Haber Detayı
30 Aralık 2015 - Çarşamba 18:41
 
Rusya, Türkiye'ye Yeni Yasaklar Getirdi
Rusya Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına bir yenisini daha ekledi. Rusya yaptırımlarına göre, Türk şirketlerinin devlet ve belediyelerin ihtiyaçlarına yönelik hizmetleri yasaklandı.
Ekonomi Haberi
Rusya, Türkiye'ye Yeni Yasaklar Getirdi

Rusya, 1 Ocak'tan itibaren Türk şirketlerinin devlet ve belediyelerin ihtiyaçlarına yönelik olarak inşaat, turizm, otel işletmeciliği ve hizmetleri alanında çalışmasını yasakladı.

İLK YASAKLAR 1 OCAK'TAN İTİBAREN GEÇERLİ
Rus uçağının 24 Kasım'da düşürülmesi sonrasında Rusya bazı Türk ürünlerinin ülkeye girişini yasaklamıştı. 1 Ocak 2016'dan itibaren Türkiye'den 15 çeşit meyve ve sebze ile karanfil, tuz, tavuk ve hindi eti ithalatı duracak. Türkiye'den ithal edilen diğer balık, kırmızı et, süt ürünleri, fındık, limon gibi bazı ürünlerin Rusya’ya girişine ise herhangi bir yasak getirilmedi.

RUSYA TÜRKİYE'DEN NE KADAR MEYVE VE SEBZE ALIYOR?

Türkiye, Rusya’ya 2015’in 10 ayında yaklaşık 300 bin ton domates, 255 bin ton narenciye, 20 bin ton beyaz et ve 36 bin ton tuz ihraç etmişti. Yasaklanan ürünlerin ihracat değeri yıllık 764 milyon doları buluyor ve Türkiye’nin yaş sebze-meyve ihracat gelirlerinin yüzde 42'sini oluşturuyordu.
 
TARİFESİZ UÇUŞLAR DA DURMUŞTU

Petrol fiyatlarındaki düşüşün enflasyon üzerinde baskı oluşturduğu Rusya'da, Türkiye'ye yönelik yaptırımların da enflasyonu bu yılın sonu ve gelecek yılın başlarında yüzde 0,5 - 1 puan artıracağı öngörülüyor. Yaptırım kapsamındaki diğer alanlar yaptırımlar kapsamında Türkiye ve Rusya arasındaki projelerin desteklenmesi için kurulması planlanan ortak fon askıya alınırken, 1 Aralık 2015'ten itibaren Rusya ve Türkiye arasında gerçekleşen charter (tarifesiz) uçuşlar da durduruldu.

RUSYA'DA YALNIZCA 53 ŞİRKETİN TÜRK İŞÇİ ÇALIŞTIRMASINA İZİN VERİLDİ

Rusya’da, Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı dahilinde faaliyet gösteren kurum veya kişilerin, Rusya’da belirli bazı alanlarda iş yapmalarına yasak veya kısıtlama getirilmesine karar verildi. Rusya’da faaliyet gösteren şirketlerin, 1 Ocak 2016’dan itibaren Türk vatandaşlarının işe alımına da yasak getirilirken, listesi henüz yayınlanmayan 53 şirketin önümüzdeki yıl da Türk işçi çalıştırabilmesine izin verileceği belirtildi.
Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Rusya, Türkiyeye, yönelik, yaptırımlarına, bir, yenisini, daha, ekledi, Rusya, y
Yorumlar
Haber Yazılımı