Yazı Detayı
09 Kasım 2018 - Cuma 22:43
 
ZOR DOSTUM ZOR !..
Yusuf Güden
 
 

    Kıymetli okuyucularım değerli dostlarım. Daha öncede yazdığım, dost sohbetlerinde konuştuğum gibi Mart 2019 mahalli idareler seçimleri tüm siyasi partiler açısından oldukça zor geçecek.
    Başta Büyükşehirler olmak üzere İl ve İlçe Belediye Başkanlıkları el değiştirebilir, şuandaki siyasi şartlar buna işaret etmektedir. Bir partili gibi değil, bir gözlemci ve analist olarak seçmenlerle birebir konuşarak ve 24 Haziran seçim sonuçlarının rakamlarını da doğru okuyarak analiz ediyorum. Bir kere daha belirteyim ki:
    ’’ 31 Mart Mahalli idareler seçimlerini kazanmak hiçbir parti için çantada keklik değildir.’’

    Seçimlerin söylendiği gibi kolay olmadığını 1 Nisan sabahı hep birlikte göreceğiz. Pek çok Belediye Başkanı adayı 1 Nisan ın gerçekte bir şaka günü olmadığını ayrıca göreceklerdir. Dostlarımın Genel Seçimler ile Mahalli İdareler Seçimlerinin farklı olduğunu, partilerin göstereceği Belediye Başkan Adaylarının seçimlerin kazanılmasında veya kaybedilmesinde önemli olduğunu söylediklerini duyar gibiyim. Böyle düşünenler haklı olabilirler ama bu düşünce her zaman böyle tecelli etmeyedebilir. Belki nüfusu daha küçük il ve ilçelerde bu düşünce doğru sonuç verebilir. Bu sebeple bu seçimler büyük süprizlere gebedir.

    24 Haziran Genel Seçim sonuçları tüm siyasi partilere çok ciddi mesajlar vermiştir. Sonuçlar en ciddi ve dikkate alınması gereken mesajı Ak Partiye vermiştir. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde verdiği uyarıyı 24 Haziran Genel Seçimlerinde bir kere daha tekrarlamış ve mesajını vermiştir. Gerçi 24 Haziran Genel Seçimleri tüm siyasi partilere mesaj vermiştir. Bu sebeple diyorum ki; 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri hiçbir parti için kolay değildir ve tüm partiler için risklidir, AK Parti için daha da risklidir. Bu riski Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN görmüş olmalı ki ’’ Milletimizin verdiği mesajı aldık’’ dedi. Verilen mesajın alınıp alınmadığını Belediye Başkan adayları ve Belediye Meclis üyesi aday listeleri açıklandığında hep birlikte göreceğiz. Bu yorum ve değerlendirmelerim yalnızca İlçemiz ETİMESGUT’ la ilgili değil, tüm Türkiye içinde geçerlidir. Ak Partinin hiçbir teşkilatı bu gerçeği görmezden gelemez.

ETİMESGUT DAHA ZOR

    Etimesgut’ta Etimesgut Belediye başkanı kim? Bu soruyu Etimesgut’ ta yaşayan kime sorarsanız sorun alacağınız cevap bellidir. Belediye Başkanı Enver DEMİREL denilecektir. Kabul edelim veya etmeyelim iki seçimi üst üste kazanmış üç dönem Etimesgut’ ta Belediye Başkanlığı yapan Enver DEMİREL 31 Mart mahalli idareler seçimlerinin de favorisidir ama işi bu defa oldukça zordur. Etimesgut’ ta en rahat parti MHP en rahat belediye Başkan adayı ise Enver DEMİREL dir. Aylar öncesinden MHP adayını ilan etti. Diğer iddialı partiler henüz adaylarını belirlemedikleri için Enver DEMİREL’ i hangi adayların zorlayacağı netlik kazanmadı.

    CHP de şu anda 4 Belediye Başkan adayı 47 Belediye meclis üyesi aday adayı var. Her seçime iddialı hazırlanan CHP Etimesgut’ ta istediği başarıyı bir türlü yakalayamıyor. Başarısızlıkta adayların ön seçimle değil merkez kararı ile belirlenmesi büyük rol oynuyor kanımca.

   CHP Etimesgut’ ta bu defa Belediye Başkan adayı ile birlikte Belediye meclis üyelerini de ön seçimle belirleyecek. Belediye Başkan adayı belli olmadığı için CHP nin seçimleri zorlayıp zorlayamayacağı kanaatimi daha sonraya bırakıyorum.
    Ak Parti’de de işaret verildi. Belediye Başkan aday adaylığı başvuru süresi 5 Kasım2018 de başlayıp 12 Kasım 2018 akşamı sona erecek. Belediye Meclis üyesi aday adaylığı başvuru süresi ise 5 /11 2018 ile 3/12/ 2018 Tarihleri arası olarak belirlendi. Ak Parti’ de önceki seçimlerde olduğu gibi yüksek sayıda Belediye Başkanlığı için başvuru olacağı kanaatinde değilim. Zannederim Belediye Başkan aday adayı sayısı 15 i geçmez. Yazımız yayına hazırlandığı sırada Ak Parti’ de Belediye Başkan aday adaylığı için henüz bir başvuru olmamıştı. Kanımca aday adayları hafta sonunu bekledikleri için olsa gerek Ak Partide her hangi bir hareketlilik gözlenmiyor.

   Etimesgut’ la ilgili daha sağlıklı bir değerlendirme yapabilmek için tüm parti adaylarının isimleri netleşmesi gerekir kanaatindeyim. Bu haftaki haberler bu kadar. Yeni ve güzel haberlerde buluşmak ümidi ile kalın sağlıcakla.

 
Etiketler: ZOR, DOSTUM, ZOR, !..,
Yorumlar
Haber Yazılımı