Haber Detayı
31 Mart 2018 - Cumartesi 12:18
 
SGK Etimesgut Merkez Müdürlüğü'nden Duyuru
Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarıyla ilgili vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için son gün 30 Nisan.
Etimesgut Haberi
SGK Etimesgut Merkez Müdürlüğü'nden Duyuru

    Etimesgut Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde başvurmayan genel sağlık sigortalıların 2 Nisan 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmaları istendi.  Gelir testi başvurusu sonucuna göre gelirleri brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin genel sağlık sigortası prim borçlarının silineceği bildirildi.

    SGK Etimesgut Merkez Müdürü Mahmut Gün, Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) gecikme zammı ve cezasının silindiğini hatırlaratak son ödeme tarihinin 30 Nisan 2018 olduğunu belirtti ve açıklamasının devamında, Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan vatandaşların 1 Nisan 2017 tarihi öncesindeki borçlarının silindiği anımsatırak şu ifadelere yer verdi;

    “Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı gelirin brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan Genel Sağlık Sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Gecikme zammı ve gecikme cezası silinen bu borçlar, aylık 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir.
   01.04.2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmektedir. Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile ‘GSS 6824 Prim Tahsilatı’ menüsünden ödenebilmektedir.
   Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde 01.04.2017 tarihinden itibaren gecikme zammı ve gecikme cezası tahakkuk edecektir.


   GELİR TESTİ B AŞVURUSUSON GÜNÜ 2 NİSAN
    Ayrıca gelir testi tebligatı tebliğ edilen Genel Sağlık Sigortalılarımızın 2 Nisan tarihine kadar Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na giderek “Gelir Testi” yaptırmaları büyük önem arz etmektedir. Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 2 Nisan tarihine kadar gelir testine mürcaat etmeleri gerekmektedir. Gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecektir.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: SGK, Etimesgut, Merkez, Müdürlüğü'nden, Duyuru,
Yorumlar
Haber Yazılımı