Yazı Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 16:43
 
YAKTIN BİZİ KORONA !..
Muhammed Emin Tıktepe
memintiktepe@gmail.com
 
 

Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, bugüne kadar 170'ten fazla ülkeye yayıldı. Koronavirüs’ün etkili olduğu ülkemizde ise birçok serbest meslek faaliyetlerini yürüten iş yerleri kapatma kararı aldı. Bununla birlikte ilgili kamu kurumları çalışanları, Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan Hâkim- Savcı ve personeller ve evden çıkamayan diğer serbest meslek gruplarının çoğu iş ve işlemlerini evden yürütme kararı aldı. Bununla birlikte Ankara Barosu bünyesinde görevlerini sürdüren Serbest Avukatlar, birçok iş ve yükümlülüklerini Koronavirüs’ün en etkili olduğu Adliye Binaları ve Kamu binalarına gitmeden UYAP üzerinden gerçekleştirme kararı aldı. Bununla birlikte birçok Avukat müvekkil görüşmelerini askıya alıp, sadece zorunlu görevlendirmeleri için tüm Kamu Kurum ve kuruluş binalarına girme kararı aldı.

KORONAVİRÜS BENİM DAVAMI ETKİLER Mİ?

Ya davam aksar, süreyi kaçırırsam? Avukat acaba iş ve yükümlülüklerini aksatır mı? Dediğinizi duyar gibiyim, korkmaya gerek yok. Çünkü Adalet Bakanlığı, Hakim ve Savcılar Kurulu, Ankara Barosu yayınladıkları COVİD-19 bildirilerinde iş ve işlemlerle birlikte sürelere ilişkin açıklamalarda da  bulundu

KORONA FIRSATÇILARINA LÜTFEN GÖZ AÇTIRMAYALIM!

Koronavirüs ile birlikte siber dolandırıcılar ise oluşan korku ve kaygıyı fırsat bilerek kimlik avı saldırılarını artırdı. Koronavirüs araştırması için sahte bağış toplanmasının ve ücretsiz Koronavirüs testi SMS’lerinin bu süreçteki en dikkat çekici dolandırıcılık yöntemleri olduğunu belirterek en sık karşılaşılan dolandırma yöntemlerini sıralıyorum.

  1. Koronavirüs Aşısı Araştırmasına Bağış Yapın Diyerek Kandırıyorlar

Bu süreçte karşılaşılan kötü amaçlı yazılımlar genellikle korku ve merak unsurunu kullanarak tıbbi ekipmanlar, kişisel hijyen ürünleri veya ihtiyaç oluşabilecek diğer ürünlere daha çok ihtiyaç duyulmasından faydalanmaya çalışılıyor. Siber suçlular Covid-19 salgını ile ilgili özel bilgileri, insanların hastalıktan nasıl kurtulacağını ve korunma yöntemlerini son derece indirimli fiyatlarla ek bilgiler ve korunma ekipmanları içeren kimlik avı e-postaları göndermeye başladı. Hatta birçoğu, Koronavirus aşısı araştırmasını desteklemek için birçok kişiye mevduat hesaplarından bağış yapın dedikleri gibi, Bitcoin ile bağış yapılmasını dahi istiyorlar.

 

 

2) SİBER DOLANDIRICLAR ELEKTRONİK EŞYALARINIZI ELE GEÇİRİYOR.

Siber dolandırıcılar, Koronavirüs (COVID-19) salgınından dolayı kamuoyunda oluşan korkuyu fırsat bilerek dolandırma yöntemlerine ağırlık vermiş bulunmakta. Şimdiye dek salgının yoğun gözüktüğü ülkemizde kötü amaçlı yazılımları yaymak, vatandaşların hassas bilgilerini ele geçirmek veya aşı araştırmaları için sahte yardım kampanyasına bağış toplamak için SMS, WhatsApp mesajları ve e-postalar kullanılıyor. Salgının yayılmaması için evde kalmak ise haberleri okumak, alışveriş yapmak, telefonla uğraşmak ve e-postalara bakmak için daha fazla zaman harcayacağımız anlamına geliyor. “Evinizdeki  bilgisayarlarınızda ya da kişisel cihazlarınızda çevrimiçi olarak daha fazla zaman harcamak dolandırıcılık, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına daha fazla maruz kalmanız anlamına geliyor.”

Kendinizi Koronavirüs Temalı Oltalama Yöntemlerinden Nasıl Korursunuz?

 

Aşağıda sıraladığım yöntemleri bilmek kimlik avı ve dolandırıcılığını tespit etmede muhtemelen eskisinden daha fazla yetkin olmanız ile birlikte, yazım hataları, harika indirimler, yanlış yazılmış e-posta adresleri ve alan adları ile şüpheli bağlantılar, saldırıların kurbanı olmanızı engelleyecektir;

1. Bir e-postanın içeriğinde resmi logoların olması, e-posta adresinin meşru olduğu anlamına gelmez.

2. Bir ekin PDF veya belge gibi görünmesi, ekin gerçekte öyle olduğu anlamına gelmez.

3. E-posta sizden yalnızca iletiyi yanıtlamanızı istese bile kişiyi tanımıyorsanız kesinlikle yanıtlamayın. Teklif gerçek olamayacak kadar iyiyse ve size sunduğu ödül gösterdiğiniz çabadan oldukça büyükse, kesinlikle bir dolandırma e-postasıdır.

4. Birden fazla resmi kaynaktan bilgi sahibi olmaya çalışın ve özellikle tüm bilgileri resmi kurumların web sitesine girerek kontrol edin.

5. Bu tür saldırılardan korunmak istiyorsanız, tüm cihazlarınızda sizi kimlik avı, dolandırıcılığı ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilecek bir güvenlik çözümü kullanın. Böylece sizin için daha önemli sevdiklerinizi güvende tutabilirsiniz.

 

Evden çıkmanın uygun olmadığı şu günlerde ise dolandırılmamak için yapılacak tek şey Bilgisayar, Tablet ve Cep Telefonlarınızın bu tür saldırılardan uzak tutmak için bilinmedik, dolandırıcı amaçlı yazılımlara tıklamamak, güvenli olmayan sitelere girmemek. Sağlıklı kalmak için, sevdiklerinizi korumak için sende #EvdeKal .

 
Etiketler: YAKTIN, BİZİ, KORONA, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı