Haber Detayı
25 Aralık 2014 - Perşembe 11:26
 
Yenimahalle'de 'Özgür Türkü Şöleni'
Yenimahalle Belediyesi’nin katkılarıyla Özgür Radyo tarafından bu yıl 7’ncsi düzenlenen Özgür Türkü Şöleni’nde Türk Halk Müziği rüzgarı esti.
Yenimahalle Haberi
Yenimahalle'de 'Özgür Türkü Şöleni'

Yenimahalle Belediyesi’nin katkılarıyla Özgür Radyo tarafından bu yıl 7’ncsi düzenlenen Özgür Türkü Şöleni’nde Türk Halk Müziği rüzgarı esti. Figen Genç, Oğuz Aksaç, Oğuz Boran gibi 8 ayrı sanatçının sahne aldığı gecede türkülerle Anadolu yolculuğuna çıkıldı.

Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz, Yenimahalle Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Çankaya Belediye Başkan Vekili Selçuk Dereli, meclis üyeleri, Özgür Radyo yöneticileri ve çalışanları ile çok sayıda türkü dostu katıldı.

Halk Müziği sanatçılarından türkü ziyafeti

Özgür Radyo programcılarından Funda Yücel ve Mustafa Ertarakçı’nın sunumlarıyla renk kattığı gecede ilk olarak Figen Genç sahne aldı. Türkü Şöleni’nin startını en sevilen şarkılarından “Nazende Sevgilim” ile yapan Genç, büyülü sesi ve eşsiz yorumuyla kulakların pasını sildi. Ardından Ahmet-Murat Atalay kardeşler sahne alarak seslendirdikleri hareketli türkülerle salonu coşturdu. Vatandaşlar türkülere halaylarla ortak oldu.

Daha sonra sırayla Edip Bülbül, Oğuz Aksaç, Oğuz Boran, Mehmet İpek ve Erdal Beyazgül sahne alarak geceye katılanlara türkü ziyafeti sundu. Vatandaşlar türkülere hep bir ağızdan eşlik ederek halk korosu oluşturdu.

Yenimahalle Belediyesi TUBİL Halk Dansları Topluluğu ise Balıkesir ve Artvin yörelerinden halk oyunları gösterileriyle geceye renk kattı.

 “Anadolu’yu gezdik, hasret giderdik”

Yaşar, türkülerin Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu kaydederek “Bu akşam buram buram Anadolu kokan türkülerle Anadolu’yu gezdik. Türkülerle hasret giderdik. Bizi biz yapan; eğiten, öğreten, eğlendiren, ağlatan türkülerimize ve halk ozanlarımıza sahip çıkmalıyız. Doğusuyla Batısıyla, Türk’üyle Kürt’üyle, Alevi’siyle Sünni’siyle hep beraber olalım, değerlerimize sahip çıkalım” dedi.

Programın sonunda Özgür Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Köse, Başkan Yaşar’a programa katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Yenimahalle, Belediyesi’nin, katkılarıyla, Özgür, Radyo, tarafından, yıl, 7’ncsi
Yorumlar
Haber Yazılımı