Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 23:36
 
Veysel Tiryaki, Yenimahalle'yi Cazibe Merkezi Yapacak
Cumhur İttifakı AK Parti Yenimahalle Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki’den, Yenimahalle’yi Ankara’nın yeni cazibe merkezi yapacak Kent Çiftliği Projesi… Bin 400 dönüm üzerine kurulacak,
Yenimahalle Haberi
Veysel Tiryaki, Yenimahalle'yi Cazibe Merkezi Yapacak

Yenimahalle’de emsallerine göre 300 park büyüklüğünde olacak Kent Çiftliği, doğal tarım ve hayvancılığın yapılacağı,hayvanların özgürce insanlarla bir arada olacağı, müzeleri, festival alanları, yerel ürün pazarları, istihdam ve eğitim alanları ile Yenimahallelileri kent yaşamından uzaklaştırarak rehabilite merkezi olacak.

Yenimahalle’nin Ankara’nın metropol ilçesi olmasına rağmen hizmet belediyeciliği açısından çok büyük eksiklikleri bulunduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki, “15 yıllık belediyeciliğimizde Ankara’nın turizm merkezi haline gelen Hamamönü, Hamamarkası, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 15 farklı müze projesi, Altınköy Açık Hava Müzesi gibi sayısız projeye imza attık. Ankara’da, AVM’ler ve Anıtkabir dışında ziyaret edilebilecek önemli mekanlar bizim belediyecilik yaptığımız 15 yılda Ankara’ya kazandırıldı. Yenimahalle’de ise Yenimahallelileri hayvanlarla, doğa ile buluşturacak, sanatın kültürün merkezi olacak, hem Ankara’dan hem de Türkiye’den turist çekecek bir projeye ihtiyaç var. Biz geçmişte dünyaya örnek projeleri ilçe belediyesi olarak hayata geçirdik. Yenimahalle’nin adını tüm Türkiye’ye duyuracak Kent Çiftliği Projesi’ni de Yenimahalleliler onay verirse hayata geçireceğiz.

 

“VATANDAŞLARIMIZI DOĞAL VE TEMİZ GIDAYA ULAŞTIRACAĞIZ”

“Yenimahalle Kent Çiftliği”nde bostanlar, seralar ve bahçeler ile sebze, meyve ve süs bitkileri üretiminin de yapılabileceğini söyleyen Veysel Tiryaki şu açıklamayı yaptı:

 

“Kent Çiftliği’nde yerel tohum, ilaçsız tarım ve organik tarımın özendirilmesi sağlanacak. Kurulacak olan meralar ve ahırlarla çiftlik hayvanlarının üretilmesi sağlanarak ve vatandaşlarımızın doğal ve temiz gıdaya ulaşımını kolaylaştıracağız. Yerel Bitki Müzesi’nde açık ve kapalı mekânlar bulunacak, İç Anadolu ve Ankara İline özgü yerel bitkileri hem üreteceğiz hem de sergileyeceğiz. Tarım Müzesi ile geçmişte kullanılan ve günümüzde unutulan vatandaşlarımızın kendi yörelerine ait bitkileri tanıma imkânını sağlayacağız. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda tarım alet ve makinelerinin sergileneceği Tarım Müzesi’nde tüm bu alet ve makineler hem korunacak hem de gelecek kuşaklara ışık tutacak. İlk traktörler, biçerdöverler, kağnılar, düvenler ve çok sayıda eski köy hayatında kullanılan aletlerin bulunacağı bu müze vatandaşlarımıza geçmişi yaşatacak ve farklı bir deneyim sunacak.

 

TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA MESLEK KAZANDIRMA VE HOBİ AMAÇLI EĞİTİMLER DE VERİLECEK

Şehir hayatında doğup, büyüyen çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için doğayla iç içe olmaya ihtiyacı var. Bu nedenle Kent Çiftliği’nde Uygulamalı Eğitim Merkezi de bulunacak. Çocuklarımıza meyve, sebzelerin üretim sürecinin, tarım ve hayvancılığın öneminin anlatılacağı eğitimlerin bulunacağı, sertifika programları ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılık alanında meslek kazandırma ve hobi amaçlı eğitimler de verilecek. Yapılacak olan Hobi Bahçelerinde Yenimahalleliler doğa ile baş başa vakit geçirerek, ekip biçerek üretim yapmanın keyfini çıkarabilecekler. Kent Çiftliği’nde vatandaşların aileleri ve arkadaşları ile hafta sonu planı yapabileceği, keyifli ve kaliteli zaman geçirebilecekleri, çocukların oyun oynayabileceği piknik alanları da bulunacak. Vatandaşlarımıza değer katacak tarım festivalleri, konserler ve söyleşiler gibi çok sayıda kültür sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan bir de Açık Hava Festival alanı inşa edeceğiz.

 

DOĞAL ÜRÜNLER UCUZ, GÜVENİLİR VE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YENİMAHALLELİLERLE BULUŞACAK

Çiftlikte üretilen doğal ürünlerin kullanıldığı, sağlıklı ve yerel lezzetlerin sunulduğu, Yenimahallelilerin buluşma noktası haline gelecek ‘Doğal Kafeler’le vatandaşlarımız keyifli ve sağlıklı bir deneyim yaşayacaklar. Kurulacak olan Doğal Ürün Dükkânlarında ise çiftlikte üretilen tüm doğal gıdalarına, her türlü el sanatlarına ve zanaat ürünlerine vatandaşlarımız kolaylıkla ulaşabilecek. Çiftlikte üretilen doğal ürünler ile Ankara çevresinde doğal üretim yapan çiftçilerimizin ürettiği ürünler haftanın belirli günlerinde ucuz, güvenilir ve sağlıklı bir şekilde Yenimahallelilerle buluşacak.

Kent Çiftliği konseptine uygun biçimde ahşap olarak tasarlanan Binicilik Tesisi, binicilik sporunun icra edilebileceği çocuk ve yetişkinler için uygun olan açık ve kapalı manejler olarak inşa edilecek. Yenimahalle’de tüm çocuklarımız çeşitli spor tesisleriyle büyüyecek. Binicilik tesisinde hem spor yapacaklar hem de hayvanlarla güzel bağlar kuracaklar.

 

BİZİM İÇİN HER CAN ÇOK KIYMETLİDİR

Bizim için her can çok kıymetlidir. Hayvan dostlarımızı korumak, ihtiyaçlarını gidermek ve onları iyileştirmek için çiftliğimizde onlara yönelik tesisler de kuracağız. Sahipsiz hayvanların bakımlarının ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gelişmiş ülke standartlarında bir Hayvan Barınağı, acil servis, ambulans ve mobil hayvan tarama aracı hizmeti verecek olan Hayvan Hastanesi ve hayvan sahiplerinin zorunlu durumlarda dostlarını emanet edebileceği Hayvan Oteli inşa edeceğiz. Ziyarete açık olacak hayvan barınağında hem çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayacak hem de sessiz dostlarımızı sahiplenebileceksiniz.

 

EĞİTİM VERİP İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ

Yenimahalle Kent Çiftliği ve kent çiftliklerine bağlı olarak geliştirilecek olan Mahalle Bahçeleri’nde çok sayıda Yenimahalleli vatandaşımızı tarım, hayvancılık ve servis sektöründe istihdam edeceğiz. Tarım ve hayvancılık gibi üretim alanlarında verilecek olan eğitim ve sertifikalar ile meslek sahibi olmalarını sağlayacağız. Yenimahalleli vatandaşlarımızın refahı ve iyi yaşaması için ne gerekiyorsa onu yapacağız.”

Yenimahalle’ye 12 mahalle bahçesi yapmayı arzu ettiklerini de ifade eden Veysel Tiryaki, şu açıklamalarda bulundu.

 

YENİMAHALLE’YE 12 MAHALLE BAHÇESİ

“Yenimahalle Kent Çiftliği ile bağlantılı olarak planladığımız Mahalle Bahçeleri’nin büyüklüğü 20 bin ile 40 bin metrekare arasında değişecek. Farklı mahallelerde yapılacak olan mahalle bahçeleri sebze ve meyve bahçeleri, süs bitkileri serası, doğal ürünler dükkânı, tavuk kümesi, oturma ve dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları bulunacak. Mahalle bahçelerinin içerisinde oluşturulacak sebze-meyve bahçeleri ve seralarda Ankara iklimi ile uyumlu, mevsimine göre sebze ve meyve yetiştirilecektir. Dalından toplanan bu taze ve doğal ürünler Yenimahalle sakinlerinin satışına sunulacaktır. Oluşturulan Süs Bitkisi Seraları ile kesme çiçekleri, iç mekân süs bitkileri, doğal çiçekler üretilecek ve Yenimahalleliler bu çiçekleri satın alma imkânı sağlayacaklardır. Kent çiftliğinde ve mahalle bahçelerinde üretilen doğal ürünler, süs bitkileri, el sanatları ve zanaat ürünlerinin satışı Doğal Ürün Dükkanlarında olacak. En değerli varlıklarımız, çocuklarımıza doğanın içinde güvenle ve özgürce eğlenmeleri, hayal dünyalarında yepyeni ufuklar açmaları için Mahalle Bahçelerinin içinde Çocuk Oyun Alanları inşa edeceğiz. “

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Veysel, Tiryaki,, Yenimahalle'yi, Cazibe, Merkezi, Yapacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı