Haber Detayı
31 Mayıs 2021 - Pazartesi 23:42
 
Ali Haydar Hakverdi'den 49 Belediyeye Soru Önergesi
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bilgi edinme yasası kapsamında kayyum atanan 49 belediyeye 3 aylık temsil ve ağırlama giderlerini sordu.
Siyaset Haberi
Ali Haydar Hakverdi'den 49 Belediyeye Soru Önergesi

Kanuna göre 15 gün içerisinde cevaplandırılması gereken bilgi edinme başvuruları için 2 ay bekleyen Hakverdi; “Başvurumuz sonrasında, 32 kayyumlu belediye yazılı olarak gönderdikleri cevapta temsil ve ağırlama giderleri ve borçlarına dair bilgileri paylaşmazken; 13 belediye başvurumuza hiç cevap vermedi. Sadece Batman Belediyesi gönderdiği cevapta 3 aylık temsil ağırlama giderlerinin 619 bin 687 lira olduğunu bildirdiğini” ifade etti.

 

Vatandaş Hizmet, Belediyeler Heykel Peşinde

Konu ile ilgili Hakverdi: “Kayyum atanan belediyelerde artan israf ve yapılan usulsüz ihaleler birçok kez kamuoyu gündemine taşındığı gibi Sayıştay raporlarına da yansımıştır. Kayyum atanan belediyelerin bilgi edinme yasası kapsamında yapılmış bu yönlü başvuruları cevapsız bırakması, sandıkla görev başına gelmeyen, seçmene ve halka karşı sorumluluk taşımayan yönetim anlayışının tezahürüdür. Bilgi edinme yasası kapsamında kayyum atanmış 49 belediyeye, 2021 yılının ilk 3 ayında yapılan temsil ve ağırlama giderlerini sorduk. 32 belediye gecikmeli de olsa verdikleri yazılı cevapta temsil ağırlama giderlerine ve borçlarına dair bilgi vermediler. “

 

49 Kayyum Belediye’den 1057 Projeye 2,4 Milyar TL..

Kayyum belediyelerde yapılan israfları hatırlatan Hakverdi: “Kimi zaman makam odalarına yaptırılan lüks banyolarla, kimi zaman yaptırılan ve tepki sonrası kaldırılan karpuz heykelleri gibi estetik bir değeri olmayan ve kentin tarihi dokusuna uymayan projelerle, kimi zaman da bakanlık ve külliye için alınmış lüks hediyelik eşyalarla gündeme gelen kayyum belediyelerinin, ne kadar harcama yaptığını İçişleri Bakanlığı’na sordu. Gelen cevapta kayyum atanan belediyelerin göreve getirildiği günden itibaren 1057 projeye 2,4 milyar TL yatırım yaptığı bilgisine yer verildi.”

 

Kayyumlar Milli İradenin Gaspıdır!

Milli iradenin gaspı niteliğindeki kayyum yönetimlerin, vatandaşın vergileri ile oluşan belediye bütçelerini kimlere ve ne şekilde harcandığını bilmenin her yurttaşın hakkı olduğunu dile getiren Hakverdi, “Ülkemizdeki birçok kurum gibi kayyum atanan belediyeler de şeffaflıktan uzak, denetimden yoksun ve halkı hiçe sayan yönetim anlayışı ile yönetilmektedir. Halkına değil Saray’a bağlı bu yönetim anlayışı kabul edilemez” dedi.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ali, Haydar, Hakverdi'den, 49, Belediyeye, Soru, Önergesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı