Haber Detayı
08 Temmuz 2020 - Çarşamba 18:34
 
Taşıma Arabası
Üretim yapan iş yerlerinde ve büyük marketlerde bulunduğumuz anlarda çok fazla dikkatimizi çekmeyen ancak arka tarafta yürüyen bir hayli fazla iş vardır.
Güncel Haberi
Taşıma Arabası

Üretim yapan iş yerlerinde ve büyük marketlerde bulunduğumuz anlarda çok fazla dikkatimizi çekmeyen ancak arka tarafta yürüyen bir hayli fazla iş vardır. Genellikle insan gücünün kullanıldığı lojistik ve taşıma işleri de bunların en başında gelir. Sadece marketleri bile dikkate aldığımızda yüzlerce hatta binlerce ürünün raflarda yer alması için sürekli bir taşıma söz konusudur. Dış alandan iş yerlerinin ya da marketlerin depolarına taşınması, boşalan rafların doldurulması için sürekli depodan iç tarafa taşınması gibi süreçler daimi olarak işler. Kimi büyük marketlere gittiğimiz zaman, çalışa personellerin bir yandan taşıma araçları ile bu işlemleri yaptığına tanık oluruz. İşte taşıma arabaları, insan gücünün yetmediği zamanlarda ve insan gücünü daha efektif kullanmak için tasarlanan mekanik aletlerdir.

Taşıma araçlarının kullanım alanları oldukça fazla olduğu için, taşıma aracı modelleri de çeşitlenmiştir ve Tekzen, Koçtaş birçok yapı inşaat malzemesi sunan firma tarafından satılmaktadır. Genellikle koliler içerisinde yer alan eşyaların taşınması için tasarlanan bu araçların boyutları da ihtiyaca göre çeşitlenmektedir. Bu nedenle ismi koli taşıma arabası ya da paket taşıma arabası olarak da bilinmektedir. Taşıma arabalarında ilk bakılan özelliklerden biri taşıma kapasitesi olmaktadır. 50 kilo ağılıktan 250 kilolara kadar taşıyabilen farklı modellerde taşıma arabalar bulunmaktadır. Büyük fabrikalar ya da marketlerde ürünleri taşımak için farklı farklı kapasitelere sahip taşıma arabaları bulunmaktadır. Ancak siz tekil bir ürün almayı düşünüyorsanız, daha düşük kapasiteli bir ürün almak gibi bir fikriniz varsa ev ve bahçede kullanım için de oldukça efektif olmaktadır. Örneğin evin deposunda bulunan eşyaları düzenleme, oradan oraya taşıma esnasında sağlığınızı da korumak için uygun fiyatlı bir taşıma arabası sizin işinizi son derece kolaylaştıracaktır.

Taşıma arabalarının ağırlık kapasitesinin ardından incelenen bir diğer özelliği ise tasarımıdır. Her ne kadar hepsinin ana mantığı aynı olsa da katlanabilme gibi ek özelliklere da sahiptir. Kullanılacak alanda düzenli şekilde durmasını istiyorsanız ya da çok fazla alanınız yoksa kullanımdan sonra katlayıp kenara koyabileceğiniz katlanır bir taşıma arabası sizin için ekstra alan yaratacaktır. Bununla birlikte taşıma arabalarının, yük taşıma alanı geniş olabildiği gibi, kimi zaman da daha dar bir yapıya sahip olabilir. Geniş tabanlı olanlar, markette kullandığımız standart taşıma arabaları mantığındadır. 4 tekeri sayesinde uygun miktarda koliler üst üste konur ve arkadan çekme sayesinde bir yerden bir yere götürülür. Taşıma tabanı kısa olan modellerde ise koliler üst üste konur ve taşıma arabası el arabası mantığında eğimli şekilde çekilerek kullanılır. Burada önemli olan taşınacak olan ürünler ve taşıyacak kişinin ne tarz bir taşıma arabası ile kendini konforlu htiği olmalıdır. Taşıma arabalarını kullanmak için herhangi bir eğitim ya da belge gerekmez, oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Taşıyıcının ellerinin kaymaması adına tutma kısımları özel malzemelerden üretilmiştir. Kauçuk en çok kullanılan malzemelerden biridir.

Taşıma arabalarının modelini farklılaştıran detaylardan biri de tekerleklerdir. Yükün büyük kısmını üstlenen tekerlekler küçük, orta ya da büyük boylarda olabilmektedir. Taşıma kapasitesine göre değişen ve dengeyi sağlayan tekerlekler, dayanıklı lastiklere sahiptir. Tekerleklerin sadece hareket etmekten başka görevleri de vardır ki bunlardan biri ağırlığı dengeli şekilde dağıtmaktır. Bu sayede taşıyıcı için de kilolarca ağırlık daha kolay taşınabilir hale gelmektedir. Burada ağırlık kapasitesine bağlı olarak koliler ya da paketler yerleştirilirken dikkat edilmesi gereken bir nokta da, kolilerin birbirini taşıma kapasitesidir. Yani üst üste gereğinden fazla konulması durumunda koli içindeki malzemenin ezilmesi de durumu da söz konusu olabilir.

Genellikle çelik malzemeden üretilen ve hafif hem de dayanıklı olan taşıma arabalarının bazılarında tutma kolu ayarlanabilir şekildedir. Yani taşıyıcı kişi kendi boyuna uygun şekilde tutma kolunu yukarı doğru kaldırabilir ya da aşağı doğru indirebilir, bunlara teleskobik taşıma arabaları denmektedir.

Taşıma arabaları tek adet alınabileceği gibi büyük market zincirleri için çok sayıda da alınabilmektedir. Bu nedenle taşıma arabası fiyatları da satın alma aşamasında önem taşır. Taşıma arabasının markası, fiyatı en çok etkileyen unsurlardan biridir. Alanında uzmanlaşmış me daha güvenilir, taşımayı daha kolay hale getiren markaların taşıma araçlarında fiyatlar daha pahalı olabilmektedir. Yine taşıma kapasitesinin artması da fiyatı etkiler. Taşıma kapasitesi azaldıkça fiyat düşerken, taşıma kapasitesinin artması fiyatı da doğru orantılı olarak etkileyecektir.

Taşıma arabalarının bir üst modelleri ise transpalet de denilen, taşıdığı ürünü aynı zamanda üst raflara kaldırmaya da yarayan daha kompakt arabalardır. Taşıma arabası kapasitesi farklı olabildiği gibi, yük kaldırma kapasitesi da farklılaşmaktadır ve bu araçları kullanmak için daha tecrübeli olmalı hatta eğitim alınmalıdır. Çünkü yüzlerce kilo eşyanın en üst raflara taşınması insanların dışarıda gezdiği anlarda tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle daha dikkatli kullanım gerektirir. Bu tarz taşıma arabaları tonlarca ürünü de taşıyabilir. Bu da taşıma arabasının fiyatını oldukça arttıran bir detaydır.

Taşıma arabası satın alırken öncelikle kullanım alanınıza dikkat etmeniz gerekir ki arabanın manevra kabiliyeti de bunlardan biridir. Eğer siz dar bir alanda kullanmayı tercih edecekseniz, manevra kabiliyeti daha iyi olan ve küçük hacme sahip arabaları da değerlendirmenizde fayda olacaktır.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Taşıma, Arabası,
Yorumlar
Haber Yazılımı