tarihi Ankara evi görünümündeki yapı, Altındağ Belediyesi tarafından kültür sanat etkinlikleri için kullanılacak.
"Yılın 365 günü kültür sanat faaliyetleri"
Altındağ'da kültür ve sanat faaliyetlerini yılın 365 günü gerçekleştirdiklerini söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ'ın yeni bir kültür ve sanat merkezine kavuştuğunun müjdesini vererek şunları söyledi:
"Altındağ Kültür Sanat Evi'ni geçmişte yıkılan Ankara Mevlevihane'si yerine inşa ediyoruz. 1950 yıllarda Altındağ'da bir Mevlevihane vardı. O günün koşulları gereği ne yazık ki yapı korunamamış ve Mevlevihane yıkılmış. Aynı mahallede Mevlevihane'yi yeniden ayağa kaldırdık. Mevlevihane, Kültür Sanat Evi olarak hizmete girecek. Altındağ'da vatandaşların, STK'ların, üniversitelerin kullandığı çok sayıda kültür ve sanat merkezi bulunuyor. Bu vesile ile Ankara'nın tek Mevlevihane'sini de yaşatmış oluyoruz. Mevlevihane iki binadan oluşuyor. Hemen yanı başında Selçuklu medeniyetine ait bir cami ve büyük bir avlusu var. Altındağ'a ve Ankara'ya kazandırdığımız yeni kültür ve sanat merkezimiz hayırlı olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Mevlevihane olarak kullanacağımız Kültür Sanat Evi, 14 Aralık Perşembe akşamı saat 18:00'de törenle açılacak."
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Mevlevihane,, Kültür, Sanat, Evi'ne, Dönüştürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı