Haber Detayı
21 Şubat 2018 - Çarşamba 10:50
 
Sudan Büyükelçisi, Mustafa Ak'ı Ziyaret Etti
Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Ahmet et- Tayib el- Kordofani, makamında ziyaret ettiği Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı Sudan’a davet etti.
Keçiören Haberi
Sudan Büyükelçisi, Mustafa Ak'ı Ziyaret Etti

2,5 ay önce göreve başlayan Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Ahmet et- Tayib el- Kordofani, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’ı makamında ziyaret ederek iki ülke dostluğunun gelişmesi için yerel yönetimlerle iş birliğine devam mesajı verdi.

Büyükelçisi El- Kordofani, çok kısa bir süre önce göreve başlamasına rağmen, iki ülke dostluğu açısından önemli gelişmelere şahitlik ettiğini belirterek, "Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan Sudan'a giderken, bizim Cumhurbaşkanımız da bu süre zarfında Türkiye'ye geldi. Sayın Erdoğan'ı karşılamak için Sudanlılar sokaklara çıktılar ve sevinç gösterileriyle kendisini karşıladılar. Hatta kendisi "beni burada sultan gibi karşıladınız" dedi biz de kendisine "evet Sudan'ın sultanısınız dedik." diye konuştu.

Sevakin Adasının restorasyonu için Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile TİKA Başkanı Serdar Çam'ın şu an bölgede olduğunu hatırlatan Yusuf Ahmet et- Tayib el- Kordofani, "TİKA orada çok önemli çalışmalar yapıyor, Osmanlı dönemi eserleri ve yeni projeleri yerinde inceleyecekler. Orta ve Kuzey Afrika'nın deniz bağlantısı Sudan üzerinden gerçekleşiyor. Biz tarım,su, hayvancılık  ve yeraltı kaynakları açısından zengin bir ülkeyiz, siz de teknoloji açısından zenginsiniz. Sizin gücünüzle bizim zenginliklerimizi bir araya getirerek büyük bir pazar ortaya çıkarabiliriz. Türkiye'nin Sudan'a yıllık ticareti 500 milyon dolar... Bu rakamı 10 milyar dolara çıkarma hedefindeyiz. Bu sorumlulukla daha çok çalışmalıyız, yerel yönetimlere de bu anlamda iş düşüyor. Sizleri de Sudan'da misafir etmek isteriz." diye konuştu.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Sudan, Büyükelçisi,, Mustafa, Ak'ı, Ziyaret, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı