Haber Detayı
07 Haziran 2018 - Perşembe 02:33
 
Nihat Yeşil: ODTÜ Yolunun Altında Ne Var?
Ankara Milletvekili ve 24 Haziran seçimlerinde 3. Bölgeden 2. Sıra Milletvekili Adayı olan CHP'li Nihat Yeşil’den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’ya Ahiret soruları geldi.
Siyaset Haberi
Nihat Yeşil: ODTÜ Yolunun Altında Ne Var?

Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’den Mustafa Tuna’ya Ahiret soruları geldi. İşte Nihat Yeşil'in, cevaplanmasını istediği soruları:

 

Tünel Yolun (2.Yolun) maliyeti ne kadardır?  Finansmanı nasıl karşılanacak?

1.    ODTÜ’ye tahsis edildiği ifade edilen ve ODTÜ “yakınında” olduğu söylenen 36 hektar arazinin tam yeri neresidir?

                2.  Tahsis edilen arazi ve DOP ile devredilecek arazilerle ilgili konular protokolde tam anlamıyla tarif edilmiş midir?

                3.   Gazi üniversitesine sipariş edilen  “Ankara Çevre Düzeni Planı 2038 Ana Planında;   ODTÜ Yollarının güncel ulaşım etüdü-analiz ve trafik hesapları neden kapsam dışında bırakılmıştır.? 

               4. Ahlatlıbel’e çıkacak diğer 3.yol öneri güzergâhının daha sonrasında, yapım halindeki Ankara-Pozantı otoyolu ile kavşaklandırılması; ne anlama gelmektedir?

“Düzenleme ortaklık payı” (DOP)  ile kamuya ayrılan alanın bir kısmının belediyeye geçtikten sonra tekrar ODTÜ’ye devrinin sağlanması ve sonrasında 3. Yol güzergâhı üzerinde, Bilkent üniversitesi arazisi içinde yol cepheli  bir arazi ile trampa edilmek suretiyle ileride bir  "plan değişikliği"  ile bu alanın  öncelikle akademisyenler için bir konut kooperatifine dönüştürülmesi durumu var mıdır?

Varsa,  bu ne kadar etik ve hukukidir. Sonuçta düzenleme ortaklık payı kamusal bir alandır. Amacı dışında tahsisi ne anlama gelmektedir?

Belediyede kasasında para olmadığına göre;  2. yolun tünel yolun maliyetinin finansmanı; yine bu alanın imar rantının yapımcı firmaya aktarılması ile mi çözülecektir?

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Nihat, Yeşil:, ODTÜ, Yolunun, Altında, Ne, Var?,
Yorumlar
Haber Yazılımı