Haber Detayı
30 Mayıs 2013 - Perşembe 03:14
 
Plastik ve Kauçuk'ta Uluslararası Buluşmu
1.Uluslararası Plastik ve Kauçuk Teknolojileri Sempozyumu ve Ürün Sergisi”Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi
Plastik ve Kauçuk'ta Uluslararası Buluşmu

Etkinliğin açılışına AK Parti Ankara Milletvekili Dışişleri Komisyonu Üyesi İSİPAB Türk Grubu Başkanı Prof. Dr. Emrullah İşler, MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker ve çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Behçet Gülen ilk konuşmacı olarak bilim adamı olarak OSTİM’in içinde bulunmanın kendilerine katkılar sağladığını belirtti. Gülen sanayicilerin sektörün ihtiyaçlarına göre yetiştirdikleri öğrencilerden oldukça memnun kaldıklarını ifade etti.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker’de amaçlarının eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra sanayi başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisine girmek olduğunu kaydetti. Türker “Üniversitenin sahip olduğu bilgi birikimini sanayiye, sanayinin tecrübesini de üniversiteye aktarmak istiyoruz.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’da konuşmasında üniversite-sanayi işbirliklerinin önemine vurgu yaptı. OSTİM olarak uluslararası platformlarda yer aldıklarını belirten Aydın, firmaların yetkinliklerine dikkat çekerek “Burada yapılan ürünler dünyanın pek çok ülkesine gönderilmektedir.” dedi. Sektörlerinde dünya devi olan kuruluşların OSTİM’deki işletmelerle iş yaptıklarını hatırlatan Orhan Aydın, “Özellikle Ankara ve OSTİM’deki sanayicileri önemsememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Türkiye’de üretilen mamullerin ihracatında 1 kilogramlık malın karşılığının 1,6 Dolar olduğunu, bu rakamın Ankara’daki değerinin ise 23,5 Dolar şeklinde gerçekleştiği bilgisini veren Aydın “Ankara sanayisi diğer bölgelere göre katma değeri daha yüksek ürün üretebilmektedir. Bu noktada üniversitelerden destek alıyoruz. Kümelenme adını verdiğimiz üniversite-sanayi işbirliğinin dünyadaki örneğini burada uygulamaya çalışıyoruz. Akademisyenlerle, sanayicilerle, destekleyici kurumlarla aynı masada sektörlerin daha rekabetçi yönünü artırmaya çalışıyoruz.” dedi.

MHP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Alim Işık, sempozyumun konu itibarıyla önemli olduğunu belirtti. Işık, plastik ve kauçuk sektörünün bir çok sektöre göre ‘yükte hafif pahada ağır’ bir nitelik taşıdığını ve katma değerinin daha yüksek olduğunu söyledi. Teknolojinin sadece ürün olmadığını aynı zamanda üretim ve gücü temsil ettiğini anlatan Işık, “Üretmeyen hiçbir ülke uluslararası arenada uzun süre varlığını devam ettirme şansını yakalayamıyor.” dedi. MHP Milletvekili, üretimin istihdam, sosyal barış ve ihracata katkı sağladığını anımsattı.

AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Dr. Emrullah İşler, “Gazi Üniversitesi OSTİM Meslek Yüksek Okulu’nun sanayinin içinde olması son derece önemli.” dedi. İşler, “Eskiden meslek liseleri şehrin içindeydi, sanayiden uzaktı. Meslek yüksekokullarının doğrudan sanayinin içinde bulunması öğrenciler için çok büyük bir fırsat. Burada teori ve pratiğin birleştirilebileceği imkânlar var. Ben bundan dolayı da bu tür okulların doğrudan ilgi alanları olan bölgelerde olmasından dolayı da mutluluğumu ifade etmek istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu. İşler hükümetlerin özel sektörün önünde ayak bağı olduğunu, son yıllara Türkiye’nin çok değiştiğini hatırlatarak büyük ülkelerin yaptığı gibi devletin özel sektörün önünü açtığını ifade etti. İşler  “Devlet-özel sektör işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye 2023 hedeflerine kilitlendi. Bu hedeflerde üretimin artmasıyla birlikte ihracatımızın 500 milyar Dolar’a çıkması hedeflendi.  10 yıl önce 36 milyar Dolar olan ihracatımız geçtiğimiz yıl itibarıyla 152 milyar Dolar’ı aştı. İnşallah bu yıl bunun üzerine 10-15 milyar Dolar daha ilave edeceğiz. Ar-Ge’ye gerekli önemi verilmeli. Şu an savunma sanayinde çok önemli projelere imza atıyoruz. Bir otomobil markamızın olması lazım.“ diyerek konuşmasını tamamladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1Uluslararası, Plastik, Kauçuk, Teknolojileri, Sempozyumu, Ürün, Sergisi”Gazi, Ü
Yorumlar
Haber Yazılımı