Haber Detayı
02 Ağustos 2018 - Perşembe 13:58
 
Onur Arvas'tan 'Fütüvvet Sistemine Geçelim' Çağrısı
Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Onur Arvas, iş adamlarına birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.Kaynak: Onur Arvas: "Fütüvvet sistemini hayata geçirelim"
Ekonomi Haberi
Onur Arvas'tan 'Fütüvvet Sistemine Geçelim' Çağrısı

Osmanlı'da iş adamları arasında güvene dayalı olarak inşa edilen fütüvvet sisteminin yeniden hayata geçirilmesini isteyen Arvas, “Dolar ile üzerimize gelenlere en güzel cevabı bu şekilde vereceğiz. Bir araya gelerek devlet kontrolünde yapacağımız ticaretlerle faiz lobisinin ciddi anlamda belini kıracağımıza inanıyorum” dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Onur Arvas, iş adamlarına birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Kendisini tanıtarak sözlerine başlayan Arvas, “Telekomünikasyon, gıda, inşaat, gayrimenkul ve teksit alanlarında ülkeme hizmet etmeyi borç bilen birisiyim. Evli ve bir çocuk babasıyım. Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde siyaset bilimi üzerine yüksek lisans yaptım. Bu açıklamaları tüm umudunu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a bağlayıp yerinde duran, insiyatif almaktan korkan meslektaşlarıma bir nevi çağrı yapmak için yapıyorum. Davası önce ben değil biz olan, önce benim çıkarlarım değil ülkemin çıkarları diyen, vatanı için kendinden vazgeçebilecek, medyatik olmayan tüm vatansever iş adamlarına çağrımdır; gelin tam da bugünlerde vatanınız için ortaya çıkın. Osmanlı'daki fütüvvet, yani iş adamlarının güvene dayalı şekilde bir araya geldiği sistemi tekrar canlandıralım. Şahsen hayatım boyunca kredi kartı kullanmamış ve bankalardan kredi çekmemiş birisiyim. Tabii ki bu imkan herkeste yok. Ancak bu imkanı yakalamanın yolu bahsettiğim fütüvvet sistemini hayata geçirmekten, azı çok yapmaktan ve ülkemiz için br araya gelmekten geçiyor. Bizim de bir savaşımız var. Bizim savaşımız emperyalist iş adamlarına karşı olacaktır. Biz de en az onlar kadar ülkemizi seviyoruz. Maalesef bizden birbirimize karşı olan güven duygusunu alıyorlar ama kendileri bir araya gelip ülkeleri için bir şeyler yapıyorlar. Biz neden yapmayalım?” ifadelerini kullandı.

DEVLET KONTROLÜNDE TİCARET

Devlet kontrolünde yapılacak ticari iş birliğinin iş adamlarına ve ülkemize büyük katkı sağlayacağını ifade eden Arvas şöyle konuştu, “Vatansever iş adamlarının devlet kontrolündeki bir sistemle bir araya gelecek mekanizmayı oluşturmasını bekliyoruz. Dolar ile üzerimize gelenlere en güzel cevabı bu şekilde vereceğiz. Onların amacı ülkemizde umutsuzluk, kaos yaratmak ve bu kaos neticesinde diğer ülkelerde yaptıkları gibi istediklerini elde etmek. Fakat biz bugüne kadar bağımsızlığı ve vatan sevgisini her şeyin üzerinde tuttuk. Yeni sistemle ekonomi alanında oluşturulacak ofislerin, bu düşünceme katkı sağlayacağını umut ediyorum. Bir araya gelerek devlet kontrolünde yapacağımız ticaretlerle faiz lobisinin ciddi anlamda belini kıracağımıza inanıyorum. Çünkü onların yapmış olduğu tek şey birinin parasını alıp diğerine vermek ve bundan ciddi kazançlar sağlamak.

FAİZ LOBİSİNE DUR DİYECEĞİZ

Bir araya gelerek bu kişilerin bu şekildeki kazancına dur diyebiliriz. Son olarak yeni sistemin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Aynı zamanda ATO Meclis Üyesi olarak bu düşüncelerimi orada da gündeme getirdim. Sağolsun, ATO Başkanımız da düşüncelerime sıcak bakıyor. Umarım bu düşünclerimiz tüm ülkeye ulaşır. İş adamları kendi illerinde devlet kontrolünde bir araya geldiğinde çok daha iyi yerlere geleceğiz. Vergimizi düzenli ödeyeceğiz. İş adamının daha çok kazanacağı, bankalara gebe kalmayacağı bir sisteme katkımız olacak.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Onur, Arvas'tan, 'Fütüvvet, Sistemine, Geçelim', Çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı