Yazı Detayı
25 Nisan 2020 - Cumartesi 00:48
 
TÜRK HUKUK SİSTEMİNDE ÇOCUK OLMAK
Muhammed Emin Tıktepe
memintiktepe@gmail.com
 
 

"Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir."

                                                                                 M. Kemal ATATÜRK

 

 

Merhaba değerli okurlar sizleri Ulu Önderimizin bu güzel sözü ile selamlamak istedim. Önceki yazımda özel infaz usullerinin kapsamının genişletilmesi, hangi suçlar bakımından uygulanmayacağını ve infaz yasasının bizlere neler getirdiği hakkında da bilgi vermeye çalışmıştım. Bu haftaki yazımda ise geleceğimizin teminatı, aydınlık yüzlerimiz çocuklarımızın hakları ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

 

Değişen dünya şartlarında Çocuk Hakları da geçmişten günümüze, çocuklarımızın yararına olacak şekilde gelişerek gelmiştir. Bu gelişim süreci, daha önce var olan hukuk sistemlerinden günümüzdeki hukuk sistemlerine geçişte yeterli bir fikri altyapıyı oluşturacak şekilde ele alınmıştır. 20.yüzyılda bu alanda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle Ulusal Hukukumuzun etkilendiği Uluslararası Hukuk alanında önemli çalışmalar bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de çocuk hakları alanında ki önemli sözleşme olarak kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin tarafıdır. Çocuk hakları konusunda yapılacak düzenlemeye katkı sunmak amacıyla çocuk hakları konusu günümüz anayasaları ile karşılaştırmalı olarak çoğu kez ele alınmıştır. Özellikle 1982 Anayasamızın da karşılaştırılmalı yaklaşımla değerlendirilmesi Çocuk hakları konusunda gelişmemizin önemini arz etmektedir.

 

ULUSLARARASI HUKUKTA ÇOCUKLARIN HAKLARI NELERDİR?

Geleceğimizin teminatı aydınlık yüzlerimiz kıymetli çocuklarımızın tıpkı biz ebeveynleri gibi hakları vardır. Bu haklar en geniş kapsamıyla Çocuk Haklarına Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nde (ÇHS) yer almaktadır. Sözleşme ’de yer alan çocuk hakları, yaşama hakları, gelişme hakları, korunma hakları ve katılma hakları olmak üzere dört ana grupta toplanabilir. Birleşmiş Milletler Örgütü yanında, çocuk haklarının etkili biçimde korunması için sözleşmeler hazırlayan dünya çapında diğer önemli bir örgüt te Lahey Devletler Özel Hukuku Konferansı’dır. Bu örgüt kanunlar ihtilâfı kurallarının yeknesaklaştırılması amacıyla sözleşmeler düzenlemektedir. Çocuk hukuku alanında düzenlenen sözleşmelerin çoğu devletler tarafından onaylanmış ve yürürlüğe girmiştir. Büyük çoğunluğu nafaka, velâyet, evlât edinme ve çocuk kaçırma konularında yapılmış bu sözleşmeler çocuğun yüksek yararı ilkesini temel almışlardır.

 

ULUSAL HUKUKUMUZDA ÇOCUK HAKLARI NELERDİR?

Ulusal hukukumuzdaki çocuk hakları 1982 Anayasası’nın 41, 42, 50, 56, 58, 61 ve 62. maddelerinde çocuk haklarını özel olarak koruyan hükümler bulunmaktadır. Bu maddelerin dışında, Anayasa’nın kişi hakları ve ödevleri bölümünde yer alan haklardan çocuklar da yararlanırlar.

ÇOCUKLAR NE KADAR GÜVENDE?

Çocuklar söz konusu olduğunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti çocukları ile birlikte tüm Dünya çocuklarını da düşünmemiz gerekiyor. Özellikle içinde bulunduğumuz bu ayın 23.gününü Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, önce 1921'de Milli Bayram olarak kutlanmasına karar vermiş, daha sonrasında 23 Nisan 1929 tarihinde tüm Dünya çocuklarına armağan etmiştir. Böylece 23 Nisan ilk defa, 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmıştır.

 

ÇOCUKLAR BİR GÜN MÜ BAYRAM ETMELİ?

Ulu önderimizin armağanı 23 Nisan’da ve tüm diğer günlerde ne yazık ki çocukluğuna doyamayan, bayramı kutlamak yerine evine ekmek götürmek için çalışan çocuk işçileri görmezden geliyoruz. Bunlar çocuklarımız için bir kader olarak görülmemelidir. Tüm dünyada bu vahim durumun önüne ne kadar geçiliyor orası gerçekten meçhuldür!

Geleceğimizin teminatı çocuklarımız bitmek tükenmek bilmeyen ihtiraslarımızın altında ezilerek bu hayata 1-0 geride başlıyor. Kimisi savaş mağduru olarak annelerinin kucaklarında umut yolcusu oluyor, şanssız olanları zaten hayata gözlerini yumuyor. Okul önlüğü giyecek yaşta gelinlik giyiyorlar, zorla kendilerinden kaç yaş büyük amca hatta dede dedikleri insanlara eş oluyorlar. Oyuncak bebeklerinin yerine kendi bebeklerini koyuyorlar, şanssız olanları zaten o doğumun zorluğu ile hayata gözlerini yumuyorlar. Akıllara şu soru geliyor; 23 Nisan gerçekten bu zor şartlardaki çocuklara da bayram mı? Atatürk’ün şu sözü ile derhal çözüme kavuşturulmalıdır : ‘’Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."

Tabii birde bütün hayatı altın, gümüş tepsilerde sunulan, her istediği alınıp şımartılan, sonra büyüdüklerinde lüks evlerinde kendilerini asarak hayatlarına son veren vurdumduymaz ve hayatta hiçbir amacı kalmamış çocuklar var. Zamane anneleri ve babaları kendi anne ve babalarından gördükleri baskıyı ya da yaptırımları çocuklarıyla arkadaş olmak düşüncesiyle saygı ve değerler kavramlarını çocuklarına öğretmemeye başladıklarından bu yana milletçe yozlaşmaya mahkûm olacağız.

Çocuklar doğru, yanlış veya iyi, kötü gibi kavramları konuşmaya başlamadan zihin şemalarına yerleştirmeye başlarlar. Örneğin yanan cisimlere dokunmak canını acıtır ve kötüdür ya da canını yakan biri kötüdür gibi şemaları vardır. Çocuklar ilerleyen zamanlarda yanlışlık ve niyet kavramlarını öğrenirler iyi niyet mi var yapılanda kötü niyet mi bunu sorgularlar. Çocuklar suç ve suça teşvik edilen ortamlarda doğar ve büyürlerse suçtan uzak bir hayat sürmeleri zor olacaktır. Toplumca dışlamak yerine rehabilite etmeyi, iyileştirip yaraları sarmayı, ötekileştirmemeyi öğrenirsek suça yönelen çocuk kavramını tamamen literatürden silmiş oluruz.

 

Küçük hanımlar, küçük beyler... Sizler hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir bahtının aydınlığısınız. Memleketi asıl aydınlığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. ATATÜRK

Geleceğin teminatı, aydınlık yüzlerimiz çocuklarımızın 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN.

Kaynakça ; Google , Prof. Dr. Emine AKYÜZ (pegem), TC Anayası, BM Sözleşmesi

 
Etiketler: TÜRK, HUKUK, SİSTEMİNDE, ÇOCUK, OLMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı