Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 21:42
 
Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarının Adı Çankaya'da Yaşayacak
Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı Gül Esin’in adı Çankaya’da bir parkta yaşatılacak.
Çankaya Haberi
Türkiye'nin İlk Kadın Muhtarının Adı Çankaya'da Yaşayacak

Çankaya Belediye Meclisi yeni yılın ilk meclis toplantısında bir ahde vefa örneği sergiledi. Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in adını ilçede ölümsüzleştiren Çankaya Belediye Meclisi, kararı oy birliğiyle aldı. 

  

Cumhuriyet’in ilanından 10 yıl sonra ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkı ile birlikte 32 yaşında Aydın’ın Çine ilçesi Demircidere muhtarlığına yaklaşık 500 oy alarak seçilen ve tarihte Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı olan Gül Esin’in adı artık Çankaya’da yaşayacak. 

  

İki yıl süreyle muhtarlık yapan ve Atatürk tarafından ödüllendirilen Gül Esin seçimlerden sonra Halkevi Gazetesinde ‘Büyük İnkılabın ilk kadın muhtarı, vazifen kutlu ve mutlu olsun’ manşetiyle haber oldu. 

  

Çankaya Belediye Meclisinin aldığı karar ile ilçede yer alan uygun bir parka ismi verilecek olan Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı Gül Esin, gerçekleştirdiği çalışmalarla dönemindeki kadınlara esin kaynağı oldu. 

  

Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte kadınların sosyal ve siyasal hayatta daha aktif olmasında rol oynayan Gül Esin; çocukların okula yazdırılması, kadınların sosyal hayata hazırlanması, kız kaçırma olaylarının engellenmesi ve nikah işlerinin düzene sokulması gibi konularda mücadele verdi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Türkiye'nin, İlk, Kadın, Muhtarının, Adı, Çankaya'da, Yaşayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı