Yazı Detayı
13 Ağustos 2021 - Cuma 11:33
 
BİZ EL ELE VERİNCE DÜNYA BİR CENNET OLUR
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

                Hepimiz farkındayız ki, Allah bizim ülkemize çok cömert davranmış. Yerin altında bir sürü maden, yerin üstünde bin bir dünya cenneti yer, çok farklı, çok renkli bir ülkemiz var. Üstelik bu topraklarda yaşayan dünyanın en güzel gözlü ve gönüllü insanları, vicdanlarının yön verdiğince sevgi ve adaletle yaşamayı ve cennette yaşar gibi yönetilmeyi son derece hak ediyorlar.

                Yangınlar sardı dünyayı, ülkemiz de bundan nasibini aldı. Memleketim Köyceğiz ve ülkemin bir çok yerinde, halen dumanlar tütüyor. Yangınlar kontrol altına alındı, alınacak, söndürme çalışmaları devam ediyor. 

                Ne öğrendik bu yangınlardan ? Küresel ısınma öyle bir hale geldi ki, insanlığın yeryüzündeki yaşama şansı risk altında. Ülkemizde yeterli yangın söndürme uçağı ve helikopteri yok. Bu konuda acilen önlem alınmalı. Küresel ısınma devam ediyor ve artıyor.

                Bir yandan ormanları yakmaya, tutuşturmaya çalışanlar var, bir yandan da söndürmeye koşanlar. Ama en önemlisi, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhu, halkımızın içinde yaşamaya  devam ediyor. Gerçek halk kahramanları gördük yangınlarda. Halk, önüne  düşülünce bütün yangınları nasıl söndürür, halk hemen gereken her türlü yardımı nasıl yağdırır, gönüllüler, özellikle gençlik, yangınların ortasında nasıl fedakarca çalışır, çırpınır, gözümüzle gördük.

 

                Halk hem yangınlara karşı koruma ve söndürme çabalarına girişti, hem de takip etti nerde ne oluyor, nerde kim hangi kıvılcımı çakıyor. Yakanlar ve söndürmeyenler hep halkın radarına takıldı ve kaydediliyor.

                Çok söz söylemeye gerek yok. Bir anda nasıl bir seferberlik haline geçebildiğimizi hepimiz gördük.

                Sizi bilmem, ama ben çok umutluyum ülkemin, insanlarımın geleceğinden. Bu cennet ülkenin iyi niyetli, kadim dayanışma ruhu içindeki sevgili insanları, bir araya geldiği sürece, benim güzel ülkemi kimse zora sokamaz.

 

                Yangın yörelerine buralardan, Etimesgut’tan, Sincan’dan, Ankara’nın dört bir yanından da yardımlar yağdı ve yardıma gidenler oldu. Etimesgut çocuğu Marmaris 1. Noteri Berran ALTUNTECİM’in tek başına bir organizasyon gibi çalışması ile ülkenin dört bir yanından yardımlar yangın bölgesine yağdı.  Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL, Sincan Belediye Başkanı Murat ERCAN’ın gönderdiği yardımları zaten gazetenizde okudunuz. Tüm partiler koştu bu yardım kervanına. Tüm yardım edenler var olsun. Böyle günlerde yapılması gerekeni yaptılar.

                Memleketim Köyceğiz ve deprem bölgelerinde evi yanan, tarlası yanan, arı kovanları yananlar var. Hektarlarca ormanımız yandı, insan görüntülere bakmaya dayanamıyor. Devlet elbette gerekeni yapacaktır ve daha fazlasını yapmalıdır da. Bu cennet gibi ülkede cenneti yaşamamızın yollarını bizi yönetenlerden beklememiz doğaldır. Yolumuzun açılmasını, hep birlikte bir bütünlük duygusunu yaşamayı bekliyoruz.  Anadan babadan Yörük kökenli birisi olarak, Türk’ün yapamayacağı şey olmadığını, Atatürk’ün bizlere Kurtuluş Savaşı’nı gerçekleştiren Türk halkıyla birlikte çizdiği çağdaş gelecek düşünü,  kendine güvenen kişiler olarak birbiriyle el ele vererek gerçekleştirebileceğimizi biliyorum ve bu topraklara, bu toprakların insanlarına inanmaya devam edeceğim.

                Bu halk, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı sırasında, tarihin tüm sayfalarında, en son 15 Temmuz gibi hain saldırıların olduğu her yerde nasıl karşı koyduysa haksızlığa, zor duruma düşüldüğünde hep birlikte yangınlara karşı gereğini yapmaya da hazır olduğunu gösterdi.

                Biz el ele verirsek, bu güzelim ülkemiz, bu güzel dünyamız cennet olur.

 

                Yangınlardan önce ve sonra, sel baskınlarını yaşamak, bir yandan ormanlarımız tutuşup yanarken ve söndürecek su bulmakta zorlanırken, bir yandan sel baskınlarını yaşamak, müthiş bir çelişki. Bir de şu soru : Neden bunlar daha çok bizim başımıza geliyor ? Dünyanın her köşesinde de benzer şeyler yaşanıyor. Ama biz ülkemizde neden bu kadar ağır sonuçlarla karşılaşıyoruz ?

                Öncelikle şunu söyleyelim. Dünyamıza, yerküreye uzun zamandır iyi davranmadık. Küresel ısınma, biz insanların yaptığı yanlışlıklar ve bitmeyen  hırsımız yüzünden bu kadar sıkıntılı sonuçlarıyla başımıza dert oldu. Ülkemizde bu kadar ağır sonuçların yaşanmasının nedeniyse, özellikle dere yataklarına, akarsuların kıyılarına yapılmaması gereken çok katlı binaları yapma inadımız, sürekli benzer felaketleri yaşamamıza neden oluyor.

 

                Aklımızı başımıza almalı, dünyamıza, yerküreye, ülkemize kötü davranmaktan vazgeçmeliyiz. Bu cennet dünyamızı ve  ülkemizi bunca hor kullanmaya hakkımız yok. Olan da hep bizim gariban halkımıza oluyor. Sel baskınlarından. yangınlardan etkilenen tüm halkımıza geçmiş olsun, diyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Sel baskınlarından etkilenen Noter Meslektaşlarıma da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Bu güzel dünyada ve ülkede yaşamanın sorumluluğunu daha çok duyarak dünyamıza ve ülkemize sahip çıkmamız gerektiğini söyleyerek sözlerime son veriyorum.

                BİZ EL ELE VERİR VE SAHİP ÇIKARSAK DÜNYAMIZ VE ÜLKEMİZ BİR CENNET OLUR.

 
Etiketler: BİZ, EL, ELE, VERİNCE, DÜNYA, BİR, CENNET, OLUR,
Yorumlar
Haber Yazılımı