Haber Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 23:57
 
Sincan MHP'den Ahilik Haftası Kutlama Mesajı
MHP Sincan İlçe Başkanı Oğuzhan Alkan, yayınladığı mesajla Ahilik Haftası’nı kutladı. Alkan, mesajında Ahiliğin önemi üzerinde durdu.
Sincan Haberi
Sincan MHP'den Ahilik Haftası Kutlama Mesajı

MHP Sincan İlçe Başkanı Oğuzhan Alkan, yayınladığı mesajda “Ahilik teşkilatları insanların terbiye edildiği, şahsiyet kazandığı bir ahlak okulu ve bir irfan yuvası vazifesi üstlenmiştir, Ahiler ticarette hukuku, ahlakı, insani değerleri gözetmiş ve bu değerleri gündelik hayatın ana kaidesi olarak benimsemişlerdir” dedi.

Alkan, Ahilik geleneğine göre bir ahinin
- Alnı açık olmalı,
- Eli açık, cömert, yardımsever olmalı,
- Sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır,
- Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı,
- Gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı,
- Belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir.

Hem ekonominin bel kemiği hem de toplumsal yapının omurgası, her sabah dükkanını besmeleyle açan esnafların gayretleriyle sağlam duracaktır. Anadolu'nun dört bir yanını kılcal damarlar gibi saran kardeşlerimiz bereketin teminatıdır. Hakkın rızasını kazanmak için halka hizmet eden, çalışmayı ibadet sayan Ahiler'in kutlu nefesi geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu topraklar için hayat kaynağı olacaktır. Çarşıya iyi esnaf, devlete iyi vatandaş, millete iyi insan yetiştiren Ahilerin hatırasını sonsuza dek yaşatmamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Ahiliğın  'kardeşlik' üzerine kurulduğunu hatırlatan MHP Sincan İlçe Başkanı Oğuzhan Alkan, "Yani bu coğrafyaya bize vatan kılan yiğitlerin kardeşlik sırrıdır. Yüz yıllar boyunca elden ele, dilden dile, gönülden gönüle taşınmıştır. 

Ahilik kültürü ve felsefesi, toplumsal yaşamın ortak paydası olan insanı esas almıştır. İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve hukuka riâyet etme, saygı, şefkat, cömertlik ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak kabul edilmiştir. Milletimizi ayakta tutan değerlerden birisi olan ahilik teşkilatı; sanat ve meslek yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. 

Günümüzde, esnaf ve sanatkarların oluşturduğu kurumlar; Ahiliğin insana değer veren, dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerinden yararlanmakta, insanlığın ortak erdemleri olan sevgi, bilgi, dostluk, adalet ve dayanışma gibi değerlere önem vermektedir.

Bu vesile ile tüm esnaflarımızın Ahilik Haftası kutlu olsun” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Sincan, MHP'den, Ahilik, Haftası, Kutlama, Mesajı,
Yorumlar
Haber Yazılımı