Haber Detayı
07 Temmuz 2018 - Cumartesi 20:15
 
ODTÜ Mezuniyet Töreniyle İlgili Soruşturma Başlatıldı
ODTÜ'de mezuniyet töreninde pankart açan öğrencilerden 3'ü gözaltına alındı. ODTÜ rektörlüğü yaşananlarla ilgili açıklama yaptı.
Güncel Haberi
ODTÜ Mezuniyet Töreniyle İlgili Soruşturma Başlatıldı

ODTÜ 2018 Diploma Töreni gerçekleşti. Törende, Rektör Mustafa Verşan Kök'ü protesto etmek isteyen öğrencilere Özel Güvenlik Birimi (ÖGB) saldırdı. Aileler ve öğrenciler duruma "Rektör istifa" sloganlarıyla tepki gösterdi. Ayrıca  taşınan pankarta ilişkin "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasından açılan soruşturma kapsamında 3 kişi gözaltına alındı. ODTÜ Rektörlüğü mezuniyet töreninde yaşanan olaylara ilişkin olarak üzüntü duyduğunu ve tasvip etmediğini açıkladı. Öte yandan olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında tüm pankartların inceleneceği ifade edildi.

ÖĞRENCİLER PANKARTLARLA GEÇİT TÖRENİ DÜZENLEDİ

ODTÜ 2018 yılı mezuniyet töreni gerçekleşti. Devrim Stadyumu'nda düzenlenen diploma töreninde mezunlar, pankartlarıyla ülke gündemine ve üniversite yönetimine yönelik eleştirilerini dile getirdiler. Çocuk istismarına karşı tepki, seçim sonuçları, TRT ve AA pankartlarda en çok değinilen konular oldu.

REKTÖR PROTESTO EDİLDİ, GÜVENLİK SALDIRDI

Törende, rektörlük seçimlerinde ikinci olmasına karşın rektör olarak atanan Mustafa Verşan Kök'ün sahneye çıkışı sırasında öğrencilerin ıslık ve alkışlarla rektörü protesto etti.  Üzerinde "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" ve "Biz bir grup öğrenci değil bu okulun LGBTİ+larıyız. Buradayız! Sokakta, kampüste güvenle yaşamak hakkımız" pankartlarını açmak isteyen öğrencilere ÖGB saldırdı. Öğrencilerin darp edilmesinin üzerine mezunlar yerlerinden kalkarak ÖGB'yi dağıttı. Duruma tepki gösteren öğrenciler ve aileler "Rektör istifa" ve "Verşan Kök ODTÜ'ye rektör olamaz" sloganları attılar. M. Verşan Kök, protestonun ardından konuşmasını yapamadan sahneyi terk etti. (Kaynak: Evrensel)

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: ODTÜ, Mezuniyet, Töreniyle, İlgili, Soruşturma, Başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı