Haber Detayı
11 Mayıs 2021 - Salı 09:36
 
Ankara Büyükşehir'de Çimden Gübre Üretimi Başladı
Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA A.Ş, park ve bahçelerde biçilen çimlerden organik gübre üretmeyi başardı. Yeni projeyi sosyal medya hesapları üzerinden duyuran Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Başkent’te çevre teknolojileri ve tasarruf odaklı çalışmalarımızla dönüşüme devam ediyoruz” dedi.
Güncel Haberi
Ankara Büyükşehir'de Çimden Gübre Üretimi Başladı

 Ankara Büyükşehir Belediyesi, tasarruf odaklı hizmet anlayışını tüm birimlerde her geçen gün daha da yaygınlaştırıyor.

   Yeni ve modern teknikler kullanarak AR-GE çalışmalarını hızlandıran Büyükşehir Belediyesi sıvı gübre üretiminden sonra şimdi de park ve yeşil alanlardan toplanan çimleri komposlama yaparak “organik gübre”ye dönüştürdü.

    Başkentlilere projeyi sosyal medya hesapları üzerinden tanıtan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Başkent’te çevre teknolojileri ve tasarruf odaklı çalışmalarımızla dönüşüme devam ediyoruz. Hasan Yalçıntaş Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezinde, park ve bahçelerde biçilen çimleri organik gübreye dönüştürüp toprağın verimini artırıyor, su tüketimini düşürüyoruz” dedi.

 

ÇEVRECİ VE DOĞAL GÜBRE ÜRETİMİ

   “Topraktan Aldığımızı Toprağa Verelim” sloganıyla çimden organik gübre üretimine başlayan Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELKA A.Ş., doğadan geri dönüşüm sağlayarak çevreci ve örnek bir çalışmaya imza attı.

    BELKA Hasan Yalçıntaş Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Merkezi’nde yer alan Geri Dönüşüm, Çevre ve Atık Bertaraf Tesisi’ne getirilen çimler, “komposlama” yöntemiyle organik gübreye dönüştürülmeye başlandı. Hiçbir kimyasal madde kullanmadan mayalama yöntemiyle elde edilen organik gübreler, Büyükşehir Belediyesine ait rekreasyon alanlarında yeniden gübre olarak kullanılacak.

 

YILLIK EN AZ 4 MİLYON TL TASARRUF SAĞLANACAK

   Gübre üretimi sırasında oluşan 80-90 dereceye ulaşan sıcak hava ve tesisin çatısında yer alan güneş panelleri sayesinde seracılık yapmayı da planladıklarını belirten BELKA A.Ş. Genel Müdürü Dursun Çiçek, şu bilgileri verdi:

“Tesisin içine güneş panelleri de yaptık. Temiz enerjiyi kullanarak soyu tükenmiş endemik bitkilerin yeniden canlandırılması için Ankara’daki üniversitelerimiz ile iş birliği yapacağız. Tesisimiz yatırımcıya açık. Komposlama makineleri ile havyan atıkları da dönüştürülebiliyor. Amacımız Ankara’ya böylesi teknolojik tesisleri kazandırmak. Toprakta yetişen hiçbir şeyi ziyan etmemeliyiz. İhtiyaç fazlası organik gübreler vatandaşlara yarı fiyatına satılacak. Büyükşehir’in yıllık gübre ihtiyacını biz karşılayacağız. En az 4 milyon TL tasarruf edeceğiz.”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Ankara, Büyükşehir'de, Çimden, Gübre, Üretimi, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı