Yazı Detayı
09 Eylül 2021 - Perşembe 22:06
 
BİZ KİME YAKIN OLMALIYIZ ?
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

                Hayat, Sonbahar mevsiminde yaprakları giderek sararıp toprağa düşen ağaçlar gibi hep yenilenmek için bize fırsatlar verir durur. Her yere düşen yaprak, baharda yeşerecek yeni yaprakların müjdecisidir.

                Türk halkı olarak, yüzyıllardır geçmediğimiz hengame kalmadı. Türkiye adını verdiğimiz bu Akdenize uzanan kısrak başı, elbette her metrekaresini şehit kanlarıyla sulayarak hak ettiğimiz yurdumuzdur. Ama bu kısrak başının devamı da var. Türk ülkeleri, Azerbaycan’dan başlayarak, bizim geçmişteki ve akıllı davranırsak gelecekteki kökümüz, toprağımız, Anadolu’daki kısrak başı yurdumuzun gövdesi, en yakın olmamız gereken kardeşlerimizdir.

 

                Türk Milleti, yüzyıllardır çok çile çekti. Yok olmanın eşiğine bu kadar çok gelip her seferinde bir kahraman lider çevresinde birleşen kahramanlarıyla destan yazan çok örnek yok. En son örnek, Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde tüm kahramanlarımızla yeni bir destan yazdığımız, bütün mazlum milletlere örnek olan, emperyalizmi durdurduğumuz, Anadolu’nun sonsuza kadar Türk yurdu olmasını tescillediğimiz 26 Ağustos’ta başlayıp topraklarımızı düşmandan kurtara kurtara, 9 Eylül’de İzmir’in kurtuluşu ve düşmanı denize dökmemizle sonuçlanan Kurtuluş Savaşı’mızdır.

 

                11- 18 Eylül 2021 arası Azerbaycan’da, kendilerine Azerbaycan Türkü diyen, Azeri tanımlamasını kabul etmeyen kardeşlerimizle birlikte olacağım. Şiirler, söyleşiler, Yunus Emre, Nizami Gencevi söyleşileri ve şiirleri ile bizi ellerini göğsüne koyup, “Hoş gördüm” Diye karşılayan kardeşlerimizle dostça kaynaşacağız. Önümüzdeki yazıyı Azerbaycan’dan yazıp sizlere ulaştıracağım.

                Fethiye’de yaşayan şair ve yazar dostumuz Coşkun Karabulut ile Azerbaycan yazar ve şairlerinden Nazile Gültaç, sağ olsunlar bize, bizim topraklarımız dışında kalsa da, gönül bağı içinde olduğumuz Türk yurtlarındaki Türk kardeşlerimizle görüşmenin, söyleşmenin, kaynaşmanın yolunu açtılar. Aşağıdaki toplu fotoğraf, Fethiye’de Özbekistan’da Kitap Yurdu Gazetesi’nde şiirleri ve yazıları Özbekistan halkı ile buluşturan Hasiyet Rüstem’in İki Güneş adlı kitabının imza gününden. Coşkun Karabulut başta olmak üzere Fethiye’deki etkinliğe katılan ve katılmasa da haberdar olan, ilgilenen tüm  yazar ve şair dostlara teşekkür ediyor, sözü uzatmadan, Hasiyet Rüstem’in “İki Güneş” adlı  kitabındaki şu sözlerini size saygıyla sunuyorum :

                                                               “Sevgi ve Saygı Virüsü Lazım!

Ben dünyayı çok büyük diye düşünüyordum. Benim bildiğim dünyanın Gökyüzleri o kadar büyüktü ki, ona bakmak da korkunçtu...

                Musibet tüm insaniyeti bir yere topladı. Bugün görüyorum ki, kuruşun bir tarafına sığacak Dünyamız var! Biz onun karşısında bir şey değiliz! Ama yine şunu anlıyorum ki, yüreğimizde ölüyü diriltebilecek merhametimiz hem de bugün yaşayıp durmamız ve etrafımızdakiler, uzaktaki yakınlarımız için lazım olan Sevgi ve Saygımız var. Güneşe ne kadar çok ihtiyacımız varsa, birbirimize olan Sevgi ve Saygı da o kadar önemlidir. Benim saygıdeğer arkadaşlarım - Tüm Dünya şair ve yazarları! Bugün Size Sevgi ve Saygı, İnsaniyeti koruma, Gezegen güvenliği uğruna boyutu 2-3 kâğıttan oluşan eser veya yazı yazmaya davet ediyorum! Şair veya yazar olarak tüm uzayı koruyabileceğimizi, Sevgi ve Saygıya hiç bir zaman, her hangi bir virüs bulaşamayacağını kanıtlamamız lazım! Biz tüm İnsaniyeti gözleri yaşsız görmek istediğimizi yazılarımızda yansıtmalıyız!

                Sizleri içten seviyorum!”

 
Etiketler: BİZ, KİME, YAKIN, OLMALIYIZ, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı