Yazı Detayı
05 Ekim 2018 - Cuma 00:44
 
YEREL SEÇİMLER ve İTTİFAK
Yusuf Güden
 
 

Yasal kaynağı olmayan ancak siyasi partilerin kendi aralarında yaptıkları ‘’Centilmenlik’’ anlaşması da diyebileceğimiz seçim ittifakları da eskiden beri yapılagelmiştir. Yani siyasi partiler ilk defa seçim ittifakı yapmıyorlar. Biraz geriye giderek hafızalarımızı yoklayalım: Siyasi partilerin ilk seçim ittifakları, 1991 yılında yapılan genel seçimlerdir. Partiler,  ilk ittifakı Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrat Parti (IDP) arasında 1991 yılındaki genel seçimlerde yaptılar ve bu partiler RP çatısı altında seçimlere katıldılar. Üç partinin ittifakla girdiği, 1991 yılındaki genel seçimlerde RP,  16 oy aldı ve 62 milletvekili meclise girdi. Bugünkü anlamda bir seçim ittifakı yasası olmadığı için, daha sonra MÇP ve IDP’ nin RP listelerinden seçilen milletvekilleri, RP’den istifa ederek tekrar kendi partilerine katıldılar.

24 HAZİRAN GENEL SEÇİMLERİ
    
16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Referandumu ile başlayan AK PART İ- MHP ittifakı meyvesini verdi ve anayasa değişikliği ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildi. Böylece 94 yıllık Parlamenter Hükümet Sisteminden, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmiş oldu. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yürürlüğe girmesi, Anayasa da belirtildiği gibi ilk yapılacak genel seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanının da seçilmesiyle başladı. 2019 yılında yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri, Cumhurbaşkanının MHP Genel Başkanı ile görüşmesinin ardından, Cumhurbaşkanı    Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın 24 Haziran’da erken seçim kararını açıklaması ile yaklaşık 1,5 yıl öne alınmış oldu.
MHP ve AK PARTİ’ nin ülke menfaatlerini ön plana çıkaran konularda birlikte görüşüp karar almalarında 15 Temmuz hain darbe girişimi önemli rol oynamıştır. Her iki lider, darbeye karşı direnmeleri için vatandaşları meydanlara çağırdığı zaman sokağa çıkarak darbeye direnen bu insanlar, liderlerine olan bağlılıklarını bir kez daha tüm Dünyaya göstermiş oldular. Bu dayanışmanın sonucunda her iki partinin de birbirlerine biraz daha yakınlaşması, ülke menfaatlerinde işbirliğine gitmesini zorunlu hale getirmiş ve 16 Nisan 2017 yılında yapılan Anayasa Değişikliği Referandumunda da bu partilerin ittifak yapması Anayasa Değişikliği halk oylaması ile pekişmiştir. 24 Haziran Genel Seçimlerinde ilk defa siyasi partilerin, seçim ittifakı yapabilmelerine imkan sağlamak için bir yasa çıkarıldı. AK PARTİ – MHP seçim ittifakı ( Cumhur ittifakı), yaparak seçimlere girmiş ve bu sistemle halk tarafından ilk Cumhurbaşkanı olarak RECEP TAYYİP ERDOĞAN seçildi. Her iki partinin genel seçimdeki seçim ittifakının başarısı sonucunda yerel seçimler de de seçim ittifakı olabilir mi sorusunu gündeme getirmiştir.

YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK

AK PARTİ ile MHP’ nin genel seçimlerde yapmış olduğu ittifak her iki partinin seçmenlerince de kabul gördüğünden dolayı bir başarı sağladığı da gerçektir. Bu gerçekten yola çıkacak olursak, AK PARTİ ile MHP’ nin yerel seçimlerde de ittifak yapmasını zorunlu hale getirmiştir. MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, bunu ilk dile getiren siyasi parti lideri olmuştur ve özetle şöyle demiştir: ‘’ Biz adaylarımızı çıkartırız ama aday çıkaracağımız yer olur, çıkarmayacağımız yer olur. İstanbul’ da Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday çıkarmayıp ilçelerde adaylarımızı göstereceğiz. ‘’ dedi.
Devlet BAHÇELİ daha sonra şöyle devam etti.  “CHP ve HDP’ nin eklemlenmiş bir yapıda seçime girip adayların içerisinde pkk yanlısı veya pkk lı kişilerin aday gösterilmesi durumunda terörle mücadelenin bir boyutunun tartışmaya açılacağını’’ kaydeden BAHÇELİ ‘’ Türkiye 15 Temmuz öncesi ve sonrasında kayyım atanan 101 Büyükşehir, il, ilçe ve belde seçim çevresinin kayyıma götürmek mecburiyetinde kalmıştır.’’ Kayyıma atanan belediyelerin tekrar CHP ve HDP li belediyelere geçmemesi için AK PARTİ ve MHP’ nin seçim ittifakı zorunlu olmuştur.

2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçimlerde eskiden olduğu gibi açık – kapalı olarak chp ile hdp ittifak yapacaklardır.  Yönetimlerinde bulunan özellikle Büyükşehir ve il belediye başkanlıklarını kaybetmemek için seçim ittifakını yapacaklardır. Chp milletvekili Dursun Çiçek de ‘’HDP’ li adaylardan uygun olanları chp listelerinden aday gösterebiliriz.’’ dedi. Özellikle kayyım atanmış belediyeler olmak üzere hizmet alamayan chp li belediyeler olan  İzmir, Tekirdağ ve Çanakkale gibi büyükşehir ve il belediyelerinin kazanılması için AK PARTİ – MHP ittifakını kaçınılmaz kılıyor.

Öngörüm şudur ki, AK PARTİ ve MHP seçmeni ittifaka çoktan hazırdır. Şahsi düşüncem ise, ‘’ Bu ittifak mutlaka olmalıdır’’ olacaktır. Selam ve dua ile… Kalın sağlıcakla…  

 

 
Etiketler: YEREL, SEÇİMLER, ve, İTTİFAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı