Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 09:50
 
Oto Sanatkarı Esnafını Sevindirecek Haber
Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu: Yayınlanan ek genelgeye göre sigorta şirketleri artık sigorta bedelini araç sahibine değil oto tamircilerine verecek.
Güncel Haberi
Oto Sanatkarı Esnafını Sevindirecek Haber

Oto tamircilerinin hak kaybı önlenecek

Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu, yeni yayınlanan ek genelgeyle birlikte sigorta şirketlerinin artık sigorta bedelini araç sahiplerine değil oto tamircilerine vereceğini ve böylelikle oto tamircilerinin, oto sanatkarlarının hak kaybının önleneceğini söyledi. Arslanoğlu, gazetemize yaptığı açıklamasında daha önce vekaletname ile ödeme alındığını, çıkan ek genelgeyle birlikte bunun önüne geçildiğini söyleyerek “Müşterilerimizin hasar miktarının esnaflarımıza ödenmesinin beyanıyla direkt olarak esnafımızın yani oto tamircilerinin hesabına yatacak. Herhangi bir vekalet alma zorunluluğu olmayacak. Bu ortadan kalktı. Bu uygulama hem araç sahipleri için hem de esnafımız için uygun ve sevindirici bir uygulama” diye konuştu. Arslanoğlu, yeni yayınlanan ek genelgeyle birlikte oto sanatkarı esnafının yıllık yüzde 10 bir kazancının olacağını da sözlerine ekledi.
 

Araç sahipleri ile oto tamircileri arasında ilişkide bozuluyordu

Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu, bu konuda hassasiyetle çalıştıklarını ve konuyu takip ettiklerini, ilgili yerlere sorunun çözümü için gittiklerini belirtirken  özellikle vekaletnamelerin sigorta araç yapımı konusunda iptal edilmesi nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne AK Parti Grup Başkanlığı'na müracaat edildiğini belirterek, "Bu konunun önemini anlattık. Esnafımız için uygun olmadığını, müşterilerimizle esnafımızın arasında sorunlar çıkardığını anlattık. Bu konuyla ilgili de biz Sigorta Düzenleme ve Denetleme Kurumu'yla bir toplantı yaptık. Bu toplantıda vekaletnamenin yeniden geçerli olmasını, aynı zamanda da bizim esnafımıza beyana esas olarak direkt yaptığı işin ödemesini araç sahibinin de rızasıyla ödemesini yapmasını talep ettik. Bu çerçevede çıkan bu genelge bizim esnafımızla müşteriler arasındaki ilişkilerin bozulmasının önüne geçti. Şu anda esnafımızın talepleri doğrultusunda Türkiye genelinde oto sanatkarları esnafı olsun, müşterilerimiz olsun bu konuda rahat bir nefes aldı"  açıklamasında bulundu.
 

YENİ YASA NELER GETİRİYOR

Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Mustafa Arslanoğlu'nun girişimleriyle 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'na 'Ek Genelge' eklendi. Kanunda bulunan 6'ncı maddenin uygulanmasına ilişkin genelge yayınlandı. Genelgede 'Hasar gerçekleştikten sonra onarımı veya tedariki mümkün bir kıymetin tazminat alacaklısı tarafından hizmet sağlayıcısına başvurulması durumunda, tazminat alacaklısı tarafından sigorta şirketine hitaben yazılan ve ödeme işleminin doğrudan hizmet sağlayıcısına yapılmasına dair yazılı talebin sigorta şirketine iletilmesi üzerine sigorta şirketi, hizmet bedelini doğrudan hizmet sağlayıcısına öder." ifadelerine yer verildi. Böylelikle oto-tamircileri, tamiratını yaptıkları aracın bedelini doğrudan sigorta şirketinden alabilecek.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Oto, Sanatkarı, Esnafını, Sevindirecek, Haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı