Haber Detayı
27 Ağustos 2021 - Cuma 21:48
 
Hakan Düz, CHP Etimesgut İlçe Başkanlığına Adaylığını Açıkladı
CHP Etimesgut İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu açıklayan Hakan Düz, neden aday olduğunu ve yapmayı düşündüğü projeleri gazetemize anlattı.
Etimesgut Haberi
Hakan Düz, CHP Etimesgut İlçe Başkanlığına Adaylığını Açıkladı

CHP Etimesgut İlçe Örgütü Olağanüstü İlçe Kongresi 19 Eylül 2021 Pazar günü yapılacak. Olağanüstü kongreye sayılı günler kala İlçe Başkanlığı için adaylığını açıklayan isimlerden birisi olan Hakan Düz ile adaylığını ve CHP’nin Etimesgut’taki durumunu konuştuk. (Haber-Röportaj: İbrahim KESKİN)

Etimesgut İlçe Başkanlığına adaylığını koyan Hakan Düz’ü hem sizlere tanıtmak, hem de siyaset yolculuğuna çıkış sürecine nasıl karar verdiği, hangi ilkelerle devam etmek istediği, tamamlanması ve yön verilmesi gerekenler konusunda bilgi paylaşımında bulunarak siz değerli seçmenleri aydınlatmak adına bir röportaj gerçekleştirdik…

 

 -Merhaba Hakan Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

-Merhaba, ben Hakan Düz 1984 yılında Mardin-Midyat’ta dünyaya geldim. 8 kardeşiz, Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü  ‘’Şeref mezunu’’ olarak bitirdim. Los Angles American Universty Of California’da ‘’Kamu Diplomasisi’’ eğitimi alarak kariyerime yön verdim.

Türkiye’ye döndükten sonra aileme ait şirketler grubuna bağlı Alpet Petrol İnşaat A. Ş.’ de yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya başladım. Çalışmalarımızın büyük yoğunluğu Balkanlar, Orta Asya, Orta Doğu ağırlıklı olduğu için uzun yıllar yurt dışında çalıştım. Türkiye’de olduğum süreçte CHP örgütünde aktif görevler içerisinde yer aldım.

İngilizce, Arapça ve Kürtçeyi, ana dilim olan Türkçe kadar iyi konuşabilmekteyim.

Evli ve bir erkek çocuk babasıyım.

 

-Delegelerin ve halkın cevabını öğrenmek istediği en önemli soru ‘’Etimesgut İlçe Başkanlığını kazandığınız takdirde İlkeleriniz neler olacak, nasıl bir farkındalık yaratacaksınız ?’’ Sorusu olduğunu düşünüyorum, kongreye kısa bir süre kalmışken konuya hızlı bir giriş yaparak size bu soruyu yöneltiyorum.

-Bu soru için teşekkür ederim zira hedeflerimi ve yapmak istediklerimi anlatabileceğim önemli bir soru.

İlk ilkemiz ‘’sorumluluk’’.  Etkin kadroları oluşturarak, temel sorunlara çözümler üretip toplumun refah seviyesini ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik faaliyetler içinde olacak ve bunu sürdürülebilir kılacağız. Yöneticiler ve bütün üyeler, kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirme sorumluluğunu taşıyacak. Bu sorumluluk bilinci ile yapılan eylemlerin sonuçlarını her yönüyle üstlenmeyi bileceğiz.

İkinci ilkemiz ‘’şeffaflık’’ olacak.  Yürütülen faaliyetler ile ilgili bütün bilgi ve dokümanlar,            zamanında, doğru, eksiksiz, anlaşılabilir, yorumlanabilir,  kolay erişilebilir bir şekilde üyeler ve genel olarak bütün toplumla paylaşabilecektir.

Şeffaflık ile paralel olan üçüncü ilkemiz ise  ‘’hesap verilebilirlik’’.  Üstlenilen görev ve sorumlulukları, gerçekleştirilen eylem sürecini, alınan sonuçları, üyelere ve halka açık bir biçimde sunacağız.

Dördüncü ilkemiz ‘’âdillik’’.  Yönetimin bütün faaliyetlerinde,  üyelere ve toplumun her bireyine eşit davranacak,  olası çıkar çatışmalarının önüne geçeceğiz. Din, dil, ırk, cinsiyet, mezhep, statü gibi konularda insan haklarına uygun olarak katılımcılara eşit fırsatlar sağlayıp, her türlü ayrımcılıktan uzak kalacak ve hakkaniyeti, toplum vicdanında bütünü kapsayıcı bir biçimde oluşturacağız.

Beşinci ilkemiz ise ‘’ulaşılabilirlik’’. Ulaşılabilir olup, gelen her öneriyi, eleştiriyi, bilgiyi, ihtiyacı dinleyip, pozitif çözümler üreteceğiz.  Artık kimsenin sesi duvara çarpıp yığılmayacak, istisnasız herkesin sesi bizim için çok kıymetli olup, varsa var olan eksikleri görmemize olanak sağlayacak, gelişebilirliğimize değer katacaktır.

Farkındalığımızı ise; çıkar çatışmalarından ve her türlü baskıdan uzak, kadromuzda konuyla ilgili yetkin kişiler ve uzmanlar bulundurarak, ülkemizde ve tüm dünyada toplumumuza fayda sağlayacak, değer katacak her gelişmeyi yakından takip ederek ortaya koyacağız.

Bir 4 kişi, ayakta duran insanlar, takım elbise ve iç mekan görseli olabilir

-Şu anki ve önceki dönemlerde yönetimde gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

-Etimesgut İlçe Başkanlığı yönetimini yıllardır takip ediyorum. Bu sorunuza yönelik çok fazla madde sıralayabilir, saatlerce yorumlayabilirim fakat şu an aday olarak yer aldığım bu süreçte kısa bir cümle ile özetleyebilirim, sorunuzu yanıtsız bırakmamak için.

İlçelerdeki örgütsel başarıyı engelleyen en önemli unsur, hedefi daha üst yönetim olarak belirleyip,  ilçe başkanlığının basamak olarak görülmesidir!

 

-Sizce İlçe Başkanlığının etkin ve yetkin kadrosu nasıl olmalıdır? Başkan olduğunuz takdirde bu göreve nasıl değer katmayı neler yapmayı düşünüyorsunuz, belirlediğiniz stratejiler nelerdir?

Genç, dinamik, proaktif düşünce yapısında, liyakat sahibi ve güçlü bir yapı olmalı, vizyon ve misyonun gerçekleştirilmesine dönük çalışmalar yapmalı, CHP’nin siyasi misyonunu kitlelere ulaştırmalı, sivil toplum örgütleri ile ilişki kurmalı ve bu kuruluşların çalışmalarını yakından izlemeli,  ortak çalışma alanları oluşturmalı. Toplumsal aksaklıkları, sorunlarla alakalı kampanyaları ve çalışmaları organize edip yürütmeli, ilçede bulunan dar gelirliler, mağdurlar, kimsesizler,  sokak çocukları ile kötü ve sağlıksız şartlarda yaşayan vatandaşları, İlçe Belediyesi veya parti örgütü yardım amaçlı çalışmalarından ve kampanyalardan faydalandırmak için gerekli tespit ve organizasyon çalışmalarını yürütmeli.  Partinin halka yönelik sosyal amaçlı yardım, eğitim, araştırma, spor, çevre kampanyalarını, sel, afet, deprem, yangın gibi doğal afetlerde ilçe halkına ve mağdurlara parti tarafından yapılacak yardım çalışmalarını organize edip, yürütmeli.

Hayvanlara her türlü zarar verme olayı suç sayılmaIı, rahat yaşamlarını temin etmeli, onların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerini önlemeli, her türlü mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanmalı.

İlçe, belde, mahalle bazında tanıtım ve medya çalışmalarını koordine ederek kontrol etmeli. Kadın ve gençlik kollarını destekleyip gelişimine katkı sağlamalı.

 

-Etimesgut İlçe Başkanlığına kayyum atanması hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Demokrasi, kesinti kabul etmez! Bir demokrasi kuruluşu olan partide “atanmış organ üyeliği, statüsü” bizatihi demokrasi ile çatışır. Bu itibarla “atanmışlığa” hızla son verecek seçimli kongre, demokratik akılcılığın ürettiği bir çaredir. Topluma karşı demokrasiyi seslendirecek ve dahi ona derinlik kazandıracaksak hızla seçim gerçekleştirilmelidir. Süre ne kadar uzarsa demokratik seçim ilkesi tahribata uğrayacaktır. Ayrıca atanan kayyumun katkı sağlayıp sağlamadığı konusu doğru değerlendirilmelidir.

 

-Son olarak; Etimesgut CHP delegeleri, üyeleri ve seçmenlerine neler söylemek istersiniz?

Kutuplaşmalara mesnet olacak, ötekileştirici her söylem ve davranışın yerini, kucaklayıcı ve birleştirici bir yönetimin garantörlüğünü seçmenlerimize verebilirim. Bu söylemimin aksi bir durum ve eylem söz konusu olursa şayet, kapım ‘’hesap sorulabilirlik’’ konusunda herkese açık olacak, söz hakkı her daim seçmenlerimizde kalacaktır. Derdimiz hiçbir zaman makam mevki olmayacak, belli menfaatler mülahazasında savrulmayacak, bulunduğumuz hiçbir pozisyonu bir üst yönetimin basamağı olarak görmeyeceğiz. Esasımız değer katmak, sorunlara çözüm bulmak, suni gündem yaratılarak oluşturulan her söylem, tartışma ve kavganın odağından uzak kalarak sorumluluklarımızın bilincinde olmaktır.

Kıymetli seçmenlerimize de büyük bir sorumluluk düşmektedir. Hak ettikleri yönetici ve iktidara sahip olmak onların elindedir. Kendilerinden istediğim tek şey beni, ideallerimi, yapmak istediklerimi, katmak istediğim değeri, tüm bu çabamı görmeleridir.

Daha müreffeh yarınlarda buluşmak dileğiyle, ‘’ Yarınlar bizim!’’

Kaynak: Editör: İbrahim Keskin
Etiketler: Hakan, Düz,, CHP, Etimesgut, İlçe, Başkanlığına, Adaylığını, Açıkladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı