Haber Detayı
16 Mayıs 2013 - Perşembe 09:35
 
Murat Alparslan'dan Aile Haftası Mesajı
AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, yayınladığı mesajla Dünya Aile Günü ve Aile Haftasını kutladı.
Siyaset Haberi
Murat Alparslan'dan Aile Haftası Mesajı

Hepimizin bildiği gibi aile, toplumun temeli ve toplumsal dayanışmanın oluşmasında rol oynayan önemli bir kurumdur. Toplumsal mutluluk, istikrar, paylaşma, yardımlaşma, barış, hoşgörü, sevgi ve saygının kaynağı ailedir.

 

Ülkemizde değişik zamanlarda yaşadığımız çeşitli olumsuzluklara rağmen, toplum olarak metanetimizi genellikle sağlam aile yapımıza borçluyuz. Aile kavramının, aile kutsiyetinin önemini yitirmesine sebep olan bir çok yayın yapılsa da, bizler eğitimli ve örnek insanlar olmalı ve aile kurumunu kuvvetlendirmek için yeni projeler üretmeliyiz.

 

Özellikle milletimiz için aile kurumumuz tarihsel bir öneme ve güce sahiptir. Bütün dünyada yeniden aileye dönüş yapıldığı şu günlerde, hamdolsun ki bizim aile yapımız hala sağlamlığını korumaya devam etmektedir.

 

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Eylül 1993 tarih ve 47-231 sayılı kararı ile 15 Mayıs’ı Uluslararası Aile Günü olarak ilan etmiş ve 1994 yılını “Aile Yılı” ilan ederek, bu yıldan itibaren her yılın 15 Mayıs tarihinin Aile Günü olarak kutlanacağını; kutlamanın Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde olduğu gibi, dünyadaki tüm ülkelere yayılacağı umudunda olduğunu belirtmiştir.

 

15 Mayıs’ın Uluslararası  Aile Günü ilan edilmesinin temelinde; toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki farkındalığının artırılması, aile yapısını destekleyici faaliyetlerin teşvik edilmesi, ailelerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardım edilmesi ile ailelere yönelik mümkün olan tüm korumaların ve yardımların sağlanması yatmaktadır. Uluslararası Aile Günü, toplumun temel birimi, gözbebeği  olan aileye ilişkin konulara kamuoyunun dikkatini çekmeyi ve bu yöndeki eylemleri öne çıkarmayı hedeflemektedir. Bu konuda 1994’ten bu yana Aile Günü’nün kutlanması, evrensel bir nitelik kazanması ve günümüz ailesinin ihtiyaçlarının, zorluklarının, sorunlarının ve işlevlerinin daha iyi anlaşılması yönünde çalışmalar yürütülmektedir.

 

Özellikle AK Parti olarak parti programımızda ve hükümet icraatlarımızda kadın ve aileye özel bir önem verilmiş olup, bu konudaki olumlu çalışmalarımız süreklilik kazanmıştır. Ailenin temel taşı olan kadın ile ilgili pozitif ayrımcılık yapılarak olumlu mesafeler alınmıştır. Ailelerin eğitimli olması, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için, çocuklarının haklarına saygı duymaları vb. konularda eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Hükümetimiz kadın hakları ve  aile düzenimizi sağlamada yardımcı olacak kanun ve yönetmelikleri de yeniden düzenlemiştir.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, aile yapısının güçlenmesi, kadınların özgüven sahibi olması konusunda çok olumlu bir şekilde  zihniyet değişikliğine öncü olmaktadır. Aileleri her fırsatta birlik, beraberlik, dayanışma, paylaşma gibi güzelliklere davet etmektedir. Millet olarak muasır medeniyetler seviyesini aşmada  önemli bir kilometre taşı olarak toplumun en küçük birimi olan aile yapımızın muhafazasına da dikkat çekmektedir.

 

Umuyoruz ki bu anlamlı çalışmalar aile yapımızı kuvvetlendirecek, gelecek nesillerin doğru bir şekilde organizesini sağlayacaktır. Her kutlamanın daha mutlu aile ortamlarına, daha müreffeh bir topluma, daha güçlü bir Türkiye’ye ve daha barış dolu bir dünyaya ulaştırması temennisiyle Dünya Aile Günü ve Haftası’nı kutluyorum.

Murat ALPARSLAN

AK PARTİ ANKARA İL BAŞKANI

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: AK, Parti, Ankara, İl, Başkanı, Murat, Alparslan, yayınladığı, mesajla, Dünya, A
Yorumlar
Haber Yazılımı