Yazı Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 00:08
 
YARGIDA SÜRELERİN DURDURULMASI
Muhammed Emin Tıktepe
memintiktepe@gmail.com
 
 

Merhaba değerli okurlar, önceki yazımda Türk Hukuk sisteminde çocuk olmak başlığı ile sizlere bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise Covid-19 ile birlikte devam eden Yargıda Sürelerin Durdurulması ile ilgili yazılar ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.  

Bildiğiniz üzere Covid-19’un etkisi ile ülkemizde birçok faaliyet durdu. Bu faaliyetlerin en üst kurumu olan Hukuk sistemimizde de durmalar meydana geldi.  Daha önce uzatılan süreler, Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresinin Uzatılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2480) başlığı ile Sayın cumhurbaşkanımızın uzatma kararıyla Resmî Gazetede 30 Nisan 2020 günü yayımlandı.

PEKİ HANGİ SÜRELER DURDU?

Şimdi benim davam ne olacak? İcra takibim devam edecek mi? gibi sorular ile karşı karşıyayız. Gelin hep birlikte hangi sürelerin durduğuna ayrıntılı göz atalım.

  • Dava açma, icra takibi başlatma, başvuru, itiraz, bildirim, ibraz ve zamanaşımı süreleri, hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri gibi bir hakkın kullanımına ilişkin tüm süreler,
  • CMK, HMK, İYUK ve usul hükmü içeren diğer kanunlarda taraflara verilen süreler ile bu kapsamda Hâkim tarafından tayin edilmiş tüm süreler,
  • Arabuluculuk, uzlaşma gibi alternatif çözüm yöntemlerine ilişkin süreler,
  • İcra ve İflas kanunu ile takip hukukuna ilişkin diğer kanunlarda belirtilen süreler.

Yukarıda sayılan tüm süreler hak kaybını önlemek amacıyla durdu.

 

SÜRELER HANGİ TARİHLER ARASINDA DURDU?

Sayın Cumhurbaşkanımızın uzatma kararıyla, Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresinin Uzatılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 2480) ile İcra İflas hukuku dışındaki tüm süreler 13 Mart- 15 Haziran 2020 arası için; icra işleri ise 22 Mart- 15 Haziran 2020 arası için durdu.

 

DOLMAK ÜZERE OLAN SÜRELER DURMUŞSA YENİ BİR EK SÜRE VERİLECEK Mİ?

Durma süresinin başladığı tarih itibarıyla, bitimine on beş gün ve daha az kalmış olan süreler, durma süresinin sona erdiği günü takip eden günden (16 Haziran 2020) başlamak üzere on beş gün uzamış sayılacak.

 

İCRADA DAHA ÖNCE SATIŞ GÜNÜ VERİLMİŞ İSE SATIŞA DEVAM EDİLECEK Mİ?

Daha önce satış günü verilmiş olsa bile bu işlemler de durmaya devam edecek 15 Haziran 2020’den sonra yeni satış günü verilecek. Ancak yeni satış günü verilecek. Ancak yeni satış ilanı için tekrar ilan ücreti alınmayacak, bu ilan elektronik ortamda yapılacak.

 

İŞLEMEYE DEVAM EDECEK SÜRELER HANGİLERİ?

  • Suç ve ceza, kabahat ve idari yaptırım ile disiplin hapsi ve tazyik hapsi için kanunlarda düzenlenen zamanaşımı süreleri,
  • CMK’da yer alan koruma tedbirlerine ilişkin süreler,

(Koruma tedbirleri genel olarak; durdurma, yakalama, gözaltına alma, tutuklama, arama, el koyma ve alıkoyma, iletişimin denetlenmesi, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi, teknik araçlarla izleme, tanık koruma tedbiri (5726 sayılı yasa), internet yayınlarına erişimin engellenmesi ve içeriğin yayından çıkartılması gibi tedbirlerden oluşur. )

 

  • HMK’da düzenlenen ihtiyati tedbiri tamamlayan işlemlere ilişkin süreler

İhtiyati tedbir, bir tür hukuki korumadır. Uyuşmazlık öncesinde veya uyuşmazlık süresince talep sahibinin talep ettiği hakkını ileride açacağı veya devam eden bir davanın sonunda elde etmesinin sağlanması amacıyla getirilmiş olan bir tür hukuki güvence sistemidir.

 

Yukarıda sayılan tüm bu süreler durmayacak.

 

DURUŞMALARIN ERTELENME TARİHİ DE UZADI MI?

Adli ve İdari Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge İdare Mahkemelerindeki duruşmalar da HSK kararıyla 15 Haziran 2020’ye kadar ertelendi.

Yargıtay ve Danıştay’daki duruşmaları erteleme yetkisi ise bu mahkemelerin Başkanlar Kurulu tarafından kararlaştırılacak.

 

ERTELEME SÜRELERİ KESİN Mİ?

Evet, salgının seyrine göre erteleme tarihlerinin değiştirilmesi mümkündür. Virüs tehlikesinin gidişatı, bu konuda takvimimizi belirleyecek.

 

Sonuç olarak; Covid-19 salgının yavaş yavaş etkilerinin azalıp yok olmasını dilediğimiz şu zaman diliminde kanun koyucularımızın Yargı Alanındaki Hak Kayıplarının Önlenmesi Amacıyla Getirilen Durma Süresinin Uzatılmasına Dair Kararı ile Hak ve Hukukun en üst kurum olarak ve Covid-19 fırsatçılarının önüne bir duvar ördüğünü belirtmek isterim.

Sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle. #EvdeKal 

Kaynakça : Adalet.gov.tr, Adalet Bakanlığı, Resmi Gazete, CMK, HMK

 
Etiketler: YARGIDA, SÜRELERİN, DURDURULMASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı