Haber Detayı
30 Ocak 2019 - Çarşamba 22:49
 
MÜSİAD AB Büyükelçileriyle Kahvaltıda Buluştu
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu ile Türkiye Ulusal Ajansı ve MÜSİAD Ankara organizasyonunda Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde ticaret ve yatırım konuları Ankara'da düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı.
- Haberi
MÜSİAD AB Büyükelçileriyle Kahvaltıda Buluştu

"MÜSİAD AB Büyükelçilerini dinliyor" başlıklı toplantıya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı ve Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ve MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Basri Acar'ın yanı sıra AB ülkelerinin bazı büyükelçileri ve ticaret ataşeleri katıldı.

"Türkiye ve AB El Ele Yürümeli"

Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı yaptığı konuşmasında, küresel anlamda başta ABD'de olmak üzere korumacı ve tek yönlü politikaların izlendiğine dikkati çekerek, "Türkiye ve AB bu meselede el ele yürümeli. Bu zorlukla birlikte başa çıkmalı, ortak önlemler almalılar ki bu kısıtlayıcı önlemlerin önüne geçelim." dedi. Kaymakcı, Türkiye-AB ilişkilerinde yatırım ve ticaretin önemli bir rol oynadığını belirterek, dış ticaretin 3'te 2'sinin AB ülkeleriyle yapıldığını vurguladı.

Gümrük Birliği anlaşmasının 1996'da imzalanmasından sonra AB ülkelerine ihracatın 5 katına, ihracatın ise 3,5 katına çıktığına işaret eden Kaymakcı, "İnanılmaz bir ticaret hacmiyle karşı karşıyayız. Halihazırdaki Gümrük Birliği anlaşması bu kapsamda yeterli değildir." değerlendirmesinde bulundu.

“Gümrük Birliği Anlaşması Türkiye Açısından İhtiyaçları Karşılayamıyor”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) en önemli ticaret ortaklarından olduğunu belirterek, "AB ile Türkiye arasındaki ticaretin 2018 yılında çok yüksek rakamlara ulaştığını görüyoruz; fakat Gümrük Birliği anlaşması Türkiye açısından ihtiyaçları karşılayamıyor ve güncellenmesi gerekiyor." dedi. Bostan, AB yolculuğunun başladığı 1963'ten bu yana sürecin zaman zaman ağır darbeler aldığını, buna rağmen Türkiye'nin Avrupa rotasını değiştirmediğini söyledi.

MÜSİAD Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin ise Gümrük Birliği Anlaşması'ndaki sınırlamaların ortadan kaldırılmasıyla uluslararası arenada birçok sektörde rekabet gücü bulunan Türk şirketlerinin daha aktif bir şekilde çalışabileceğini söyledi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: MÜSİAD, AB, Büyükelçileriyle, Kahvaltıda, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı