Haber Detayı
21 Mayıs 2021 - Cuma 21:30
 
Nihat Yeşil: Bu İktidarın Sonunu Gençler Getirecek
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Cebeci İnönü Stadyumu'nun kaderine terkedilip, yıkımına ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmadan koltuklarının sökülmesine tepki gösterdi.
Siyaset Haberi
Nihat Yeşil: Bu İktidarın Sonunu Gençler Getirecek

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Cebeci İnönü Stadyumu'nun kaderine terkedilip, yıkımına ilişkin kesinleşmiş mahkeme kararı bulunmadan koltuklarının sökülmesine tepki göstererek, "Cumhuriyetle hesaplaşmak için her türlü ahlak dışı yöntemi uygulamaya koymaktan vazgeçmiyorlar" yorumunda bulundu.

 

AMAÇ MİLLETİN KALBİNDEKİ DEĞERLERİ YOK ETMEK

20 Mayıs 1963 yılında temelleri atılan ve 1967 yılında kullanıma açılan Cebeci İnönü Stadyumu, 37 bin kişilik kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük 5'inci stadyumu özelliğindeki stadyum, 2017 yılında oynanan son müsabakadan beri atıl durumdaydı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından plan değişikliği yapılarak stadın yerine öncelikle otopark ve AVM yapılmasının planlandığını, daha sonra ise Millet Bahçesi yapılacağını ifade eden Yeşil, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının bu duruma karşı İdare Mahkemesi'nde dava açtığını ancak o sürecin dahi beklenmeden yakın zamanda stadyum içerisindeki koltukların söküldüğünü belirterek; "Cumhuriyetimizin değerleri olarak kısıtlı imkanlarla yapılan stadyumları yıkıyorlar, fabrikaları özelleştiriyorlar. Sırf isminde Atatürk ve İnönü olduğu için yıllardır aynı planlı kötülükle milletin kalbindeki değerleri yok etmeye çalışıyorlar. Tıpkı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası olan Atatürk Orman Çiftliği arazilerini yıllardır parsel parsel bölüp küçülterek yok etmeye çalıştıkları gibi, İsmet İnönü'nün isminin yaşatıldığı Cebeci İnönü Stadyumu'nu da aynı yöntemle yıkıp yerine ranta dayalı bir projeyi hayata geçirmek istiyorlar. Cebeci'de 38 yıl boyunca ilmek ilmek örülmüş anıları siliyorlar, yaşayan bir tarih rant uğruna siliniyor.

 

İKTİDARIN SONUNU GENÇLER GETİRECEK

19 Mayıs Atatürk'ü anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın kutlandığı bir günde böylesi bir konuyu dile getirmekten utanç duyduğunu ifade eden Yeşil; "Türk sporunun geldiği noktayı düşünürsek, bugün bırakın yeni spor tesislerini, boş arsalarda top oynayan yavrularımızı dahi rant uğruna mağdur eden bir siyasi irade nedeniyle sporun gelmiş olduğu nokta içler acısıdır. Dünya üzerindeki bir çok metropolde yeşil alan ve spor kompleksi açısından Türkiye ne yazık ki en son sıralarda bulunmakta. Gençlerimiz halı sahalarda bir saat maç yapabilmek için dahi şehir içinde bir saat yol gidiyor. Düşünün ki o kadar az tesise sahibiz. Ama inanıyorum ki ellerinden imkanları alınan gençlerimiz, kendisini mağdur edenlerin farkında ve bu siyasi iradenin sonunu gençlerimiz getirecektir" yorumunda bulundu. 

 

BAKANLIKTAN TEK CÜMLELİK CEVAP

23 Şubat 2021'de Gençlik ve Spor Bakanı'na yazılı soru önergesi vererek Cebeci İnönü Stadyumu'nun durumunu sorarak Ankaralılar tarafından herhangi bir beklenti ya da talep olmamasına rağmen stadyumun plan değişikliği dayatması yapılmasının gerekçesini soran Yeşil'e Bakanlıktan cevap geldi: Cebeci Stadyumu'nun yer aldığı taşınmazlar trampa etmek suretiyle Milli Evrak Genel Müdürlüğü'ne devredilmiştir. Bakanlığın verdiği cevabı değerlendiren Yeşil; "Amaç üzüm yemek değildi, amaç başından beri bağcıyı dövmekti. Yani rant uğruna ülkemizin başkentinde 38 yıllık geçmişi anılarla dolu bir hikayeyi bitirdiler. Çünkü dertleri sporun gelişmesi değil, gençlerimiz bugün ne yazık ki spor faaliyetlerindeki başarılarıyla değil, işe girememeleri ve gelecekten ümidi keserek beyin göçüyle yurtdışına yerleşmek istemeleri nedeniyle kamuoyu gündeminde daha çok yer alıyor. Tek bir Ankaralı dahi o stadın yıkılmasını istemedi, böyle bir kamuoyu da oluşmamıştı ancak her durumda yaptıkları gibi kararı alıp kamuoyuna duyurdular. Ancak biz bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz" dedi. 

Kaynak: Editör: Flas Gazetesi
Etiketler: Nihat, Yeşil:, Bu, İktidarın, Sonunu, Gençler, Getirecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı