Yazı Detayı
20 Ağustos 2021 - Cuma 00:51
 
ERGENE NEHRİ KÖPRÜSÜ GERÇEĞİ
Şafak Ahmet Deniz
safatahmetdeniz@hotmail.com
 
 

Bir yol ve su kütlesi görseli olabilir

Osmanlı İmparatorluğunun mimarı, Mimar Muslihiddin sadece 30 metre genişliğindeki Ergene nehri üzerine 1300 metrelik köprü yapmıştır. Uzunköprü, Edirne İli, Uzunköprü İlçesi, Ergene Nehri üzerinde, Osmanlı Devletinin altıncı padişahı Sultan II. Murat döneminde, Mimar Muslihiddin tarafından, 1427-1443 yılları arasında inşa edilmiştir. 1270,41 m. uzunluğu ve  174 kemeri ile dünyanın günümüze ulaşan en uzun taş köprüsü olma özelliğine sahiptir. Bu anıtsal su yapısı, kullanılan malzemenin seçimi, ayakların yerleştirilmesi, kemer açıklıklarının belirlenmesi, yükseklik eğimlerinin hesaplanmasındaki mühendislik bilgisi sayesinde, uzunluğuna rağmen, zorlu doğa şartları altında 6 asıra yakın bir süre ayakta kalmıştır.   Köprüyü neden bu kadar uzun yaptığı, sel gelince, hava fotoğrafından anlaşılıyor.

 

Yukarıdaki fotoğraf ve sel ile perişan olan Dere kenarı yerleşimlerimiz üzerine uzun uzun yorumlar yapabiliriz. Yukarıdaki fotoğrafa uzun uzun bakın ve bu sel basan yerlerde kocaman binalarla bir yerleşim olduğunu düşünün, o zaman büyük bir felaket olurdu değil mi, işte bugün sel baskınları yaşanan bölgelerde yaşanan gerçek budur.

Ölümler, maddi kayıplar, araçların karton maketler gibi sürüklendiği, evlerin, işyerlerinin, eşyalarının çamur deryası içinde kaldığı felaketin kökeninde, hiç yerleşim olmaması gereken yerlere kurulmuş şehirler gerçeği yatıyor. 

 

Mimar Muslihiddin tarafından 1427-1443 yılları arasında Ergene Nehri üzerine 1270,41 m. uzunluğu ve  174 kemeri ile yapılmış Uzunköprü 6 yüzyıldır ayakta ise ve orada felaket yaşanmıyorsa, bu gerçek üzerine uzun uzun düşünmeliyiz.

 

Ergene Nehri üzerindeki Taşköprü, yüzyıllardır bize örnek olarak orada duruyor. Bu gerçeği görmeli ve yerleşimlerimizi doğanın hareketlerine göre yapmalıyız. Yoksa ırmaklar, kendi yataklarının yerine yapılan binaları sel bastırmaktan kaçınamazlar.

Sel baskınlarında hayatını yitirenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilerken, doğaya inat yerleşimleri yapanların ve izin veren sorumluların da hesap vermesini, vatandaşlarımızın zararlarının kısa zamanda giderilmesini beklediğimizi de söylemeden geçemiyoruz.

Bir gökyüzü, dağ ve şunu diyen bir yazı '1999 KASTAMONU BOZKURT İLÇESİ 2021 KASTAMONU BÃZKURT İLÇESİ' görseli olabilir

 
Etiketler: ERGENE, NEHRİ, KÖPRÜSÜ, GERÇEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı