Yazı Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 19:10
 
YOLUN BAŞI, BELKİDE SONU NERESİ?
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

                Yaşamda hep yollar ve yolculuklar var.  Doğum bile, anne rahminden bilinmez bir dünyaya doğuşumuzun yolculuğudur.

                Yollarda ve vardığımız duraklarda, dostlar tanırız. Dost ve sevilen insanlar, hayata tutunmak için yanımızda bulunan yardımcılardır ve bu tek taraflı değildir, aynı zamanda biz de  yardımcıyızdır dost ve sevilen insanlara.

                Yıllar önce, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenciyken, fakültede okuyan dört bir yandan dostlar ile Ankara’lı dostlar tanımıştım. Yıllar insanı savurup atıyor dört bir yana. O zamanlar ne cep telefonu, ne internet vardı. Dünya yeniden keşfedildi iletişim alanında. Şimdi o dostlardan kimi yeniden bulsam, keyifleniyorum.

                Şimdi Ankara 80.Noteri olarak Ankara’da bulunmanın bir yandan gururu, bir yandan da o dostların izini tozunu yitirmiş olmanın üzüntüsü içindeyim. Neredesiniz dostlar ?

                Yaşamımın bu yeni yolculuğunda, yeni dostlar tanıyacağımın, yeni dostların yeni kapılar açacağının, birlikte yapabileceğimiz sonsuz yeni ve insanlık yararına etkinlikler bulunduğunun farkındayım.

                Elvankent, Etimesgut, Sincan, yeni yolculuğumun bu köşe taşları, geçmişte, öğrencilik yolculuğumda, çok uzak noktalardı. Şimdi içinde olduğum bu yolculukta, bu yörelerin dostlarını ve birlikte yapabileceğimiz etkinlikleri merakla bekliyorum.

 

                Şimdi biraz yolculuğa şu noktalardan devam edelim :

                Geçmişte yapılan ya da yaşanan her şey, belki de bugünü var edebilmek için yaşanmıştır.

                Fethiye’de Coşkun KARABULUT adında bir şair, yazar dostum var. O'nun ve Azerbaycan’dan Nazile GÜLTAÇ’ın önderliği ve özverileriyle, 2019 yılında Azerbaycan’ın bir çok kentini kapsayan bir yolculuk  yaptık. 10 Türk Şairi, şiirlerimizden oluşan bir ON’TOLOJİ yayınladık, Fethiye’den Bakü’ye Bir Gönül Köprüsü adıyla ve bu niyetle Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin lehçesine çevirerek yayınlandı ve Azerbaycan’ın bir çok şehrinde Azerbaycan Türkü kardeşlerimizle buluştuk. Bu Gönül Köprüsü yolculuğunun diğer halkası olarak yayınlanan Azerbaycan Türkü şairlerin bizim Türk lehçemize çevirilen şiirleri için basılan kitap, pandemi yüzünden şair dostların gelememesiyle, matbaada hazır, ama bizlerle buluşamadı.  

 

             Şimdi bunu sizlere niye yazıyorum ? Çünkü her şey birbirine görünmez bağlarla bağlı. Yeni yerleştiğim bu cennet yörede, evimden Noterliğime giderken bir de baktım Korkut Ata Kültür Merkezi var. Bizim bildiğimiz Dede Korkut’un Türk Devletlerindeki adı. Yani buraya gelişim tesadüf değilmiş. Azerbaycan Türkü dostlarla 11-18 Eylül 2021 tarihleri arasında tekrar buluşacağım ve yeni bir kitap yayınlayıp onlarla paylaşacağız. Sonrasında onlar Türkiye’ye gelecekler. Kitapları basılı halde ve bizlerle buluşacaklar.  Gelmişlerken, buraya, sizlerin arasına gelseler ve kitaplarını sizlerle paylaşsalar ne güzel olur. Sonrasında da diğer Türk Devletlerine yolculuklar başlayacak. Bundan sonraki hedefimiz Özbekistan. Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL ile görüşeceğim bugünlerde, bakalım yolculuk bu sohbetten sonra ne şekilde ilerleyecek ?  

 

                Sizi bilmem, ama ben çok heyecanlanıyorum bu yeni yöremde birlikte çıkacağımız yolculuklar için. Bu köşede, eğer sizlerden gelirse, gönderdiklerinizi de paylaşacağım. Paylaşmak güzel şey, yeni dostlarla yaşamın yeni yolculuklarına çıkmak da öyle.

                Yolun başı gibi görünüyor bu cennet yöredeki yolculuğum. Ama şunu da düşünmüyor değilim. Belki tüm yaşananlar, tüm geçmişin birikimi, belki de bu cennet yörede varılacak bir yol sonu, birlikte üretme ve birlikte dinlenme, hep birlikte yeni yolları oluşturmak içindir. Ne dersiniz ? Nereye varır bu yolun sonu ? 

 
Etiketler: YOLUN, BAŞI,, BELKİDE, SONU, NERESİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı