Haber Detayı
13 Ekim 2013 - Pazar 21:07
 
THK'ndan Kurban Derisi Açıklaması
Türk Hava Kurumu Etimesgut Şubesi Başkanı Hasan Ürkmez, Kurban Bayramı öncesi bir açıklama yaparak Kurban Derileri hakkında Etimesgutluları uyardı.
Güncel Haberi
THK'ndan Kurban Derisi Açıklaması

Türk Hava Kurumu Etimesgut Şube Başkanı Hasan Ürkmez'in açıklaması şöyle:

 

2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununa dayalı olarak çıkartılan Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmiştir.

Son günlerde gerek görsel, gerekse yazılı basında Türk Hava Kurumu (THK)‘nun Kurban Derisi ve Fitre Zekat toplamayacağı gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu tamamen maksatlı ve taraflı bir yayındır. Türk Hava Kurumu, eskiden olduğu gibi Kurban Derisi ve Fitre Zekat toplamaya devam edecektir. Bakanlar Kurulu kararı ile Kamuya yararlı derneklerden sayılan Türk Hava Kurumu yine Bakanlar Kurulu kararı ile izin almadan yardım toplayabilen derneklerden sayılmıştır. Yeniden düzenlenen Yönetmelik, Türk Hava Kurumu’na hiçbir kısıtlama getirmemektedir. Aldığı her deriye makbuz ve Fatura düzenleyerek Devletimize katma değer sağlayan Türk Hava Kurumu daima Milletimizin ve Devletimizin hizmetinde olmaya devam edecektir. Yeni düzenlenen Yönetmelik tamamen kaçak olarak toplanan Kurban Derilerinin kayıt altına alınması içindir. Bu itibarla Saygı değer Halkımızın makbuzsuz ve elinde Kurban Derisi toplama Yetki Belgesi olmayan kişi ve kurumlara itibar etmemesini önemle istirham ederiz.

Adı geçen yönetmelikte yapılan yeni düzenleme sonucunda kurban derisi, bağırsak ile fitre vezekat toplama faaliyetlerinde bulunabilme yetkisi demokratik bir anlayışın gereği olarak gerçek kişileri, dernekleri, vakıfları, kurum ve kuruluşları kapsayacak şekilde genişletilmiştir.

Yardım Toplama Kanunu kapsamında, kamu yararına uygun olmak kaydıyla amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçını gerçekleştirmek veya destek olmak üzere Bakanlar Kurulu’nca izin almadan yardım toplayabileceği kararlaştırılan kuruluşlar, kendilerine verilen izin kapsamında olmak üzere yetkili makamlara bildirimlerde bulunmak; diğer dernek, vakıf, kurum veya kişiler ise yetkili makamdan izin almak suretiyle, kurban, kurban derisi, bağırsak ile fitre ve zekat toplama faaliyetlerinde bulunabileceklerdir.

Yardım Toplama anunu, yardım toplama faaliyetlerinin denetim ve gözetim görevini mülki idare amirlerine vermiştir ve izinsiz yardım toplama faaliyetleri kolluk kuvvetlerimizce men edilecek ve izinsiz yardım toplama faaliyetlerinde bulunan kişilere ilgili kanun hükümleri çerçevesinde para cezaları uygulanacaktır. Bu nedenle, diğer yardım toplama faaliyetlerinde olduğu gibi, Yardım Toplama Kanunu çerçevesinde kurban, kurban derisi, bağırsak ile fitre ve zekat toplama faaliyetlerinde de vatandaşlarımızın herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaması için kanunlar çerçevesinde gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türk, Hava, Kurumu, Etimesgut, Şubesi, Başkanı, Hasan, Ürkmez, Kurban, Bayramı,
Yorumlar
Haber Yazılımı