Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 08:22
 
Etimesgut Şeker Fabrikası'nın Kokusu TBMM'ye Taşındı
İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Ankara Şeker Fabrikası’ndan sonbahar ve kış aylarında yayılan yoğun koku sebebiyle vatandaşın şikayetçi olduğunu belirtti.
Siyaset Haberi
Etimesgut Şeker Fabrikası'nın Kokusu TBMM'ye Taşındı

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, Ankara Şeker Fabrikası’ndan sonbahar ve kış aylarında yayılan yoğun koku sebebiyle vatandaşın şikayetçi olduğunu özellikle Etimesgut ilçenin merkez mahalleleri ve Eryaman’da oturan sakinlerin evlerinin camlarını dahi açamadıklarını ifade ederek bunun sebebini Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan sordu.

 

Çözümü varken neden yıllardır bir şey yapılmıyor?

 

Ankara Milletvekili Oral, yıllardır Ankara Şeker Fabrikası’ndan bu kokunun yayıldığını, vatandaşın şikayet ettiğini ama asla bir çözüm üretilmediğini vurgulayarak, “Gerekli filtreler ve kimyasal önlemler alınarak bu konu ve çevre sorunun önlenebileceğini biliyoruz. Yetkililer bunu bilerek mi yapmıyor? Yoksa Ankara Şeker Fabrikası’nı kapatmak ya da satmak için bir zemin mi hazırlamaya çalışıyorlar?” dedi.

 

Ankara Şeker Fabrikası’nın Etimesgut ilçesindeki önemli üretim merkezlerinden olduğunu ancak çağın gereklerine uygun bir şekilde geliştirilmediğini ifade ederek, fabrikanın Polatlı’ya taşınma ihtimallerini de sordu.

 

Soru önergesinin tam metni şu şekilde:

 

“Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bulunan ve önemli üretim merkezlerimizden biri olan Ankara Şeker Fabrikası’nın Eylül ayından başlayarak kış ayları boyunca üretime bağlı olarak yoğun bir kötü koku yaydığı özellikle Etimesgut’un merkez mahalleleri ve Eryaman’da oturan vatandaşlardan ve bazı basın yayın organlarından öğrenilmiştir. Bazı dönemler vatandaşın yoldan geçerken dahi ciddi rahatsızlık yaşadığı bu durum uzun yıllardır çözüm bulamamıştır. Yapılan araştırmalarda üretimden çıkan şeker pancarı küspesinin ürettiği bu koku çeşitli filtreleme ve kimyasallarla kesilebilmektedir.

 

Bu bilgiler ışığında;

 

1- Ankara Şeker Fabrikası’nın çevrede yarattığı bu kötü kokuyla alakalı bakanlığınızın bir denetimi olmuş mudur? Bu sorunun çözümüyle alakalı bir girişimde bulunulmuş mudur?

 

2- Ankara Şeker Fabrikası’nda şeker pancarı küspesinin koku üretmemesi için herhangi bir filtreleme ya da kimyasal içerikli çamur havuzları mevcut mudur? Yoksa bu uygulamalar neden yapılmamaktadır?

 

3- Ankara Şeker Fabrikası’ndan yayılan kokunun herhangi bir çevre kirliliği üretip üretmediğiyle alakalı bir denetim ya da çalışmanız bulunmakta mıdır? Varsa içeriği nedir?

 

4- Ankara Şeker Fabrikası’nın Polatlı’ya ya da başka bir Ankara ilçesine taşınacağına dair basında yer alan bilgiler doğru mudur? Bu bilgiyle alakalı bakanlığınızın belirttiği bir görüş var mıdır?”

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Etimesgut, Şeker, Fabrikası'nın, Kokusu, TBMM'ye, Taşındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı