Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 20:31
 
Zafertepe'nin 40 Yıllık İmar Sorunu Çözüldü
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 40 yıldır imar sorunu çözülmeyen Zafertepe’nin imar planının tamamlandığı müjdesini, mahalle meydanında toplanan yüzlerce Zafertepeli’yle paylaştı.
Çankaya Haberi
Zafertepe'nin 40 Yıllık İmar Sorunu Çözüldü

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen 40 yıldır imar sorunuyla boğuşan Zafertepelilerle Zafertepe'nin meydanında bir araya geldi. Bölgenin tüm imar sorununu 18 milyar liralık kamulaştırmayla çözdüğünü müjdeleyen Başkan Taşdelen, "Bugün Zafertepelilere 40 yıllık sorununun bittiğini müjdelemek için geldim. Çankaya Belediyesi olarak hazırladığımız imar planı askıdan indi" dedi.
Onaylanan imar planının büyük ölçekli görseliyle birlikte anlatan Taşdelen, hem planı hem de bölgede hayata geçireceği yeni projeleri aktardı. Başkan Taşdelen, "Son beş yılda Türkiye’nin en büyük yatırım programını hayata geçirdik. Türkiye’nin en büyük ilçe belediyesi olarak Çankayalıların mutlu olması için gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bizim için önemli olan sizlerin mutlu olması. Yıllardır çözüme kavuşması için beklenen Zafertepe’nin imar sorunu çözüldü. İmar planımız tamamlandı; askı süresi de bitti; 40 yıldır bir türlü çözülemeyen sorun artık ortadan kalktı. Sadece parselasyon çalışması kaldı. Artık hem Zafertepe’nin hem de Boztepe'nin yapı ve imar sorunu kalmayacak” diye konuştu.

"SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN EN GÜZEL ÖRNEĞİ"
Çankaya'nın her konuda halkın yanında, halktan yana olduğunu vurgulayan Başkan Alper Taşdelen şöyle devam etti: 
"Zafertepe, imar için, yapılaşma için son derece zor bir bölge... Yapılaşmaya uygun olmayan çok dik yamaçları var. İşte biz bu sorunu tam 18 milyar liralık kamulaştırma ile çözdük. Halkımızdan, hak sahibi Zafertepelilerden yapılaşmaya uygun olmayan arsalarını aldık. Belediyenin bu bölgede sahip olduğu alanlarla birlikte tüm kamulaştırdığımız arsaları yeniden düzenledik. Bina yapımına uygun zeminli, düz arazileri hak sahiplerine verdik. Yapılaşmaya uymayan, özellikle yamaçlardaki tüm arazileri ise yeşil alana, park alanına dönüştürdük. Hiçbir kar, rant amacı gütmeden imar planını tamamladık. Bu çalışma sosyal belediyeciliğin, halkçı belediyeciliğin en güzel örneğidir"

"KAPALI KAPILAR ARDINDA DEĞİL, HALKIN İÇİNDE"
İmar planı sayesinde bölgedeki yeşil alan ve park sayısını, eğitime ve ibadethanelere ayrılan alanları neredeyse iki katına çıkardıklarını da söyleyen Başkan Taşdelen, "Biz imar planlarını kapalı kapıların ardında değil, halkın içinde halkla birlikte yaparız. O yüzden bugün tamamlanan planla birlikte yanınızdayım, Zafertepe'nin meydanında karşınızdayım. En kısa zamanda bölgenin kaderi tamamen değişecek. Zafertepe hak ettiği güzel günlere artık kavuşacak" dedi.
Planla birlikte yeni dönemde yapacağı çalışmaları da halkla paylaşan Taşdelen, bölgeye dev parklarla birlikte yeni bir kreş ve Çankaya Evi yapacağını da müjdeledi. Zafertepelilerin sorularını da yanıtlayan Taşdelen, plan üzerinden gerçekleştirecekleri çalışmaları ayrıntılarıyla paylaştı.

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Zafertepe'nin, 40, Yıllık, İmar, Sorunu, Çözüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı