Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 22:46
 
Keçiören Yükseltepe'ye Kütüphane Açıldı
Yükseltepe Mehmet Doğan Kütüphanesinin açılışına Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Kütüphaneler Daire Başkanı Ahmet Aldemir, kütüphaneye ismi verilen Mehmet Doğan'ın çocukları Serdar Doğan ve Selçukkan Doğan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Keçiören Haberi
Keçiören Yükseltepe'ye Kütüphane Açıldı

7 BİN 500 KİTAP, 144 ÇALIŞMA ALANI

Yükseltepe Mehmet Doğan Kütüphanesinde çocuklar ve yetişkinler için iki ayrı bölüm bulunuyor. Yetişkinler için oluşturulan bölümde 6 bin kitap ve 104 kişinin aynı anda çalışabileceği masalar yer alıyor. Çocuklar için oluşturulan bölümde ise 1500 kitap ile 28 çocuğun aynı anda buradan faydalanabileceği masalar yer alıyor. Kütüphanede toplamda 7 bin 500 kitap, 144 de çalışma alanı bulunuyor.

MEHMET DOĞAN KİMDİR?

1933 yılında Kayseri'nin Isbıdın [Bağpınar] köyünde dünyaya gelmiştir. Mehmet Doğan , Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Tımarlı Sipahi” olarak devletine  büyük hizmetlerde bulunan bir aileye mensuptur.  Aile efradından Sipahi Hacı Ahmet Ağa sipahiliğin kaldırılmasından sonra Yüzbaşı rütbesi ile “Kır Serdarı” olarak iç güvenlik hizmetinde görev yapmış ve bu vazifeden emekli olmuştur.
İlkokul yılları II. Dünya Savaşı'nın açlık ve kıtlık yıllarına rastlamıştır. Köyde okuma imkânının kısıtlı olması nedeniyle tahsil hayatına devam edememiş ve daha on üç yaşındayken çalışmak üzere gurbete gitmek zorunda kalmıştır.
Babası ve amcası Demokrat Parti delegesi olduğu için o da bu partinin ve daha sonra Adalet Partisi’nin izinden gitmiştir. Komünizmle Mücadele Derneğinin Ankara Şube Başkanı olarak görev yaptığı yıllarda da  “Alarm” isimli bir haftalık gazete çıkarmıştır. 1963 yılında Hindistan sürgününden dönen Alparslan Türkeş’le tanıştıktan sonra Milliyetçi Hareket Partisine katılarak uzun yıllar “Genel Muhasiplik” görevi yapmıştır. 1977 seçimlerinde Kayseri Milletvekili seçilerek 12 Eylül 1980 darbesine kadar milletvekili olarak görevine devam etmiştir. Darbe ile birlikte tutuklanmış ve 29 ay hapis yatmıştır. Kenan Evren’in kurduğu darbe mahkemelerinde idamla yargılanmış daha sonra beraat etmiştir. Birçok tarihi romanı ve milliyetçi dergileri okuyarak tarih ve milli şuurunu oluşturmuş, kitaplara olan ilgisiyle zengin bir kütüphaneye sahip olmuştur. Kuruluşunda katkısının olduğu Erciyes Üniversitesi'ne 2000 adet kitap bağışlamıştır. Hayatı boyunca kitaplara ve okumaya çok önem veren Mehmet Doğan Keçiören Belediyesine de hikaye, roman, tarihi ve fikrî kitapların da içinde bulunduğu 5000 adet kitap bağışında bulunmuştur.
Son dönemlerde faal politika hayatına ara vererek kitap yazmaya başlayan ve yayımlanmış üç kitabı bulunan Doğan, fikri mücadelesine bu yolda devam etmektedir.

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Keçiören, Yükseltepe'ye, Kütüphane, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı