Haber Detayı
18 Ekim 2018 - Perşembe 22:58
 
Sonbahar, Orta Kulak İltihabına Davetiye Çıkarıyor
Sonbaharda hava sıcaklığının ani dalgalanması üst solunum yolu enfeksiyonlarının hızla artması anlamına da geliyor.
Sağlık Haberi
Sonbahar, Orta Kulak İltihabına Davetiye Çıkarıyor

Nezle, grip ya da sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonu geçirenlerde orta kulak enfeksiyonu yeni bir risk olarak ortaya çıkıyor. Bu sorunun en çok yenidoğan, okul öncesi ve okul çağındaki çocukları etkilediğini belirten Ankara Acıbadem Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, yetişkinlerde çocuklara göre daha az görülse bile, önemsenmediğinde ciddi kulak ağrısı ve işitme kaybına yol açabileceğine dikkat çekiyor.

 

Orta kulak, kulak zarının arkasında bulunan ve içi mukozayla kaplı hava ile dolu bölüme verilen isimdir. Orta kulakta; çekiç, örs ve üzengi adı verilen 3 küçük kemik bulunuyor. Vücudumuzun en küçük kemikleri olan bu 3 kemiğin görevi; sesin bu bölüme ulaştığında hareket ederek kulak zarından iç kulağa ulaştırmak. Sonbaharda özellikle artan nezle, gribal enfeksiyon, sinüzit olarak adlandırılan üst solunum yolu enfeksiyonlarından kulak da etkileniyor. Normalde içi hava dolu olan orta kulak boşluğu, enfeksiyonla birlikte sümüksü bir sıvıyla doluyor ve bundan kaynaklanan pek çok sorun başlıyor.

 

Orta kulak hastalığının; kulakta tıkanıklık, işitme azlığı, zarda deformasyon gibi sonuçlara yol açtığını belirten Ankara Acıbadem Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz, hastalığın kronik bir hal almasıyla birlikte işitme kaybının kalıcı hal alabileceğine dikkat çekerek şu bilgileri veriyor:

“Orta kulak enfeksiyonu çok sık görülen, hemen herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı bir durumdur. Ama daha çok çocuklarda rastlarız. Özellikle yeni doğan, okul öncesi ve okul çağında daha çok görülür. Çünkü çocuklarda burun, sinüs ve orta kulağın anatomik olarak birbirine çok yakın olması enfeksiyon etkeninin daha çabuk komşu bölgelere bulaşmasına yol açar. Öyle ki yüz çocuktan 80’inden fazlası 3 yaşına gelene dek en az bir kere bu hastalığa yakalanır.

 

Büyüme ile birlikte organların birbirine olan uzaklığının artması, bağışıklığın güçlenmesi gibi nedenlerle orta kulak iltihabının görülme oranı da düşer. Yetişkinlik döneminde daha azdır ancak sigara içenlerde ya da ailesinde bu hastalığa yatkınlığı yüksek olan yetişkinler de risk altındadır”

Okul dönemine dikkat!

Orta kulak iltihabı riskini arttıran en önemli etkenlerin başında kreş, okul gibi toplu ve kapalı mekanlar geliyor. Kapalı ortamlar, enfeksiyon etkenlerinin kolayca bulaşabilmesi nedeniyle bir risk oluşturuyor. Aynı zamanda kalabalık ailelerde de enfeksiyonun birbirine bulaştırma riski artıyor.

Orta kulak iltihabı; sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında daha çok görülüyor. Zira bu mevsimlerde üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış oluyor. Dolayısıyla bir kısmı da orta kulak iltihabına yol açıyor.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Sonbahar,, Orta, Kulak, İltihabına, Davetiye, Çıkarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı