Haber Detayı
23 Aralık 2014 - Salı 10:22
 
Öğrencilerin Gitarları Çankaya Belediyesi'nden
Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri’nde klasik gitar dersleri başladı. 8-16 yaş aralığında tüm öğrencilere açık olan kurslarda, gitarları Çankaya Belediyesi sağlıyor.
Çankaya Haberi
Öğrencilerin Gitarları Çankaya Belediyesi'nden

Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri, (TODAM) öğrenciler için, klasik gitar kursları açtı. Önceliğin ekonomik güçlük çeken öğrencilere verildiği kurslarda 8-16 yaş arası tüm müzik sevdalısı çocuklar yararlanıyor. Derslerde kullanılan tüm enstrümanları Çankaya Belediyesi sağlarken, öğrenciler gitarlarını evlerine de götürebiliyor.

 

“BEN MÜZİSYEN OLACAĞIM” 

TODAM Bademlidere’deki müzik derslerini ziyaret ettiğimiz ilköğretim öğrencileri ilk derslerinde, enstrümanı tanımalarının yanı sıra nota bilgisine de giriş yaptı. 

Boztepe İlköğretim öğrencisi İlayda Yabancı (10) gitarı çok sevdiğini ve çalabilmek istediğini belirtirken, Senem Abit (9) de, “Okulda müzik dersimiz var ama gitar yok. Sadece flütle çalışıyoruz. Ben gitar öğrenmek istiyordum, artık öğrenebileceğim” dedi. Furkan Yabacı (9) ise, “Annem doktor olmamı istiyor ama ben müzisyen olacağım. Gitar çalmayı öğrendikten sonra besteler yapıp, ünlü olacağım” diye konuştu.

 

“AMACIMIZ MÜZİĞİN GÜZEL DOĞASINI DAHA DA ÇOK SEVDİRMEK ” 

Gitar derslerini veren Çankaya Belediyesi Bin Çocuk Korosu eğitmenlerinden Ali Turan da, klasik gitar derslerinde 8-16 yaş aralığında öğrenciler bulunduğunu belirterek, “Hedefimiz yalnızca müziği ve gitarı tanıtmak, öğretmek değil. Amacımız müziğin güzel doğasını çocuklarımıza daha da çok sevdirmek” dedi. Derslerde teorik ve pratik eğitimin paralel yürütüldüğüne dikkat çeken Turan, şöyle devam etti:

“Sosyo ekonomik güçlükler yaşayan ailelerin, çocuklarına bir enstrüman alabilmeleri çok zor. Buraya gelen çocuklar, gitarları evlerine götürüp getirebilecek dolayısıyla verilen egzersizleri evde de yapabilecek. Kendilerine geliştirebilmeleri açısında bu çok önemli. Yıl sonunda, TODAM’larda gitar dersi alan tüm öğrenciler birarada konser verecek.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Çankaya, Belediyesi, Toplumsal, Dayanışma, Merkezleri’nde, klasik, gitar, dersle
Yorumlar
Haber Yazılımı