Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 10:47
 
Polatlı'nın 30 Yıllık Su Sorunu Çözüme Kavuşuyor
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, Polatlı’nın su çilesini bitirme sözü vermesinin ardından ASKİ, Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya içme suyu sağlayan ana iletim hattında yaklaşık 30 yıldır ihmal edilen imalat çalışmalarını başlattı.
Ankara Haberi
Polatlı'nın 30 Yıllık Su Sorunu Çözüme Kavuşuyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Polatlılara temiz ve kesintisiz su sözünü tutmak için kolları sıvadı.

    İlçenin 30 yıllık su çilesini sonlandıracak Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya içme suyu sağlayan ana iletim hattında su boşaltma işlemi nedeniyle 4 günlük su kesintisi için düğmeye basıldı. ASKİ Genel Müdürü Erdoğan Öztürk, çalışmayı planlanan süreden daha erken bitirmek için gece gündüz aralıksız çalışacaklarını söyledi. 

 

ASKİ EKİPLERİ 7/24 ÇALIŞACAK

   İlçe sakinlerine önceden duyurulan ve 11 Ekim 2020 Pazar gecesi saat 23.00’da başlayan su kesintisinin, 15 Ekim 2020 Perşembe günü saat 23.00’a kadar tamamlanması planlanıyor.

   ASKİ ekipleri 7/24 çalışmalarını sürdürürken, 83 kilometrelik Yüzükbaşı hattındaki suyun boşaltılması aşamalı şekilde gerçekleştirildi. İlk kazı Polatlı Yunak Karayolu 60. kilometrede yer alan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) ve Yıldızlı Cumhuriyet Depoları arasında yapıldı.

 

POLATLI GEREDE SUYU’NUN GELMESİYLE DAHA DA RAHATLAYACAK  

   Yıllardır su sorunu yaşayan Polatlılara ilk müjdeyi geçtiğimiz aylarda veren Başkan Yavaş, ilçenin su sorununu çözecek Gerede suyunu getirme projesinin ihalesine çıkılmasının ardından Yüzükbaşı Mevkii’nden Polatlı’ya içme suyu sağlayan ana iletim hattında çalışmaları hızlandırdı.

    Yıllardan beri su krizi ile boğuşan Polatlı’yı ayağa kaldıracak planlamaları birer birer hayata geçiren ASKİ, çalışmaları bu ay sonunda başlayacak olan “İvedik-Temelli-Polatlı Arası İçme Suyu İletim Hattı, Depo, Terfi İstasyonları ve Tesislerin Yapım İşi” projesi ile 2-2,5 yıl içinde 107 kilometre mesafeden Polatlı’ya su getirecek.

    Polatlı’ya içme ve kullanma suyu sağlayan Yüzükbaşı ana iletim hattında bakım, onarım ve imalat çalışmaları için düğmeye basan ASKİ, ekiplerini ana su iletim hattında oluşan arızalara anında müdahale edebilmek ve hattaki vana sayısını artırmak için bölgeye sevk etti.

 

60 NOKTADA ÇALIŞMA

     Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Yıldızlı Cumhuriyet Depoları arasındaki kısımda suyu tahliye eden ekipler, ilk olarak vana değişimine başlarken bölgede 1 vana ve 2 vantuz değişimi gerçekleştirdi.

    ASKİ ekipleri 8’er gruplara ayrılarak 16 ana nokta başta olmak üzere toplam 60 noktada çalışırken, hat boyunca 14 hat vanası, 21 tahliye vanası ve 22 vantuz bitirilmiş olacak. Hatta ayrıca basıncın en yüksek olduğu ve en çok arızanın yaşandığı Özyurt Mahallesi içinde kalan 100 metrelik kısımda bin 200 milimetre çapındaki borular da yenileriyle değiştirilecek.  

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Polatlı'nın, 30, Yıllık, Su, Sorunu, Çözüme, Kavuşuyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı