Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 23:56
 
Salim Çoruk, Mamak Belediye Başkanlığı'na Adaylığını Açıkladı
İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri ve başarılı bürokratlarımızdan Salim Çoruk, CHP’den Mamak Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı.
Mamak Haberi
Salim Çoruk, Mamak Belediye Başkanlığı'na Adaylığını Açıkladı

Aday olması için çevresinden büyük destek gördüğünü hatırlatan Çoruk, doğup büyüdüğü Mamak’a hizmet edebilmek ve daha yaşanabilir bir başkent ilçesi yapmak istediğini belirtti.

İç Anadolu Belediyeler Birliği’nin Genel Sekreteri ve başarılı bürokratı Salim Çoruk, Mamak Belediye Başkanlığı’na aday olduğunu açıkladı. Çoruk, doğup büyüdüğü Mamak’a çok şey borçlu olduğunu ve Mamak’ın hak ettiği yerde olmadığını söyledi. Salim Çoruk ile yaptığımız görüşmede Mamak ile ilgili düşüncelerini şöyle dile getirdi:


    NEDEN MAMAK?

    Mamak ve adaylık konusunda anlatacaklarımız sayfalara sığmaz. Neden Mamak diye soracak olursanız şunları söyleyebilirim. Ben öncelikle, Ben Mamak doğumluyum, yıllarca Mamak’ta yaşadım. Çocukluğum, gençliğim burada geçti. Bütün çevrem Mamak’ta. Mamak yetiştiğimiz bölgemiz. Bu yüzden Mamak diyorum.

    Belediyeciliğe gelince; Kamunun değişik yerlerinde yıllarca yöneticilik yaptım. Memuriyet hayatıma Adalet Bakanlığı’nda başladım. Adalet Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde görev yaptım. Aksaray Üniversitesi’nde Şube Müdürü ve Fakülte Sekreteri olarak görev yaptım. Daha sonra memuriyet hayatımda böyle bir kuruma yatay geçiş yaparak göreve başladım. Bu kurumu teslim aldığımızda atıl bir durumdaydı.

   Tüzüğümüze baktığımız zaman, tüzük her yönden bizim önümüzü açıyordu. Buradan yola çıkarak çalışma arkadaşlarımızla birlikte yerel yönetim nasıl yapıldığını, nasıl yapılacağını önümüze koyduk ve çalışmalarımıza başladık. Birlik Başkanlığımıza, bugün çok başarılı çalışmalarıyla hepimizin yakından tanıdığı Yenimahalle Belediye Başkanımız Sayın Fethi Yaşar’ın Birlik Başkanlığı görevine seçilmesi bizlere ayrı bir mutluluk verdi. Çünkü kendisinin belediyecilik alanındaki çalışmalarını, hizmetlerini ve başarılarını biliyorduk. Yılmaz Büyükerşen çalışmasını, Bursa-Nilüfer Belediye Başkanımızın çalışmasını, Altındağ Belediye Başkanımızın başarılı çalışmasını yakinen biliyor ve takip ediyorduk. Yerinde görüyor ve inceliyorduk. Fethi Yaşar’ın da Birlik Başkanlığına gelmesiyle bu çalışmalarımız, izlenimlerimiz güç kazandı.

   BELEDİYECİLİK VE ÇORUK..

   Dünyada belediyeciliğin nasıl yapıldığını, belediyecilik hizmetlerinin nasıl gerçekleştirildiğini yakından görme ve inceleme fırsatımız oldu. Bunu çok merak ediyordum. Tüzüğümüzde buna uygundu ve bu belediyeleri, bu hizmetleri yerinde görmek için ilk işim Türkiye’de ki büyükelçilerle irtibat kurmak oldu. Ankara’da ki değişik ülkelerin büyükelçileri ile temasa geçtim ve birliğimize hiçbir bir yük getirmeden 24 ülkeye gitme fırsatım oldu. Yerinde gittik, gördük ve inceledik. Bu gezilerimiz, ziyaretlerimiz kültürel bir gezi değil, tamamen belediyecilik hizmetlerini, çalışmalarını inceleme çalışmalarıydı.
   Yurt dışı belediyecilik gezilerimizde gözümüzü hep batıya çevirdik. Çünkü Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne demiş, yönümüz daima batı olsun, gözlerinizi batıya çevirin.

   Belediyecilik anlamında bir İngiltere, bir ABD, bir Japonya, İsviçre örneği var, Almanya, Hollanda, Belçika var. Disiplinli bir şekilde bu gezdiğimiz ülkelerde belediyeciliğin nasıl olduğunu, nasıl geliştiğini, nasıl işlediğini, bütçenin nasıl oluştuğunu, seçimin nasıl yapıldığını, bu ülkelerdeki belediye başkanlarının yetkilerinin neler olduğunu, yapılaşmayı yerinde görme imkanı yakaladım. Bunun için ülkeme, birliğime, devletime bir görev borcum var. Tecrübelerim, bilgilerimi, deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

   Çevremde de ciddi olarak çok sayıda arkadaşım, dostum, Mamaklılar Belediye Başkanlığı konusunda beni teşvik ettiler, desteklediler. Başarılısın, azimlisin, her gittiğin yerde başarılara imza atıyorsun diye şahsıma büyük destek verdiler. Neden Belediye Başkanlığını düşünmediğimi dile getirdiler.


   MAMAK HEDEFLERİ!

   2019 yerel seçimleri için CHP’de, Belediye Başkan adaylarının atama yöntemiyle belirleneceği yönünde temayül oluştu. Büyük bir ihtimalle atama yöntemiyle adaylık belirleneceği için ki edindiğim bilgiler bu yönde,  belki bu konuda parti büyüklerimize kendimi ifade edebilirim diye düşündüm. Mamak ilçemizde Mamak’ın ufkunu daha da genişletmek ve daha ileriye taşımak için Mamak Belediye Başkanlığı’na aday olmayı hedefledim. Benim için tabii ki hayırlısı neyse o olsun.

   Gerçekten zor ama güzel bir görev. Mamak’ı yakından tanıyorum. Sabah kalktığım andan itibaren Mamak’ı, yapılaşmasını takip ediyorum. Belediyemizin hizmetlerini, gelirlerini, yaptığı çalışmaları inceliyorum ve izliyorum. Mevcut başkan Mesut Akgül, gerçekten güzel şeylere imza attı.

   NASIL BİR MAMAK HAYAL EDİYOR?
 
   Hayalimizdeki Mamak; Şunu görüyorum, Mamak hak ettiği değeri almıyor. Ankara geneline baktığımız zaman bir Yenimahalle örneğini görüyorum, bir Altındağ örneğini görüyorum. Gazi Şahin’in Elmadağ örneğini görüyorum. Baktığımız zaman Mamak, hak ettiği yerde değil. Mamak, Ankara’nın merkezinde bir taşra görünümünde. Hiçbir yatırımın, yapılaşmanın, kamu yatırımlarının da olmadığı atıl bir ilçe olduğunu görüyoruz. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Projelerimiz hazır, başarılı ve Mamak’ın önünü açacak, mevcut görünümünden kurtaracak projelerle geliyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

   SALİM ÇORUK KİMDİR?
   Salim ÇORUK, 1991 yılında başladığı memuriyet yolculuğunda Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında çeşitli görevler üstlenmiş, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğünde şube müdürlüğü, fakülte sekreterliği görevlerini icra etmiştir. 2009 yılından itibaren de İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri olarak görevini başarıyla sürdürmekte.
       
   Salim ÇORUK, başarısının sırrını açıklarken; üstlenmiş olduğu tüm görevlerde iletişimin ve doğru dilin kullanılmasının yanında klasik zihniyetin dışına çıkarak ülkesine, milletine ve topluma daha fazla yarar sağlarımın arayışı içerisinde olduğunu, kendisini sadece mesai saatleriyle sınırlandırmadığını, bu vesileyle Sivil Toplum Kuruluşlarında (Tüm Yargı Mensupları Derneği Kurucu Genel Başkanı, Tüm Yargı-Sen Örgütlenme Genel Sekreterliği, Birleşik Büro-İş Sendikası Genel Sekreterliği, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Kurucu MYK Üyesi ve Örgütlenme Genel Sekreterliği, Tüm Yerel-Sen Yüksek Disiplin Kurulu Başkanlığı, ADD Etimesgut Şube Yöneticiliği) aktif olarak görevler üstlendiğini ifade etmiştir.
       
   Dokuz yıldır genel sekreterliğini yürüttüğü İç Anadolu Belediyeler Birliği, Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi YAŞAR’ın dönem başkanı olduğu ve an itibarıyla 130 belediyenin üyesi bulunduğu, Türkiye Belediyeler Birliği başta olmak üzere, diğer kamu kurum ve kurumlarıyla, üye belediyelerle koordineli çalışan bir kamu kuruluştur.

   Genel Sekreter Sayın Salim ÇORUK, birlik başkanı ve yönetiminin aldığı kararlar doğrultusunda görev ifa ederken daima çözüm odaklı düşündüğünü, belediye hizmetlerinde kaliteyi artıracak projeler yürüttüklerini, İç Anadolu Belediyeler Birliği olarak birçok belediye başkanı, meclis üyesi, belediye çalışanlarına yönelik hizmet içi eğitim programları düzenlediklerini, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının sağlanmasına katkıda bulunduklarını, aynı zamanda kendisinin de bir eğitim gönüllüsü olarak 2017 yılı itibarıyla Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans eğitiminden başarıyla mezun olarak görevini daha bilimsel yapmanın yollarının arayışı içerisinde olduğunu dile getirmiştir.
       
   ÇORUK, bu kapsamda sadece ulusal değil, uluslararası alanda da başta Avrupa Ülkeleri olmak üzere,  komşu ülkeler ve Türkiye Cumhuriyetindeki yerel yönetimler ile temaslar kurduklarını; teknik inceleme, bilgi paylaşımı çerçevesinde karşılıklı işbirliği yapma fırsatları yakalamıştır. İngiltere, Almanya, Belçika, İsviçre, Rusya, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, İspanya, İtalya, Kırgızistan, İran, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerin çeşitli şehirlerinde 2010-2018 yılları arasında birkaç defa tecrübe paylaşımı çerçevesinde ziyaret etme fırsatı bulmuştur.

   ÇORUK, proaktif ve başarılı bir yönetici olması vesilesiyle gerek birlik sekreterliğinden önceki görevlerinde ve gerekse birlik sekreteri olarak başarılı çalışmaları sonucunda sayısız, ödül, plaket ve taktirler almıştır.

   Salim ÇORUK, başarılı bir bürokrat olarak kendi amaç ve vizyonunu çizerken; edindiği tecrübe ve deneyimlerini siyasette ve yerel yönetimlerde görev verilmesi halinde kullanmak istediğini, ülkesine ve yaşadığı şehre verecek hizmetlerinin olduğunu, yüreğindeki heyecan ve dinamizmin hiç bitmediğini, aksine artarak çoğaldığını dile getirmiştir. Kendisine keyifli ve samimi söyleşiden dolayı teşekkür ediyor başarılar diliyoruz.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ibrahim Keskin dahil, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Salim, Çoruk,, Mamak, Belediye, Başkanlığı'na, Adaylığını, Açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı