Haber Detayı
13 Ekim 2021 - Çarşamba 08:43
 
İntermodal Taşımacılığı Diğer Taşımacılık Modellerinden Ayıran Özellikler
Intermodal taşımacılık, sektördeki “elleçleme” risklerini ortadan kaldırırken, birden fazla taşıma modunu kullanmayı sağlayan yeni nesil taşıma sistemidir.
Güncel Haberi
İntermodal Taşımacılığı Diğer Taşımacılık Modellerinden Ayıran Özellikler

Taşımacılık sektöründe başlıca 4 farklı taşıma modu bulunur. Bu taşıma modları karayolu ile taşımacılık, havayolu ile taşımacılık, deniz yolu ile taşımacılık ve demiryolu ile taşımacılık olarak ayrılır. İntermodal taşımacılık sisteminde bu 4 taşıma modundan en az iki tanesi kullanılır. Intermodal taşımacılık, diğer taşımacılık uygulamalarından farklı olarak en az 2 taşıma modelini kullanırken, yüklerin yer aldığı taşıma aracında değişim yapılmasına gerek yoktur.

 

Intermodal Taşımacılığın Avantajları

Intermodal taşımacılık sisteminin getirdiği avantajların neler olduğunu anlamak için Intermodal taşımacılık nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Intermodal taşımacılık modelinde, yükleme noktasında taşıma aracına yüklendikten sonra teslimat noktasına kadar asla araç değiştirmez. Her ne kadar birden fazla taşıma modu kullanıyor olunsa da bu süreçte yükler bulundukları taşıma aracından çıkartılmaz. Dolayısıyla bu taşımacılık modelinde değişen tek unsur taşımacılık modu olur.

Intermodal taşımacılık modelinin getirdiği en önemli kazanımların başında “elleçleme” risklerini ortadan kaldırıyor olması gelir. Elleçleme yani taşıma sürecinde yükün taşıma aracını değiştirmesi işlemi pek çok risk ortaya çıkartır. Bu tip işlemlerde taşınan yükün zarar görmesi, kaybolması vb. fiziksel deformasyon problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Bununla birlikte bekleme sürelerinde artış gibi taşıma sürecini sekteye uğratabilecek risklerde doğar. Intermodal taşımacılık modelinde elleçleme işleminin yapılmıyor olması bu riskleri de doğal olarak tamamen ortadan kaldırır.

Elleçleme işlemindeki risklerden birisi olan bekleme sürelerinin artması, taşıma sürelerinin uzamasına neden olur. Intermodal taşımacılığın tercih edilmesi ithalat ve ihracattaki taşıma işlemlerinde zamandan tasarruf edilebilmesini sağlar.

 

Intermodal Taşımacılıkta Ekonomik Güzergah Olanağı

Intermodal taşımacılık hizmeti, alternatif taşımacılık hizmetlerine göre çok daha düşük bütçe gerektirir. Çünkü ıntermodal taşımacılık sisteminde, yükün taşınmasında en ekonomik güzergahın oluşturulabilmesi mümkün olur. Daha esnek güzergah seçim ve oluşturma imkanı sağlayan birden fazla taşıma modunun kullanıldığı bir taşıma sistemidir.

Taşınan yükün niteliklerine göre hem güvenliği hem taşıma maliyeti hem de taşıma süresi açısından en uygun olan güzergah, ıntermodal taşımacılık hizmetlerinde kullanılabilmektedir. Bu özelliği de günümüz ihracat ve ithalat işlemlerindeki “hız” ve “zaman” olgusunu gerekliliklerini güvenlik ve kaliteden ödün vermeden, maliyetleri yükseltmeden karşılayabilmeyi sağlamaktadır.

Şirketlerin tek bir taşıma modunun koşullarına bağlı kalmamasını sağlayan ıntermodal taşımacılık, aynı zamanda da çevreci bir taşımacılık sistemidir. Hız, güvenlik ve maliyet optimizasyonunu müşteriler için en iyi şekilde oluşturabilme esnekliği ıntermodal taşımacılık hizmetleri ile sağlanabiliyor. Bu nedenle hem Türkiye’de hem de dünyada ulusal ve uluslar arası taşımacılık işlemlerinde ıntermodal taşımacılık sistemi yaygın olarak kullanılıyor. Firmanızın taşıma ihtiyaçlarında ıntermodal taşımacılık modelinin avantajlarını hem güvenli hem de ekonomik şekilde kullanmak istiyorsanız, Türkiye’nin en saygın taşımacılık firması Seray Trans tarafından sunulan ıntermodal taşımacılık hizmetlerini değerlendirebilirsiniz.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: İntermodal, Taşımacılığı, Diğer, Taşımacılık, Modellerinden, Ayıran, Özellikler,
Yorumlar
Haber Yazılımı