Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 14:00
 
Hakan Akçam: Konut ve Arsa Yeniden Gündemde
Etimesgut Emlak Müşavirliği Derneği Başkanı Hakan Akçam, konut ve arsa piyasasının alınan yeni kararlar ile canlanmaya başladığını belirtirken emlak yatırımının alternatif değil en akıllı yatırım olduğunu söyledi.
Ekonomi Haberi
Hakan Akçam: Konut ve Arsa Yeniden Gündemde

Etimesgutta Emlak Müşavirliği Dernek Başkanı ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası yönetim kurulu üyesi Hakan AKÇAM ın Gazetemize yaptığı açıklamada şunları beyan etti;

   “Ekonomilerin normalleşmesi için piyasalar da  Gayrimenkül satın alınırken veya satarken olaylar çok hızlı gelişiyor ve değişiyor.

KONUT SATIŞ REKORU

 İlk 1 yıl ödemesiz devlet bankalarının açtığı krediyle son altı aydaki satış oranını 10 günde yapılmasıyla hızlı bir hâle dönüştü.

Burada tabi ki alıcılar kadar satıcıların da ortamı iyi değerlendirmesi mümkündür. Kredi faizlerinin sert biçimde düşmesi ve kamu bankalarında aylık yüzde 0.64’e kadar inmesiyle satıcıların eli güçlendi. Sonucu ise konut fiyat endeksleri açıklandığında göreceğiz.

 

ALTERNATİF DEĞİL AKILLI YATIRM GAYRİMENKUDÜR

   Paranın alternatif arayışı aynı zamanda tarihin en düşük tüketici kredileriyle çakışınca gayrimenkule talep bir anda arttı. Potansiyel alıcıların fiyatları düşük düzeylerinden yakalama isteği, bir anda yığılmalara dahi yol açtı denilebilir.

 

FİYATLARDA YÖN AŞAĞI DEĞİL YUKARI

-Normalde korona salgını sonrası konut fiyatlarında gevşeme beklenirken.

Ancak kredi faizleri bu düzeylere indikten, bankalardaki mevduat faizleri de ciddi oranda negatife çekildikten sonra, fiyatların yukarı yönlü olduğuna şahit oluyoruz.

-Sadece kredi ile değil aynı zamanda tasarruflarını enflasyondan korumak için de gayrimenkule yönelme olduğunu gözlemliyorum. Burada söz konusu olan ticari emlak değil. Kentlerde konut ve kırsalda tarım arazisi.

-Kısaca Türkiye’de yeniden GAYRİMENKUL / ( ARSA ) işi öne çıkıyor da, bu öyle hazırlık yapılarak, bilinçli bir tercihten ziyade zorunluluktan oluyor gibi geliyor bana. Geçmişteki arsa v dönemiyle yeni dönemin en önemli farkı bu olacak galiba.

Yatırımlarınızı Gayrimenkul e bağlamanızı ve bol kazanç sağlamanız dileğimle...”

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Hakan, Akçam:, Konut, ve, Arsa, Yeniden, Gündemde,
Yorumlar
Haber Yazılımı