Yazı Detayı
05 Mart 2017 - Pazar 20:23
 
Ankara "Çılgın Bisiklet Projeleri" 2038
Tahir Çalgüner
tcal1969@yahoo.com
 
 

“Bağlıca yerleşmesinden (batıdan-Başkent üniversitesinden) kent merkezine doğru uzunca bir mesafede önerilen 200 m bandında  20 km uzunluğunddaki  "paralel  bisiklet"  ana yolunun Eskişehir yolu kenarından kamulaştırma yapılarak gerçekleştirilmesi planının, Belediye başkanı tarafından bekletilmesine alındığını söyleyen AUAP 2038 yöneticiieri acaba ne demek istiyor?

Bir Spor kozmetiği olarak;  "Pedal bisikletçiliği"mi ?
Bir yaşam biçimi olarak, "ulaşım türü";  Bisiklet mi?


Bisiklete karşı değiliz. Ancak bazı konuları çok abartmamak ve fetişizme götürmemek gerekir.Bir kentte bisikletli ulaşımı içselleştirmek ve öncelikle o kentlinin gündelik yaşamının ve yaşantı dizgesinin kalıcı bir parçası ve uzantısı haline getirmeye ve ilişkilendirmek  yani yönelik kişilerin bizatihi kendilerini teşvik ve ikna etmeleri ile mümkündür.

Örnek vermek gerekirse; bir üniversite öğrencisi yada hocası (20-30) çarpı 2  kilometrelik bir  gidiş-dönüş pedal çevirme mesafesinde Kent merkezine  ne amaçla gitsin? Ne kadar sıklıkla gider? Evine dönüşte diğer bir toplu taşıma aracına binse bisikletini cebine mi koyacak gibi reel sorunları ve soruları görmezden gelerek yapılan fiziki plan düzenlemeleri bu yerlere bisikletli kullanıcısı çekmeyeceği gibi ancak bu yolları zaman içinde bakımsız gezi yollarına dönüştürür. Sadece bisiklet yarışması organizasyonlarında yoğun olarak kullanılması da mümkün tabiiki.

AUAP 2038 planının garnitür yani işin detayları "güzelleme" yapılarak basına  ön servis ediliyor....asıl acı reçeteyi asıl  yollaştırma ağı içine saklanmış imar oyunlarını bakalım hangi  görevli sözcüleri  hokkanın altına girmeden  sihirli sözcüklerle çıkıp  kamuoyuna açıklayacak ve topu kimler kimlerin üzerine atacak, ben asıl onu merak ediyorum.

 
Etiketler: Ankara, "Çılgın, Bisiklet, Projeleri", 2038,
Yorumlar
Haber Yazılımı