Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 00:18
 
Oto Galericileri Yetki Belgesi Alma Süresinin Uzatılmasını İstiyor
Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER Başkanı İlkay Kalkan, “13 Ağustos 2019 tarihinde bitecek olan Yetki Belgesi alma süresinin 31 Aralık 2019 tarihine uzatılması durumunda, devletimiz kazanacak, milletimiz kazanacak, esnafımız kazanacaktır. Ekonomik zorluklar yaşadığımız şu günlerde, ekonomimiz kazanacaktır.” dedi.
Ekonomi Haberi
Oto Galericileri Yetki Belgesi Alma Süresinin Uzatılmasını İstiyor

ANODER Başkanı Kalkan’ın yazılı basın açıklaması şöyle:

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yetki belgesi, 13 Mayıs 2018 itibarıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden işletmelerin bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlükleri’nden verilmeye başlandı. Yönetmelik uyarınca “İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretiyle” iştigal eden ve bu faaliyetine halen devam eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların 13 Ağustos 2019 tarihine kadar Yetki Belgesi almaları gerekmektedir.

Lakin sadece Ankara’da değil tüm Türkiye genelinde birçok ikinci el oto galericilik işi ile iştigal olan esnaf arkadaşımız ilgili Yetki Belgesini alamamıştır. Türkiye genelindeki ilgili Sivil Toplum Kuruluşları ile yaptığımız istişareler neticesinde bu durumun hem esnafımız, hem vatandaşımız hem de devletimiz açısından büyük bir kayba sebebiyet vereceğinden ötürü, yetki belgesi alma süresinin bu yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Sürenin 31 Aralık 2019 tarihine uzatılması neticesinde, ilgili belgeyi alamayan esnafımız belgesini almış olacak, iş yerleri galericilik ruhsatı ile çalışmaya devam edecek ve kayıt dışı çalışmanın önüne geçilmiş olacak. Ayrıca kapanma riski taşıyan esnafımız hizmet vermeye devam edeceği için istihdam yaratmaya ve devletimize vergi vermeye devam edecek, ekonomiyi canlı tutacaktır.

Galerici esnafının ve ilgili STK’lar ile birlikte Derneğimizin de desteklediği İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik mesleğimizin düzene sokulması ve itibarının düzelmesi için son derece önemli bir adım olmuştur. Burada ki talebimiz sadece ek süre ile mağdur duruma düşecek esnafımızın kazanılması hususudur. Bu nokta da Ankara Oto Galericileri Derneği ANODER olarak Ticaret Bakanlığının ilgili tüm Genel Müdürlükleri ve makamları ile Yönetmeliğin eksik noktaları ile ilgili defalarca görüştük,  yetki belgesi süresinin uzatılması ile ilgili başvurumuzu da Ticaret Bakanlığımıza resmi olarak ilettik. CİMER Üzerinden durum ile ilgili bilgi ve talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a da ilettik.

13 Ağustos 2019 tarihinde bitecek olan Yetki Belgesi alma süresinin 31 Aralık 2019 tarihine uzatılması durumunda, devletimiz kazanacak, milletimiz kazanacak, esnafımız kazanacaktır. Ekonomik zorluklar yaşadığımız şu günlerde, ekonomimiz kazanacaktır.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Oto, Galericileri, Yetki, Belgesi, Alma, Süresinin, Uzatılmasını, İstiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı